שבת , מאי 25 2024
מאיר שלו, צילום אלעד גרשגורן

במלאת שנה לפטירתו של מאיר שלו

במלאת שנה לפטירתו של הסופר מאיר שלו

נפתחה במוז"א – מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב

תערוכה חדשה "הַסֵּפֶר צריך לעבוד"

המשלבת בין ספריו של מאיר שלו – לבין אוסף כלי העבודה של המוזיאון.

ערב הפתיחה החגיגי נערך במעמד מנכ"ל המוזיאון עמי כץ,

אוצר התערוכה ד"ר אלי כהן ששון, אוצרת ראשית מוז"א וסמנכ"לית המוזיאון רז סמירה,

ובהשתתפות בני משפחתו של מאיר שלו:

רעייתו של מאיר שלו – רינה שלו, ילדיו – זהר ומיכאל שלו, ילדיה של זהר (הנכדים) דסי וסלי, ומושיק בעלה של זהר

 

בין המוזמנים הנוספים שהגיעו לערב הפתיחה:

חניטל סויסה מנכ״לית הוצאת הספרים עם עובד, ארז מילשטיין ממוזיאון הטרקטור בעין ורד,

גיא רז אוצר הצילום של מוז"א, ד"ר איתן איילון לשעבר אוצר מרכז אדם ועמלו במוזיאון ארץ ישראל ועוד.

המוזמנים והאורחים נהנו בקבלת הפנים מ"כריך הסתתים" המפורסם, בהשראת מתכון של מאיר שלו מתוך ספרו "בביתו במדבר" (הוצאת עם עובד)

"הַסֵּפֶר צריך לעבוד" – תערוכת כלי עבודה ובעלי מלאכה ביצירותיו של מאיר שלו ובאוסף מוז"א – מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב.

אוצר התערוכה: ד"ר אלי כהן-ששון (כהן-ששון הינו ארכאולוג, אנתרופולוג, אוצר לאתנוגרפיה וביתן אדם ועמלו במוז"א).

התערוכה "הַסֵּפֶר צריך לעבוד" מפיחה חיים בתיאורים המופתיים של מאיר שלו, ומוצגים בה, לצד ציטוטים נבחרים מספריו של שלו, כלי העבודה של בעלי המלאכה השונים מהאוסף הייחודי של מרכז אדם ועמלו במוז"א. אוסף זה משמר ידע של בעלי מלאכה שפעלו במרחב המקומי במאות השנים האחרונות. דרך הדיאלוג בין החומר (כלי העבודה) לבין הרוח (ספריו של שלו) אפשר להתרשם מתפקידו של הסופר כבעל מלאכה מומחה, המתבסס על עבודת מחקר מקיפה שערך בעת כתיבת ספריו – מאיר שלו הקדיש מקום רב ביצירתו לעולמם של בעלי מלאכה מקומיים, תוך תיאור דקדקני של מלאכתם ושל כלי העבודה הייחודיים המשמשים אותם. כפי שציין שלו עצמו בראיון עיתונאי: "כתיבה זו עבודה של בעל מלאכה. יש הרבה מַסְגְּרוּת ונגרות וסנדלרות. לא הכול מלודיות וארכיטקטורות ומריחת צבעים על בד. הספר צריך לעבוד".

מאיר שלו, אמן של מילים, השאיר אוצר ספרותי ואתנוגרפי על בעלי מלאכה וכלי עבודה.

כך למשל מוצגים בתערוכה כלי עבודה של הסתת: מָטַבֶּה: פטיש סיתות ישר בעל שטח הילום מחורץ בעל דוגמת שיניים, מיועד לסיתות אבני גזית, מפתנים ומשקופים עשויים מאבן קשה. מטרקה (פטיש סתתים מעוגל לעיבוד גס של האבן); שאקוף (פטיש כבד לתקיעת יתדות בעת חציבת האבן); מונקאר (איזמל מחודד לקדיחת חורים באבן), כולם מוזכרים בספר "בביתו במדבר". או כוורות שונות ששימשו דבוראים בהשראת דמותו של מרגוליס הדבוראי בספר "רומן רוסי", וטוטף לנשיאת יונוגרמה (הלחם של המלים יונה וטלגרמה) מתוך הספר "יונה ונער".

מאיר שלו כתב גם ספרי ילדים, לכן הקומה השנייה של גלריית המגדל מוקדשת לילדים. התערוכה מתמקדת בארבעה ספרים ומציגה לצד ציטוטים מהם, פריטים מאוסף ביתן "אדם ועמלו" שמתכתבים איתם: עולמו של האדם הקדמון מוצג בהשראת הספר "איך האדם הקדמון המציא לגמרי במקרה את הקבאב הרומני", עולם המרעה והצאן מוצג בהשראת "פנדה יוצאת למרעה", עולם הדיג מוצג בהשראת "קרמר החתול לומד לשחות", והמאבק הסיזיפי בכינים, המוכר עוד משחר ההיסטוריה, מוצג בהשראת "הכינה נחמה".

בנוסף, המבקרים בתערוכה יוכלו לצפות בראיון שנערך עם מאיר שלו, בתוכנית "מה זה מוזה?" (כאן חינוכית), שבו הוא התייחס למושג "מוזה", או לקרוא יחד עם ילדיהם מספריו הממתינים בספרייה שבגלריה.

ולקינוח – טרקטור פרגוסון ששימש השראה לספר הילדים האהוב "הטרקטור בארגז החול", הובא אף הוא למוזיאון, באדיבות "מוזיאון הטרקטור בעין ורד".

 

עמי כץ, מנכ"ל מוז"א: "זהו כבוד גדול עבורנו, במלאות שנה למותו של מאיר שלו, להציג תערוכה שמשלבת בין יצירתו של אחד הסופרים החשובים בתרבות הישראלית לבין האוסף הייחודי של מוז"א.  התערוכה הַסֵּפֶר צריך לעבוד מציגה לצד יצירתו הספרותית המונומנטלית, הענפה והייחודית של מאיר שלו את האוסף המרתק של מוז"א. שלו תיאר בצורה בלתי נשכחת את חייהם של פועלים ובעלי מלאכה והתערוכה ממחישה את הטקסט באמצעות הפריטים האותנטיים שברשותנו, אוסף שמשמר ידע עתיק של בעלי מלאכה שפעלו כאן במאות השנים האחרונות. ד"ר אלי כהן ששון אצר ויצר כאן דיאלוג מרגש בין עולם המלאכה לבין עולם הספרות".

ד"ר אלי כהן ששון, אוצר התערוכה: "התערוכה משלבת בין הפריטים הייחודיים מאוסף מרכז אדם ועמלו במוז"א, שמציג ומשמר עולם הולך ונעלם של אורחות חיים, מלאכות ועבודה שהיו נהוגים בארץ ובארצות השכנות במשך דורות, ובין הטקסטים הספרותיים שכתב מאיר שלו. כך נרקמת בפנינו תמונה מלאה של עולם בעלי המלאכה שפעלו במרחב ושל הסופר מאיר שלו, שהיטיב לתאר את נופי הארץ ואנשיה, ושבספריו הפיח רוח חיים בכלי העבודה הדוממים. התערוכה מזכירה כי בחובם של אלפי הפריטים השמורים במרתפי המוזיאון טמונים עוד סיפורים רבים על בעלי המלאכה ועל תבונת כפיהם".

 

התערוכה תינעל בתאריך 12 באוקטובר 2024.

 

יש לבדוק גם

צל עץ תמר

100 שנה לבית הרמן שטרוק תערוכת הדפס קבוצתית חדשה: "צל עץ תמר" איך נראתה חיפה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.