שבת , מאי 25 2024
החדר מול החומות , שפרה הורן, כנרת-זמורה

החדר שמול החומות

חדש בהוצאת כנרת־זמורה

 

החדר שמול החומות

שפרה הורן

 

"בראשית נצבעו הזיכרונות בגוונים חומים דהים, והם לא היו שלי." כך מתחילה אלכסנדרה, שריד אחרון לשושלת נשית, לגולל את קורות משפחתה, ושוזרת אותן בחייה שלה.

תמונת ילדה קטנה, המגישה צרור פרחי שדה לגבר הדור הגוחן מעליה, מוליכה אותה למסע ששורשיו נטועים בתקופה העות'מאנית, וצמרתו נישאת עד לחתימת הסכם אוסלו ורצח רבין.

אלכסנדרה כותבת את הספר בבית ההארחה לסופרים ולאומנים שבמשכנות שאננים בירושלים, במקום שבו התגוררה משפחתה מימים ימימה. בחדר הכתיבה, שממנו נשקף הנוף שבו צפו אבותיה, היא מתחקה אחר הכוחות הגורליים שקבעו את קורות משפחתה, ורוקמת את סיפורי האהבה של הנשים המאכלסות את דפי הספר, השופכים אור חדש על חייה ומפענחים לה את סודות קיומה.

שושנה היתומה, הנישאת להרפתקן-משורר; פרי אהבתם, ויקטוריה הפראית והיפהפייה, ויחסיה עם נסיך הכתר הבריטי; אדוארדה, הבת הלא חוקית, שנישאה לצייד קטוע יד; אביגיל, יחידתה, המפנה עורף לגברים כולם, ולבסוף אלכסנדרה המספרת, שגורל אביה לא נודע. 

את מסעה מלוות דמויות אמיתיות והזויות, מתות וחיות, כמו גם חמור לבן שהכול מאמינים שעל גבו יבוא המשיח, קונסולים אנגלים, פשה טורקי, חתול בשם ג'ורג' החוזר ומתגלה משך כל הדורות, ועז זעופה אחת בשם ושתי, שבשלה הנהיגו במשפחה מסורת צמחונית.

בתוך כך קמה לתחייה ירושלים המצפה לגאולה, וממנה מתהלכת העלילה ברחובות לונדון הוויקטוריאנית והשמרנית, שיצרים אפלים מבעבעים בה.

 

החדר שמול החומות הוא סאגה היסטורית-משפחתית ססגונית, רחבת יריעה ורווית תשוקה, המציירת מחדש את אחד הפרקים המרתקים בתולדות הארץ, ומתיכה למקשה אחת עובדות היסטוריות ובדיון, אך מעל לכול, זה סיפור המפגיש אותנו עם העבר שלנו.

שפרה הורן היא בת למשפחה ירושלמית שחיה בעיר דורות רבים. כל ספריה היו לרבי-מכר, תורגמו לשלל שפות וזכו בפרסים רבים בארץ ובעולם, ובהם פרס ראש הממשלה, פרס ברנר, פרס היצירה ועוד.

 

שבחים לספרה הקודם, מחול העקרבים

"לכתוב כך יכול רק מי שחווה אהבה גדולה ונכון לחלוק אותה עם אחרים… אין זה ספר במובן המקובל של המילה, אלא אורגניזם חי ונושם, שמוסיף ללוות אותנו בגווניו, בריחותיו ובקולותיו זמן רב עוד אחרי שנפרדנו ממנו". רבקה קרן (מוסף "ספרים" של "הארץ")

"מהלך ספרותי מרתק… רומן יוצא-דופן המהווה תרומה בעלת ערך… לספרות העברית בכללה". (מנימוקי השופטים להענקת פרס היצירה)

 

445 עמ' 98 ₪

 

יש לבדוק גם

אתם לא מבינים אותי

חדש בהוצאת כנרת־זמורה סדרת סלפי   אתם לא מבינים אותי מדריך לחיים לאשה הצעירה ד"ר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.