יום ראשון , מאי 19 2024
לוגו פופ טארטס

תיאטרון המחול האמריקאי חוזר

 

אלווין איילי – תיאטרון המחול האמריקאי 

חוזר לישראל

ויפתח את עונה המחול בבית האופרה 

עם שתי תוכניות שונות 

שש הופעות החל מ-19 בספטמבר

 

תיאטרון מחול אלווין איילי להקת המחול האמריקאית שהתחבבה על הקהל הישראלי חוזרת לארץ. זהו הביקור הרביעי של תיאטרון המחול האמריקאי במסגרת עונת המחול בבית האופרה בתל אביב. 

 

הלהקה תציג שתי תוכניות מגוונות ועשירות בהן ירקדו רקדני הלהקה עבודות שנוצרו על ידי אלווין איילי בצד עבדות מאת כוריאוגרפים שונים בהן כאלה שנוצרו במיוחד עבור רקדני הלהקה ומציגות את הכישרון והייחודיות של רקדני להקת מחול זו. 

כל תוכנית תסתיים בביצוע יצירת המופת של אלוין איילי Revelations

 

אלווין איילי  

 

אלווין איילי אחד היוצרים הבולטים בעולם המחול האמריקאי והעולמי הקים להקה ייחודית ומהפכנית, להקה שנתנה במה וביטוי לרקדנים ממוצא אפרו-אמריקאי, ורקדנים ממוצאים אתניים נוספים. ביצירתו ירד אלווין איילי לעומקה של התרבות האפרו-אמריקאית, והביא אותה לבמה במלוא תהילתה ויופייה. 

הוא יצר עשרות יצירות שבהם השתמש במוזיקה שנוצרה על ידי מלחינים אפרו- אמריקאיים, שיאה של יצירתו היה שתי יצירות אייקוניות האחת "בכי"  cry סולו אותו יצר לסולנית ג'ודית ג'יימסון ומוקדש לכל האימהות באשר הן. השנייה, היצירה  "התגלויות" Revelations, סדרה של ריקודים המבוססת על שירי גוספל  אפרו-אמריקאיים. יצירה שהפכה עם השנים ליצירת מופת אהובה המבוצעת בכל מופע של הלהקה, יצירה אותה ניתן לראות שוב ושוב, למחוא כפיים בהתלהבות עם השיר המסיים אותהRocka My Soul In The Bosom Of Abraham   ולהצטרף לריקוד במושב הכיסא או בעמידה בסיום המופע.

 

שתי התכוניות 

תוכנית א'

כוללת ארבע עבודות של אלווין איילי 

 

Night Creatures 

יצירה המשתבחת עם השנים והיא כמו שמפנייה מבעבעת באיכות גבוהה, מחווה מופלאה למוזיקה הסימפונית של דיוק אלינגטון.

 

Cry

הסולו האייקוני של איילי, המוקדש לכל האימהות האפרו -אמריקאיות באשר הן. 

 

The River

מוזיקה דיוק אלינגטון, יצירה ללהקה כולה, האלגוריה של איילי על לידה, חיים ולידה מחדש. זו היצירה הסימפונית הראשונה שיצר אלינגטון במיוחד למחול. והשניים עבדו בצמוד במהלך כל העבודה על היצירה. 

 

Revelations

מחול לצלילי שירי גוספל אפרו-אמריקאיים, ביצירה אייקונית החוקרת מצד אחד את הכאב העמוק ביותר וחוגגת מצד שני את התרוממות הנפש האלוהית של הנשמה. 

 

תוכנית ב'

 

In a sentimental Mood

בכורה עולמית של הכוראוגרף והרקדן ג'מאר רוברטס. רגעים אינטימיים בחיי זוג הופכים לגילוי של אהבה ותשוקה. לצלילי מוסיקה של דיוק אלינגטון. וארבעה סטנדרטים של ג'אז הזוכים לעיבוד מחודש ומיוחד של המלחין רפיק בהטיה .

 

Duet

 

יצירתו של הכוריאוגרף פול טיילור משנת 1964, למוסיקה של הנדל, המציגה דואט אהבה, אולי לא חדשה אבל אמיתית ומרגשת. 

 

Are you in your feelings?

יצירה חדשה של הכוריאוגרף קייל אברהם. חגיגה של תרבות שחורה, מוסיקה שחורה ורוח הנעורים הטבועה בכולנו. לצלילי מוסיקת סול, היפ הופ ו r&b , במשך למעלה מ30 דקות מגשרת היצירה בין מוסיקה, תקשורת בין אישית וזיכרונות אישים. 

 

Rrevelations

 

\תיאטרון המחול האמריקאי אלווין איילי – אבני דרך 

הופעת הבכורה של הלהקה היתה בשנת 1958 בניו יורק, שנתיים אחר כך נוצרה יצירת המופת שלו Revelations, בשנת 1962 יצאה הלהקה לסיור בינלאומי ראשון .

בשנת 1963 נוצר שיתוף הפעולה הראשון של הלקה עם המלחין והפסנתרן דיוק אלינגטון, זו גם השנה בה רואה רקדנית צעירה בשם ג'ודית ג'יימיסון את הלהקה בפעם הראשונה בעירה פילדלפיה. שנתיים אחר כך היא מצטרפת ללהקה והופכת לאחת הרקדניות הבולטות והמזוהות ביותר איתה  במשך 15 השנים שלה כרקדנית וסולנית  בלהקה. בשנת 1966 אלווין יוצר כוריאוגרפיה למטרופוליטן אופרה, להפקה בכיכובה של הזמרת האפרו- אמריקאית לאונטין פרייס. ב- 1968 מופיעה הלהקה בבית הלבן בהזמנת הנשיא לינדון ג'ונסון ב- 1970 יוצאת הלהקה לסיור היסטורי בברית המועצות ואיילי זוכה בשלל פרסים בארצות הברית. בשנת 1977 הופיעה הלהקה באירוע ההשבעה של ג'ימי קרטר לנשיאות. בשנת 1980 הלהקה עוברת לבית משלה בניו יורק, ושנתיים אחר כך מקבל  בית הספר הפועל לצידה,  הכרה. ב- 1984 יוצרת ג'יימיסון בפעם הראשונה עבור הלהקה ב- 1985  יוצאת הלהקה לסיור היסטורי בסין ב- 1988 מקבל איילי את עיטור מרכז קנדי לתרבות בוושינגטון. 

בשנת 1989 כשהוא בן 58 בלבד הולך אלווין איילי לעולמו מסיבוכים של מחלת האיידס, לאחר עשורים רבים של יצירה בהם גם יצר בארץ ללהקת בת דור בישראל, נפרדת הלהקה ממייסדה וג'ודית ג'יימיסון הופכת למנהלת האמנותית. 

 

יצירות חדשות נכנסות לרפרטואר הלהקה והיא מופיעה בנשף ההשבעה של הנשיא קלינטון. הלהקה מופיעה במופע הפתיחה של אולימפיאדת אטלנטה ועם הסרת החרם על דרום אפריקה מופיעה שם הלהקה לראשונה. ב- 1999 זוכה הלהקה בפרס האמי על תוכנית מיוחדת שהוקדשה לעבודות של איילי. ב- 2002 נחנך המרכז החדש של הלהקה ובית הספר במנהטן, במעמד ראש העיר מייקל בלומברג. ב- 2004 רשות הדואר בארצות הברית מוציאה בול לזכרו של איילי.

ב- 2009 ערב  אחד לאחר שעברו לבית הלבן משפחת אובמה, מגיעה לצפות במופע הלהקה במרכז קנדי בוושינגטון. 

ב- 2012 נכנס הכוריאוגרף רוברט באטל לתפקידו כמנהל האמנותי של הלהקה. והיום פועל לצידו הרקדן מתיו ראשינג

65 שנה לאחר הקמתה ממשיכה הלהקה להופיע בכל רחבי ארצות הברית והעולם. 

לצד הלהקה הראשית פועלים גופים נוספים בהם הלהקה הצעירה אלווין 2, מרכזי לימוד לרקדנים ופעילויות רבות מתקיימות בחסות הלהקה בכל רחבי ארצות הברית והמרכז בניו יורק רק גדל ומתפתח, 

רוחו של אלווין איילי ממשיכה לפעום שנים רבות לאחר מותו.

 

אלווין איילי -תיאטרון המחול האמריקאי 

בשתי תוכניות שונות

מופע הפתיחה של עונת המחול בבית האופרה ע"ש שלמה להט צ'יץ' תל אביב-יפו

שש הופעות החל מ- 19 בספטמבר.

 

יום שלישי 19/9/2023 בשעה 20:00 תוכנית B (הופעה מכורה)

יום רביעי 20/9/2023 בשעה 20:00  תוכנית A

יום חמישי 21/9/2023   בשעה 20:00 תוכנית B

יום שישי 22/9/2023 בשעה 13:00 תכנית B ובשעה 21:00 תוכנית A

מוצאי שבת 23/9/2023 בשעה18:00 תוכנית B

 

לרכישת כרטיסים www.israel-opera.co.il  טלפון 03-6927777

 

מחירי כרטיסים : 195 –  395 ₪

 

הפקה בישראל: שמואל צמח בע"מ – יואב צמח 'אורי עופר

 

                                                                                                                                                  

יש לבדוק גם

אירועים לילדים ולכל המשפחה בבית אבי חי

בית אבי חי לכל המשפחה מאי 2024 https://www.bac.org.il/events/?subjectID=3   סדנת אמנות מהספרים-הלוואי: סדנת אמן עם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.