יום שני , יוני 24 2024
ריבועים פתוחים, ערן בר-גיל, ספריה לעם, עם עובד

ריבועים פתוחים

חדש ב"ספריה לעם" – עם עובד

ערן בר-גיל

ריבועים פתוחים

338 עמ' * 98 ש"ח

 

שתי משפחות גרות דלת מול דלת בבניין משותף בחולון, וניבה מגדלת עם ילדיה גם את בן השכנים שהתייתם מאימו. רק שרגא בעלה מזכיר לו שוב ושוב שאינו בן המשפחה, וכשעסקיו המעורפלים צולחים לזמן־מה, הוא מעביר את משפחתו לכפר נטר, והקשר עם בן השכנים מתנתק. 

 

דרכי המשפחות נפרדות, אבל הזיכרונות המשותפים מוסיפים להשפיע על כל אחת מהדמויות, שהספר עוקב אחריהן בארבע קפיצות זמן בד בבד עם אירועים דרמטיים שמתרחשים בישראל, מן ההתנתקות עד מלחמת לבנון הראשונה.

 

בחלוף השנים, בן השכנים כבר לאחר לימודי ארכאולוגיה ועובד בתחומו, ניבה החליפה מקום עבודה, ושרגא בעלה אי־שם באפריקה, ואין לדעת אם ומתי יחזור. דווקא הבת הקטנה גפן, סטודנטית לקולנוע, תנסה כעבור עשרים שנה לקשור יחד את כל החוטים האלה, שיצאו מפקעת אחת.

 

זהו סיפור על אהבה שאינה תלויה בדבר, על בחירה מוסרית והפרתה, על סודות ושקרים, על משפחות שיציבותן עלולה להתערער בן־רגע. 

 

ערן בר-גיל מצליח לשזור יחד בכישרון רב צירים שונים של עלילה ולספר כך מה חוללו השנים בדמויותיו ובמסלולי חייהן. סקרן ועדין כמו גיבורו הארכאולוג הוא חושף אותן מתוך שכבת הזמן שפעלו בה וחופר בנחישות וברגישות אל תוך נפשן.

 

ערן בר-גיל, סופר ומשורר, יליד 1969, בוגר החוגים לפסיכולוגיה ולספרות משווה באוניברסיטת בר אילן. פרסם שישה רומנים, חמישהספרי שירה ושני קובצי סיפורים. על ספרו פרסה וכינור (חרגול, 2001) זכה בפרס ברנשטיין. ספרו גשר (כתר, 2007) זיכה אותו בפרס אקו"ם לעידוד היצירה. ספרו ברזל (כתר, 2008) עובד בשיתוף עם ניר ברגמן לסרט מצליח ("להציל את נטע"). בשנת 2014 זכה בפרס ראש הממשלה. ארבעה מספריו זיכו אותו בפרסי אקו"ם ליצירות המוגשות בעילום שם.

_________________________________________________________

 

יש לבדוק גם

75 תמונת מצב

75 תמונת מצב יובל שמעוני ואילת שמיר (עורכים)   תחושת דחיפות שעוררו הימים האלה הולידה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.