יום חמישי , פברואר 22 2024
לילי לא כלה, דורון שנער, כנרת זמורה

לילי לא כלה

לילי לא כלה

דורון שנער

עריכה: תמר ביאליק | 254 עמודים | מחיר קטלוגי: 98 ש"ח | 2023

לספר גם גרסה דיגיטלית באתרים השונים

 להשיג בכל רשתות הספרים, בחנויות הפרטיות ובאתר ההוצאה 

 

כאשר נוח, מרצה מזדקן למשפטים, נמצא מת בדירתה של סטודנטית צעירה בשם לילי, תיבת פנדורה נפתחת וכל רכלני ירושלים והלשונות הרעות באקדמיה עטים על הפרופסור המת שהיה ידוע כרודף-נשים. הסיפורים שהם מפרסמים על אודותיו הם בחלקם אמת, אך ברובם שקר.

המספר, ניצן, הוא בנו יחידו של הנפטר – אב שלא היה עמו בקשר כאשר היה בחיים. הוא סטודנט להנדסת חשמל, רווק ביישן בן 32 שעדיין גר בבית שבו נולד, עם אימו החיה-מתה וסבתו עזת הרוח. חייו משתנים מקצה לקצה כשמתברר שבצוואתו הטיל עליו האב להביא לדפוס יומן שכתב. 

ביומן מגולל אביו את קורות חייו הרצופים בהמון נשים שפגש וכבש, נשים שהוא אמלל אותן, או שהן אמללו אותו. וישנה לילי…

הבן, בעל האופי השואף לרצות, מקבל עליו את המשימה. הוא יוצא למסע בעקבות המסופר ביומן.  תוך כדי כך הוא נתקל בדמות בשם לילי, מי שבביתה נפטר האב, ומחליט לחפש אחריה. החיפושים מתניעים שרשרת אירועים לא צפויה, חושפים תגליות מרעישות והופכים למסע מכמיר לב ברובו, אך גם משעשע. קשר מיוחד נרקם עם לילי, ובמקביל מתפתח סכסוך עם נשותיו לשעבר של האב המת. 

המסע של ניצן אחר תשובות נע בין ירושלים לתל אביב, בסבך אינטריגות האקדמיה, במעקשי עולם ההוצאה לאור, בתעלומות נפשו המסוכסכת והעגמומית של האב המנוח. 

התשובות שיימצא ניצן יביאו אותו לכך שיתחיל סוף-סוף לחיות את החיים שמגיעים לו. 

בספרו זה, כמו ברוב ספריו של שנער, מופיעה במרכז העלילה משפחה, ולאו דווקא במבנה המקובל. הדמויות הנשיות חזקות ומפתיעות, והשלד הסיפורי – יש בו גם הומור ועניין, לצד תובנות על החיים. שנער מרהיב לתאר את האופן שבו כל מה שמתרחש בתוך המשפחה, משפיע על חייו של כל אחד ממרכיביה.  

"… מאז למדתי על קיומה של לילי, התלבטתי אם אספר לה על זהותי או אסתיר. החלטתי להסתיר. קודם אפגוש בה, אתקרב אליה, היא תלמד להכיר אותי, תקלוט איזה בן אדם נפלא אנוכי, תבין שהתפוח נפל רחוק מהעץ! תאמר, כשתגלה, כי לא ייתכן שאני בנו של אבי. קודם היא תלמד לחבב אותי, בוודאי תחבב אותי, ורק אז אפתח את סגור לבי ואתוודה בפניה כי אני הבן של האשמאי הזקן שמת במיטתה… בינתיים אכה שורש בלבה. הדברים התגלגלו אחרת".

***

דורון שנער הוא סופר ישראלי, שעסק שנים ארוכות בעריכת דין ובייזום עסקים. זהו ספרו התשיעי הרואה אור (רובם ספרי פרוזה בהוצאת כנרת, זמורה, ספר נוער אחד ולאחרונה ספר חדש לגיל הרך). מידע נוסף גם באתר הסופר www.shinar.co.il

יש לבדוק גם

החוקים

חדש בהוצאת כנרת־זמורה   החוקים ליאורה גרוסמן   "אני אומרת למיכאל כל הזמן –  אם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.