שבת , פברואר 24 2024
רפי לביא, ציור, 1977 צילום - אלעד שריג

בארץ אהבתי

מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית מציג:

בארץ אהבתי""

אוסף האמנות הישראלי של קבוצת הפניקס

יוצג החל מה-4 בספטמבר 2023

הכניסה ללא עלות עד 14 באוקטובר, בהזמנת מקומות מראש.

 

מעל 200 יצירות של רבים מהאמנים החשובים ביותר בהיסטוריה של האמנות הישראלית, מוצגות לקהל הרחב בתערוכה מקיפה מאוסף האמנות של קבוצת הפניקס הנחשב לאחד האוספים הגדולים והחשובים ביותר בישראל.

 

לרגל 75 שנים להיווסדה של קבוצת הפניקס, ביוזמתה של הנהלת הפניקס, וכביטוי לפעילותה של החברה למען הקהילה, הוחלט לשתף פעולה עם מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית ולהציג תערוכה מקיפה מהאוסף, לחשוף ולהנגיש אותו לציבור הרחב. 

אוצרת התערוכה: רוני כהן-בנימיני

 

באדיבות הפניקס ומוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית: הכניסה לתערוכה בחודשים ספטמבר ומחצית מאוקטובר (חודשי החגים) תסובסד ותתאפשר לקהל הרחב ללא תשלום, בהזמנת מקומות מראש (מספר המקומות מוגבל). החל מה-15 באוקטובר הכניסה בתעריפי המוזיאון השגרתיים.

 

אוסף האמנות הישראלי של קבוצת הפניקס הוא אחד המקיפים והמשובחים בתחומו, לצד אוספי המוזיאונים הבכירים בישראל. האוסף כולל עבודות מפתח של רבים מהאמנים החשובים ביותר שפעלו כאן והטביעו חותם על מהלך האמנות הישראלית לאורך כל המאה ה-20.

 

ראובן רובין, נחום גוטמן, משה מוקדי, אנה טיכו, ציונה תג'ר, יצחק דנציגר, יוסף זריצקי, יחזקאל שטרייכמן, אריה ארוך, אביבה אורי, אביגדור אריכא, מיכאל גרוס, אורי ריזמן, רפי לביא, משה קופפרמן, לאה ניקל, משה גרשוני, אורי ליפשיץ ואחרים – מיוצגים באוסף זה ביצירות שמאפשרות לעקוב לא רק אחר הישגיהם המובהקים ביותר, אלא גם אחר השלבים של התפתחותם האישית. עוד מצויות באוסף עבודות איקוניות של אמנים כמו יגאל תומרקין, יאיר גרבוז, מנשה קדישמן, מיכה אולמן, יהודית לוין, תמר גטר, ציבי גבע, עידו בר אל, יוסי ברגר, עדי נס, מיכל רובנר, סיגלית לנדאו, יהודית סספורטס, אלי פטל, חנה סהר, דוד עדיקא, שרון יערי ורבים אחרים.

 

ראש העיר רמת גן, כרמל שאמה הכהן: " 'ארץ אהבתי' היא תערוכת האמנות הכי משמעותית שהוצגה מאז ומעולם בר"ג ואחת האיכותיות שהוצגו בישראל. רמת-גן חוגגת השנה 100 שנים להכרזתה, וכעיר שחרטה על דגלה ערכים של תרבות, יצירה ואהבת הארץ הרי זה  טבעי שמוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית יארח את תערוכת "ארץ אהבתי" במשכנו. ממש כמו אוסף האומנות הישראלי של הפניקס, גם ההיסטוריה של העיר רמת-גן שזורה בהיסטוריית מדינתנו האהובה ישראל. זווית המבט המיוחדת שמספקת התערוכה דרך האומנות, לתרבות ולשורשינו הישראלים מרתקת וערכית. 

אני גאה בשיתוף הפעולה של המוזיאון וחברת הפניקס שמביאים לידי ביטוי ומנגישים לקהל הרחב אוסף אמנות שהוא למעשה נכס צאן ברזל ישראלי. 

אני מזמין את הציבור הרחב להגיע וליהנות מתערוכה ברמה בינ"ל כאן אצלנו בר"ג והכל במבנה שהוא  יצירת אמנות בפני עצמו."

 

מנכ"ל הפניקס, אייל בן סימון: "קבוצת הפניקס שחייה וערכיה שזורים בחיי המדינה, אזרחיה ותרבותה, ומציינת בימים אלו 75 ליסודה, חרטה על דגלה את המחויבות לעידוד היצירתיות והמצוינות בישראל בכלל ובעולם האמנות והתרבות בפרט. 

כקבוצה בעלת אוסף האמנות הישראלית הנחשב הגדול והטוב ביותר, היה זה אך טבעי שננגיש את האוסף לציבור ואנו נרגשים להשיק את התערוכה בשיתוף מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית, ובתמיכת עיריית ר"ג.  תודה מיוחדת למר יוסף חכמי, מייסדה של חברת הפניקס שבנה את האוסף ותרם רבות לאוסף ולתרבות ולאמנות הישראלית"

 

האוסף הוקם בשנות ה-80 המוקדמות של המאה ה-20 ביוזמתו של יוסף חכמי (הבעלים ומנכ"ל חברת הפניקס עד 2002) – אספן אמנות שבנה את האוסף מתוך היכרות עמוקה עם האמנים, מחויבות ותשוקה עזה לאמנות הישראלית. יונה פישר ופרופ' מרדכי עומר – מהבולטים והבכירים שבאוצרים המקומיים, ליוו את בנייתו של האוסף במהלך השנים, הציגו וחקרו אותו לצד מירי בן משה שהייתה אוצרת האוסף במשך כשלושים שנה. מאז 2006 לא הוצג האוסף באופן מקיף ונשמר במלואו במחסנים. עבודות בודדות מתוכו הושאלו לתערוכות שונות, ביניהן תצוגת הקבע של האמנות הישראלית במוזיאון ישראל, ירושלים. במסגרת שנת ה-75 למדינה, ביוזמתה של הנהלת הפניקס ובמימונה, וכביטוי לפעילותה של החברה למען הקהילה, הוחלט להציג תערוכה מקיפה מהאוסף, לחשוף ולהנגיש אותו לציבור הרחב, הפעם בחללים המחודשים של מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית.

 

מנכ״ל מוזיאוני רמת גן, רן גואטה: ״זהו כבוד גדול עבורי ועבור מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית, לארח בביתנו את אוסף האמנות הישראלי הגדול והמרשים ביותר בארץ ולחשוף אותו לקהל בתערוכה רחבת היקף, לראשונה משנת 2006. זוהי הזדמנות יוצאת דופן לציבור בישראל להגיע מכל קצוות הארץ וליהנות מיצירות  מפתח של רבים מהאמניות והאמנים החשובים שהטביעו את חותמם על האמנות והתרבות הישראלית, ודרכן לחוות את סיפורה של הארץ שלנו. אני מודה לראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן, למנכ"ל הפניקס אייל בן סימון, ולסגן ראש העיר ויו"ר המוזיאון עו"ד רועי ברזילי, שגרמו לזה לקרות.״

 

יו"ר מוזיאוני רמת גן וסגן ראש העיר, עו"ד רועי ברזילי: ״אני גאה במיוחד על הזכות שהוענקה למוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית להציג אוסף מרשים ומשובח המקפל בתוכו את סיפורה של הארץ ופרקים חשובים שעיצבו את תרבותה. אוסף האמנות של קבוצת הפניקס הוא נכס בעל חשיבות עצומה לתרבות הישראלית ולדורות הבאים, והצגתו בתערוכה מקיפה במוזיאון שתכליתו האומנות הישראלית, היא בשורה נפלאה לכולנו.״

 

אוצרת התערוכה, רוני כהן בנימיני: ״אוסף האמנות הישראלי של קבוצת הפניקס מקבץ נתח נכבד מהפסגות האמנותיות של הזרמים השונים באמנות הישראלית מראשיתה, ומייצג כמה מצירי המפתח המובהקים בניסוחה. הוא מוכר ומוערך בארץ ובעולם כנכס צאן ברזל של התרבות הישראלית, ויש בו משום אבן דרך בבניית קאנון האמנות המקומי, בחקירתו ובשימורו. יוזמת הפניקס להצגתו של אוצר תרבותי מרוכז זה באופן מקיף ונרחב , היא יוזמה מבורכת וחשובה מאין כמוה בביסוסה ובהעמקת יסודותיה של התרבות הישראלית.״

 

על התערוכה:

התערוכה "בארץ אהבתי: אוסף האמנות הישראלי של קבוצת הפניקס במוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית", מתפרסת על שלוש הקומות של המוזיאון. היא מציגה שלושה מבטים על הזהות המקומית, כפי שהם משתקפים בעבודות שבאוסף, מראשית המאה ה-20 ועד ראשית המאה ה-21. 

תצוגות אלו לא ממפות מהלך כרונולוגי-היסטורי ולא מתכנסות לכדי רצף לינארי אחיד. הן מפגישות באופן מעגלי בין עבודות שונות ובין יוצרים בני דורות שונים, ומייצרות מבטים צולבים בין תקופות, זרמים, מגמות, אידיאולוגיות וטכניקות שונות. מפגשים אלו מזמנים קריאה מחודשת של כל עבודה ועבודה, ומציעים מבט עכשווי, חי, פועם ורלוונטי בתקופה של יותר ממאה שנות תרבות ישראלית. התערוכה עשויה כמרחב רב-שכבתי של שוטטות בין תנודות העומק הטקטוניות של המקום הזה, כמסע זהות בנבכי הקיום המקומי, במרכז העצבי של הגנום הישראלי.

"בארץ אהבתי"

פתיחה לקהל הרחב: 4 בספטמבר 2023 

כתובת: מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית, רח' אבא הלל סילבר 146, רמת גן

 

התערוכה תהיה פתוחה ללא תשלום לקהל הרחב במהלך כל חודש ספטמבר ומחצית מחודש אוקטובר, בהזמנת כרטיסים מראש (מספר המקומות מוגבל).

החל מ-15.10 הכניסה למוזיאון בתעריפים השגרתיים. 

שעות פעילות:

 

אתר אינטרנט: https://www.rgma.org.il/

עמוד פייסבוק: https://www.facebook.com/RGmuseum

עמוד אינסטגרם: https://www.instagram.com/ramat_gan_museum_/

 

יש לבדוק גם

הזדמנות אחרונה בגן הבוטני

יפן בירושלים הזדמנות אחרונה להנות מפריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים סוף שבוע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.