יום חמישי , פברואר 22 2024
ויקיפדיה, ארטפורט, צילום לליב גל

מרתון עריכה בויקיפדיה

מרתון עריכה בויקיפדיה: אמניות

במסגרת יום האישה הבינלאומי 2024

חוגגות את יום האישה הבינלאומי בהרחבת הידע בוויקיפדיה העברית על נשים אמניות!

יום שישי 8.3.2024 משעה 10:00 ועד 14:00
ארטפורט, כניסה מהמנור 10, קומה 1,  תל אביב

ארטפורט שמחים להמשיך במסורת ולהצטרף בפעם השישית ברציפות לגופי אמנות ברחבי העולם ליום של כתיבת ערכים על אמניות מהארץ ומחו"ל. האירוע נערך בשיתוף עם עמותת ויקימדיה ישראל ומתנדביה.

ויקיפדיה נוסדה ב 2001 והפכה במהרה למקור ידע מרכזי על כל מה שקורה בעולמנו. אבל מתוך כל הערכים על אישים בעברית ובאנגלית, פחות מ 20% הם על נשים. היוזמה של אמנות+פמיניזם המתקיימת כל שנה סביב יום האישה הבינלאומי נועדה לשנות בדיוק את זה, ולכתוב יחד את ההסטוריה כמו שאנחנו רוצים לקרוא אותה.

לפי סו גרדנר (מנכ"לית קרן ויקימדיה העולמית בין 2007 ל 2014) הפער המגדרי בויקיפדיה אינו סוגיה פמיניסטית או מוסרית. עבורה מדובר בסוגיה של איכות תוכן. אם המטרה בויקיפדיה היא להציג את מכלול הידע האנושי, ניתן לעשות זאת רק אם כולם משתתפים ביצירתו, רק אם הערכים שבו מייצגים את מה שבאמת קורה בעולם.

הסיבות להעדר ערכים על נשים הן רבות. חלקן קשורה להדרה ההיסטורית של נשים מעמדות כוח והשפעה, כמו גם להעדר קרדיט ותיעוד של נשים לאורך ההיסטוריה. אבל ויקיפדיה היא גם מראה של הנושאים שחשובים לציבור העורכים שלה. כדי למנוע את ההמשך ההטיה המגדרית בויקיפדיה חשוב שיותר נשים ישתתפו בכתיבה ובעריכה.

מרתון כתיבת ערכים על אמניות נשים מתקיים בכל העולם בשבוע שסביב יום האשה ומתארח במוסדות דוגמת המומה בניו יורק, מוזיאון ברוקלין ואוניברסיטת ברקלי בסן פרנסיסקו, לצד מרתונים במוסדות בניגריה, טוקיו ועוד.

במהלך מרתוני הכתיבה שנערכו בארטפורט הוספו עשרות ערכים חדשים על אמניות, ביניהם ערכים על: יעל פרנק, פאטמה שנאן, ליהי תורג'מן, הינדה וייס, תנועה ציבורית, נעמה ערד, תמר הרפז, מרב קמל וחליל בלבן, אתי אברג'יל, אירה אדוארדובנה ועוד. כמו כן תורגמו לעברית ערכים רבים על אמניות בינלאומיות ביניהן פיפילוטי ריסט, סימון לי, רבקה הורן, אוטובונג נקנגה, איליין דה קונינג ועוד רבות אחרות.

בתוכנית: היכרות עם ויקיפדיה ולימוד כללים בסיסיים, כתיבת ערכים חדשים, תרגום לעברית של ערכים קיימים.

יום שישי, 8.3.2024, משעה 10:00 ועד 14:00
ארטפורט, כניסה מהמנור 10, קומה 1,  תל אביב

כדי שהסדנה תהיה מוצלחת ונוסיף הרבה ידע לוויקיפדיה, צריך לעשות קצת הכנות מראש.

חשוב מאד לפני הסדנה –

  1. לפתוח משתמש בויקיפדיה

  2. להביא מחשב נייד (אם אין – עדכנו אותנו מראש ואולי נוכל לעזור)

  3. לחשוב איזה ערך של אמנית אתן רוצות לכתוב או לתרגם ולחפש חומרים מראש

  4. להרשם דרך אתר ארטפורט כדי להבטיח מקום ונשלח לך את כל הפרטים והעדכונים: https://www.artport.art/event/edit-a-thon2024/

עמותת ויקימדיה ישראל שואפת לקדם ולהפיץ ידע חופשי בישראל עבור כלל פלחי האוכלוסיה. מתוך כך פועלת העמותה למען הגברת המגוון המגדרי בוויקיפדיה העברית, על מנת שהתוכן שיעלה לאנציקלופדיה החופשית ישקף את רוב האוכלוסיה הישראלית ויעסוק במכלול ידע רחב ככל הניתן.

 

ארטפורט, רחוב העמל 8, תל אביב.

www.artport.art

יש לבדוק גם

להעיר את העיר

ובתפקיד הראשי… העיר!   לרגל יום הבחירות לרשויות המקומיות שיחול ביום שלישי, 27 בפברואר 2024 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.