יום רביעי , פברואר 28 2024
מיכאל אלוני, דניאל גד, המזח, יונייטד קינג

מהיום בקולנוע: המזח

סרטי יונייטד קינג מציגים:

תסריט ובימוי: ליאור חפץ

מיכאל אלוני | דניאל גד

אמיר טסלר | דניאל מורשת | אורי בלופרב | תום אמסלם | אביב פנקס

בבתי הקולנוע החל מה-3.8

תקציר

מבוסס על אירועים אמיתיים שהתרחשו במעוז "המזח", מלחמת יום הכיפורים, חזית סיני.
לאחר התקפת פתע מצרית, 42 חיילים בפיקודו של סגן צעיר יוצא ישיבת הסדר (דניאל גד), נאבקים להדוף את התקפות האויב שבמהלכן רבים מהלוחמים נפצעים או נהרגים. באותו הזמן בבונקר התאג"ד, רופא המילואים מתל אביב (מיכאל אלוני), נאבק על חיי הלוחמים הפצועים וקורא לפינויים דחופים שאינם מגיעים. אחרי שבוע של מצור ולחימה, החיילים יצטרכו לבחור אם להמשיך ולהילחם תחת הוראות מפקדם, או ללכת אחר תוכניתו של רופא המילואים – תוכנית שעשויה להציל את חייהם. האם יחליטו לוותר על הערכים שעליהם חונכו ולהיכנע, או שמא להילחם עד הכדור האחרון?

רקע הסיפור האמיתי

סיפורו האמיתי והמטלטל של מוצב ״המזח״ במלחמת יום כיפור. הסיפור מבוסס על הבלוג ״האופציה של הדוקטור״ מאת דר׳ נחום ורבין, ראיונות עם הלוחמים ותחקיר מעמיק. העלילה מתרחשת במוצב מבודד על גדות תעלת סואץ. לאחר התקפת פתע מצרית, קומץ של 42 חיילים בפיקודו של שלמה ארדינסט, סגן צעיר בן 21 יוצא ישיבת הסדר, נאבקים להדוף התקפות של מאות חיילי קומנדו שבמהלכם יותר ממחצית מהלוחמים נהרגים או נפצעים. באותו הזמן בבונקר התאג״ד שמתחת לאדמה דר׳ נחום ורבין, רופא מילואים תל-אביבי בן ,29 נאבק על חיי הפצועים הרבים בציוד הרפואי המועט שיש לו. לאחר שבוע של מצור שבמהלכו הלוחמים מצליחים להדוף את התקפות האויב, הם מבינים שכל ניסיונות החילוץ כשלו, התחמושת אוזלת והם מתכוננים לקרב גורלי ואחרון. בשלב זה מתפתח עימות חריף בין מפקד המוצב שכל עוד יש לו משימה צבאית מוכן להילחם עד הכדור האחרון, ובין הרופא שדוחף לכניעה מסודרת כדי להציל את חיי הפצועים. לאחר שהפיקוד העליון מסרב להורות האם להיכנע או לא, ההחלטה הגורלית מתקבלת לבסוף. 37 החיילים ששרדו את הלחימה נכנעים ונופלים בשבי. כניעת המוצב הישראלי מצולמת על ידי אמצעי תקשורת בינלאומיים ונחרתת בזיכרון הציבורי הישראלי והמצרי. ייחודו של סיפור המזח הוא לא רק גבורתם של לוחמי המעוז שבלמו את כל התקפות המצרים, הוא בעיקר בשל ההתנגשות בין אתוס ״הלחימה עד מוות״ ועקרון קדושת החיים. זוהי דילמה טעונה ומרתקת המשולבת בסיפור מרגש ורלוונטי, שיסחוף קהל רחב.

דבר הבמאי

מגיל צעיר מלחמת יום כיפור עוררה בי עניין רב, כאירוע טראומטי ומכונן בהיסטוריה של המדינה שהשפעותיו העמוקות מורגשות עד היום. גדלתי על חוויותיו של אבי ששירת במלחמה כרופא בחטיבת שריון בסיני, ושירתתי בעצמי כחובש קרבי כך שאני מכיר מקרוב את הערכים והדילמות של עולם הרפואה. כבמאי חיפשתי עלילה שאוכל להתחבר אליה באופן אישי, וכאשר קראתי אודות ״המזח״ ידעתי מיד שזהו סיפור מרגש וייחודי שחייב להפוך לסרט מטלטל, הרלוונטי היום יותר מתמיד. הקונפליקט בין המפקד והרופא האם להיכנע, מסמל את ההתנגשות בין שני אתוסים לאומיים: ״אתוס מצדה״, לפיו יש לבחור במוות על פני כניעה ולהילחם עד הכדור האחרון, או אתוס ״קדושת החיים״ ובו כניעה אפשרית גם במחיר של השפלה, עינויים ופגיעה במיתוסים עליהם נשענת האומה. כניעת מוצב המזח הייתה ועודנה אירוע שנוי במחלוקת. עד היום ישנם חיילים שחושבים שמן הראוי היה להמשיך ולהחזיק מעמד. אחרים בטוחים שפעולותיו של דר׳ ורבין הצילו את חייהם. התנגשות בין שני אתוסים מרכזיים אלו רלוונטית במיוחד היום, שכן חווית החיים בישראל מלאה במתח בין הפרט ובין העם: זכויות האדם הבודד ומולן ערבות הדדית והקרבה לטובת הכלל. איזה ערך חשוב יותר? ועל רקע מרתק זה, ברצוני ליצור סרט שתביא למסך את האומץ וההקרבה של דור לוחמי מלחמת יום הכיפורים, שנאבקים עד היום בצלקות המלחמה

קרדיטים

תסריט ובימוי: ליאור חפץ

צלם: רם שווקי

עורך: זוהר סלע

מעצב אומנותי: שחר בר אדון

מעצבת תלבושות: ענבל שוקי

מקליט ראשי: שרון פרידמן

מוזיקה מקורית: אריאל בלומנטל

מעצב פס קול ומיקס: איציק כהן

מעצב תמונה: עידו לחמן

מפיק בפועל: אוריה קדם

מלהקת: לימור שמילה

מנהלת פוסט: שלי לוי רוסו

מנהלת הפצה: לירון אדרי

מפיקים שותפים: שלום אייזנבך, SE Films מפיקים

מפיקים: חיליק מיכאלי, אברהם פרחי, משה אדרי, לאון אדרי

יש לבדוק גם

ישראל במלחמה: תשבי בפני הקונגרס

נועה תשבי הגיעה בשבוע שעבר לקונגרס, כדי לדבר על הפשעים המיניים של מחבלי חמאס בשבעה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.