שבת , יוני 15 2024

מסורת מגולמת בגוף

חדש בהוצאת מכון הקשרים בשיתוף הוצאת דביר!

מסורת מגולמת בגוף

ביצועיים תיאטרוניים של טקסטים יהודיים

מאת יאיר ליפשיץ

ספרו של יאיר ליפשיץ מציע לקוראיו מפגש אסור בין הטקסט היהודי לבין הגוף. אמנם חז"ל אסרו ללכת ל"תיאטראות וקירקסאות" וראו בהם ייצוג לתרבותו הפסולה של האחר, אולם מחקרו החלוצי של ליפשיץ עוסק דווקא בנקודות שבהן התיאטרון, התיאטרליות והגוף תורמים תרומה מכרעת להבנת הטקסט היהודי הקנוני, זה שלרוב נתפס כנטול גוף ומופשט. במחקרו משתמש המחבר באמנות המעמידה במרכזה את הביצוע הגופני כדי להציע פרשנות המערערת על הנחות היסוד שלנו ביחס למורשת הטקסטואלית היהודית. הוא מציע לקוראיו להתעכב ולבחון דווקא את נקודת ההשקה הטעונה והמורכבת ביותר בתרבות היהודית: הטקסט והגוף.  

 

הספר מציע מבט ייחודי על תנועת המטוטלת הדו-כיוונית שבין יצירות תיאטרוניות קלאסיות ומוכרות, כגון מלאכים באמריקה של טוני קושנר, הדיבוק של אנ-סקי וייסורי איוב של חנוך לוין, ובין טקסטים יהודיים קנוניים. ליפשיץ מראה באופן משכנע כיצד הטקסט, מרכז הווייתה של התרבות היהודית במשך מאות רבות של שנים, משפיע על אופן עיצובה של דמות תיאטרונית, מעמיק את משמעותה ומוסיף לה רבדים מפתיעים.

 

במרכזו של הספר עומד גוף, וליתר דיוק הגוף היהודי הנשי והגברי, הניצב בקדמת הבמה. מחקרו של ליפשיץ מוסיף נדבך חשוב ומכריע לשיח מחקרי ערני, חריף וטעון בשאלת דימויו של הגוף היהודי. חוקרים רבים עסקו בגוף הגלותי, הדווי, השבור והנשי לכאורה, ובניגודו – הגוף הציוני שברא את עצמו מחדש כגוף עברי בריא וחסון. ואולם בעוד שחוקרים אלה עסקו בייצוגים המילוליים והטקסטואליים של הגוף והדירו מן הדיון את הממד התיאטרלי, ליפשיץ מוסיף לשיח המחקרי הזה את הפריזמה הנחוצה והמאתגרת של אמנות התיאטרון, המעמידה במרכזה את הגוף הכותב מחדש את הטקסט הקדום.  

אמיר בנבג'י וחיים וייס

   

ד"ר יאיר ליפשיץ הוא מרצה בכיר בחוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב. מחקריו מתמקדים במפגשים שבין תיאטרון, מופע והתרבות היהודית. ספרו הקודם לשון הקודש, גרסת הקומדיה – דרמות אינטרטקסטואליות על במת "צחות בדיחותא דקידושין" יצא לאור בשנת 2010 בסדרת "פרשנות ותרבות" של הוצאת אוניברסיטת בר-אילן.

 

מחיר:  69 ₪ , 287 עמ'.

 

יש לבדוק גם

מזל

  חדש בהוצאת דביר מזל סוד המזל הטוב בחוכמה היהודית פרנססק מיראייס מחבר הספר איקיגאי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.