שבת , יולי 20 2024
החוט המשולש, קיצור תולדות הציונות הדתית, יאיר שלג, דביר

החוט המשולש

חדש בהוצאת דביר

 

החוט המשולש

קיצור תולדות הציונות הדתית

יאיר שלג

 

"ואם יתקפו האחד השניים יעמדו נגדו, והחוט המשולש לא במהרה יינתק."

קהלת ד, י"ב

 

יותר מ־120 שנה לאחר שהונחה התשתית להקמתה, הציונות הדתית היא אחד הגורמים החשובים והמשפיעים ביותר בחברה הישראלית. חלומה להפוך מ"משגיח הכשרות בקרון המזנון" (ברכבות של פעם) ל"נהג הקטר" של החברה הישראלית כולה – הולך ומתגשם. על אף שהיא מהווה רק כ-12% מהאוכלוסייה היהודית במדינה, טווח השפעתה רחב וניכר: מזה יובל שנים היא מובילה את הפרויקט האזרחי המשפיע ביותר על ההיסטוריה הישראלית, ההתיישבות בשטחי יו"ש. בניה ובנותיה נוכחים בשיעורים ניכרים בצמתי הפיקוד בזרועות הביטחון, כמו גם במצבת הנופלים, והם בולטים ומובילים גם במערכות המשפט, הכלכלה, התקשורת והתרבות.

 

בספרו החוט המשולש מבקש העיתונאי והחוקר יאיר שלג להבין בין היתר מה סוד כוחה של הציונות הדתית; כיצד מתקיים בה מנעד עצום בתחום הדתי, מחרד"לות קיצונית ועד "דתיי־לייט" ודתל"שים (דתיים לשעבר), לצד מונוליטיות ימנית מובהקת בתחום הפוליטי; ומדוע בחר האגף החרד"לי, הקיצוני יותר מבחינה דתית, להדגיש מכל מצוות התורה דווקא את הלכות צניעות. 

 

הספר הוא מסע מרתק להיסטוריה, הסוציולוגיה והאידיאולוגיה של הציונות הדתית, ומתאר את החוט המשולש – המתח שבין היסודות הדתיים, הלאומיים והאוניברסליים שלה – כמוטיב מרכזי המכונן את זהותה. שלג בוחן לא רק מנין הגיעה הציונות הדתית עד הלום, אלא גם לאן היא הולכת. 

 

יאיר שלג, עיתונאי ב"מקור ראשון" ועמית מחקר במכון שלום הרטמן, חוקר את הציונות הדתית ואת סוגיית יחסי הדת והמדינה בישראל. החוט המשולש הוא ספרו השביעי. 

 

224 עמ' 98 ₪

 

 

יש לבדוק גם

אמונות שווא

חדש בהוצאת דביר   אמונות שָווא מה גורם לאנשים הגיוניים להאמין בדברים לא הגיוניים דן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.