יום שני , מאי 20 2024
התמונה הגדולה, שון קרול, דביר, סדרת הקיפוד והשועל

התמונה הגדולה

חדש בהוצאת דביר, סדרת הקיפוד והשועל

 

התמונה הגדולה

היקום, מקור החיים ומשמעות החיים 

שון ב' קרול

מאנגלית: אמיר צוקרמן

עריכה מדעית: חיים שמואלי

 

המרחב־זמן מתעתע מאוד. החלקיקים בגרעין האטום קטנים מאוד. פונקציית הגל של מכניקת הקוונטים מוזרה מאוד. המפץ הגדול היה מזמן מאוד. החורים השחורים רחוקים מאוד. 

מה לנו ולכל אלה? מה לנו ולתגליות המסתוריות של הפיזיקה המודרנית? התמונה הגדולה שמצייר הפיזיקאי־פילוסוף שון ב' קרול מספקת סוג של תשובה על השאלות הללו. תשובה מהדהדת שאומרת: הכול! חוקי הפיזיקה המודרנית, הגילויים והתובנות, החידושים וההפתעות, הם לא רק מפתח להבנת המדע, הם גם המפתח המשוכלל ביותר להבנת מקומנו – מקום בני האדם – ביקום, להבנת משימתנו – משימת בני האדם – בחיינו הקצרים מאוד.

ספרו של קרול הוא מסע ססגוני ולעיתים מאתגר בשדות המדע והפילוסופיה. מסע דילוגים מאלקטרומגנטיות לקאנט, לאנטרופיה, לאיינשטיין, לאריסטו, למורכבות אלגוריתמית, לסינפסות במוח, לניוטון, לזומבים, למפץ הגדול. וזה איננו מסע דילוגים אקראי: זה מסע שיש לו יעד. יעדו של קרול הוא ליישב מצוקה שנובעת מגילויי המדע. אם החיים הם בסך הכול ״מערכת מורכבת של תגובות כימיות משולבות, המוּנעת על ידי משוב ואנרגיה חופשית״, מה תכליתם? מה תכליתנו? ״רעיונות כמו ׳משמעות׳ ו׳מוסריות׳ ו׳תכלית׳ אינם מצויים בשום מקום בתיאוריית הליבה של השדות הקוונטיים״, הוא כותב. אבל הוא לא מסתפק בזה. הוא לא מסתפק בהבהרה של המדע ובהשארה של המצוקה. 

קרול רוצה לשכנע אותנו, בעזרת המדע, שהעולם עובד בדרך מסוימת. והוא רוצה לשכנע אותנו, בעזרת הפילוסופיה, שגם בעולם שפועל בדרך המסוימת הזאת יש לבני האדם מקום, ויש להם אפשרות למצוא משמעות ושמחה. 

״יכולות להיות לנו שתי דרכים, שנשמעות שונות מאוד, לתאר את העולם: סיפור ברמת הפיזיקה, וסיפור ברמת האדם״, הוא כותב. לפעמים, לעיתים קרובות, נדמה שהדרכים הללו מובילות להתנגשות. אבל הנהג הזהיר והחכם קרול יוכיח לכם שאפשר לנווט בהן בבטחה, ולראות נופים שאין כמותם ליופי. 

שמואל רוזנר

 

שון ב' קרול מלמד פיזיקה ופילוסופיה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור, וחבר במכון סנטה פה. הוא קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת הרווארד, ולימד במשך שנים רבות במכון הטכנולוגי בקליפורניה (קלטק). מחקריו המוקדמים עסקו בקוסמולוגיה, בתורת השדות הקוונטית ובכבידה, והמאוחרים יותר עוסקים בשאלות שיש להן אופי פיזיקלי־פילוסופי, כמו אנטרופיה, ציר הזמן, היווצרות המרחב־חלל. קרול כתב כמה ספרים רבי־מכר על תורת הקוונטים, תורת היחסות, ציר הזמן. סדרת ההרצאות המצולמת שלו ״הרעיונות הכי גדולים ביקום״ נצפתה על ידי מאות אלפי בני אדם, ומספר דומה של בני אדם מאזינים לפודקסט השבועי שלו, ״Mindscape״, העוסק במדע ובפילוסופיה. על קרול אפשר ללמוד עוד באתר האינטרנט שלו: preposterousuniverse.com 

 

463 עמודים, 98 ₪

 

 

יש לבדוק גם

המשחק האנושי

חדש בהוצאת דביר, סדרת הקיפוד והשועל   המשחק האנושי על כוחה המפתיע של תורת המשחקים  …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.