יום שלישי , מאי 30 2023
ציידים לקטים הורים, מה תרבויות עתיקות יכולות ללמד אותנו על האמנות האבודה  של גידול ילדים מסייעים ומאושרים, ד"ר מייקלין דוקלף, מטר

ציידים ,לקטים, הורים

 

"הספר מלא ברעיונות חכמים שמיד רציתי ליישם על ילדי" 

פמלה דרוקרמן, "New York Times Review"

רב מכר של הניו יורק טיימס

ציידים ,לקטים, הורים

מה תרבויות עתיקות יכולות ללמד אותנו על האמנות האבודה 

של גידול ילדים מסייעים ומאושרים

ד"ר מייקלין דוקלף

 

תרגום: אסנת הדר, עריכה: מיץ', מרים קוץ

 

מה אפשר ללמוד על גידול ילדים מאושרים ומאוזנים מהתרבויות העתיקות ביותר בעולם?

 

כשד"ר מייקלין דוקלף נהפכה לאם, היא בחנה את המחקרים מאחורי ספרי ההדרכה המודרניים להורות וגילתה שהראיות מוגבלות ולעתים קרובות המסקנות לא אפקטיביות. מתוך סקרנות ללמוד על גישות הורות אפקטיביות יותר, היא ביקרה בכפר שבט מאיה בחצי האי יוקטן. שם פגשה אמהות ואבות שנוקטים גישה שונה לגמרי מאיתנו – ומגדלים ילדים אדיבים, נדיבים ומסייעים להפליא, בלי צעקות ונדנודים לאורך כל שעות היום. מה עוד ההורים המערביים מפספסים? תהתה דוקלף.

בספר ציידים, לקטים, הורים יוצאת דוקלף עם בתה בת השלוש ללמוד ולהתנסות באסטרטגיות הורוּת עם משפחות בשלוש קהילות: משפחות מאיה במקסיקו, משפחות אינואיטיות מעל החוג הארקטי, ומשפחות הדזבה בטנזניה. היא גילתה שבתרבויות הללו מערכת היחסים שונה מאוד מזו שהורים מערביים רבים מפתחים עם ילדיהם – היא מושתתת על שיתוף פעולה במקום על שליטה, על אמון במקום על פחד ועל חניכה מותאמת אישית במקום על אבני דרך סטנדרטיות בהתפתחות.

 

הורי המאיה מצטיינים בגידול ילדים משתפי פעולה. בלי איומים, שוחד או רשימת מטלות, מגדלים הורי המאיה עוזרים נאמנים על ידי הכללת הילדים במשימות משק הבית מהרגע בו הם לומדים ללכת.

 ההורים האינואיטים פיתחו גישה אפקטיבית ללימוד אינטליגנציה רגשית לילדים. כשהילדים בוכים, מכים או משתוללים, ההורים האינואיטים מגיבים בצורה רגועה ועדינה שמלמדת את הילדים איך להירגע ולחשוב לפני שהם פועלים. 

הורי ההַדזָבֵּה הם מומחים עולמיים בגידול ילדים עצמאיים ובטוחים בעצמם בעזרת כלי פשוט שמגן על ילדים מפני מתח וחרדה הנפוצים כל כך בקרב ילדים מערביים.

 

דוקלף חיה עם המשפחות, למדה את הטכניקות, והחילה אותן על בתה עם תוצאות מדהימות. בציידים, לקטים, הורים דוקליף דנה עם פסיכולוגים, מדעני מוח, אנתרופולוגים וסוציולוגים כיצד האסטרטגיות האלה יכולות להשפיע לטובה על בריאותם הנפשית של הילדים ועל התפתחותם. ספר זה מלא בעצות מעשיות שהורים יכולים ליישם מיד, עוזר לנו לחשוב על האופן שבו אנו מתייחסים לילדינו, וחושף דגם הורות אוניברסלי חדש.

 

מייקלין דוקלף היא כתבת לענייני מדע של ה-NPR, הרדיו הציבורי של ארצות הברית. היא ערכה את הירחון ""Cel וכתבה על המדע מאחורי התרבות הפופולרית. בעלת דוקטורט בכימיה מאוניברסיטת קליפורניה – ברקלי, תואר שני בגידול גפנים ותורת היינות מאוניברסיטת קליפורניה – דיוויס, ותואר ראשון בביולוגיה מאוניברסיטת Caltech קליפורניה.  

 

דאנאקוד: 99-2469 מחיר: 98 ₪ מס' עמודים: 376 הוצאה: מטר הוצאה לאור

 

 

יש לבדוק גם

להישאר חד

  רב מכר של הניו יורק טיימס להישאר חד Keep Sharp לבנות ולשמור על מוח …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.