שבת , מאי 25 2024
רשימות תל-אביביות, אברהם בלבן, עם עובד

רשימות תל- אביביות

 

ספר חדש בהוצאת עם עובד

אברהם בלבן

רשימות תל-אביביות

2013 – 2018

ערך משה גלעד

ציור הכריכה והציורים המופיעים בגוף הספר הם של הציירת התל-אביבית טליה ישראלי

271 עמ'  * 94 ש"ח

כמה חודשים לפני מותו של הסופר עמוס עוז הוא שיגר מכתב למערכת עם עובד, וכך כתב בו: 

"זה שנים אני עוקב בשקיקה אחר רשימותיו התל אביביות של ידידי המשורר אברהם בלבן. אלה הן רשימות בעלות ערך ספרותי ממשי, אבל לא פחות מכך – חומר קריאה מרתק לכל אוהבי תל אביב (ומרתק לא פחות גם למי שלא כל כך אוהב אותה…).

אברהם מוליך את קוראיו אל פינות נעלמות שאחדות מהן נמצאות ממש במרחק שני צעדים מן המקומות שכל תל אביבי מכיר. את הפינות האלה אברהם מתאר ביד טובה ובעין חומלת ומחייכת, ותמיד נלווה אל כל אחת מן הפינות האלה, סיפור מרתק: פרשייה הסטורית, זיקה אל יצירה ספרותית, ולפעמים גם רכילות עסיסית מעוררת תיאבון. 

כמעט אין לי ספק שמבחר מרשימותיו, אם יופיע בספר, יהיה לא רק בעל ערך ספרותי קבוע ועומד, אלא גם ספר שיהיו לו קוראים רבים, ספר אשר רבים ישתמשו בו כמדריך טיולים יקר המלווה את הקורא אל מקומות אקזוטיים שמסתתרים ממש מתחת לאף. אולי אפשר אף ללוות ספר כזה ברישומים או בצילומים? 

אני מצדי אשמח לכתוב כמה שורות של המלצה חמה לכריכת הספר". 

 

הספר רשימות תל-אביביות הוא אוסף רשימותיו התל-אביביות של אברהם בלבן. בדיוק כפי שהבחין עמוס עוז יש בו תיאור אוהב של העיר, עציה, רחובותיה הראשיים והנסתרים, הפינות הנחבאות שלה, ובעיקר האנשים שפוגשים בה. יש בספר חיבור נדיר בין דמויות כביאליק, שלונסקי, אלתרמן, דיזנגוף וטרומפלדור ובין הרחובות הנושאים את שמותיהם. יש בו חיבור בין הגננים שנוטעים עצים לאדריכלים הבונים בתים ולאנשים הרבים שגרו בתל אביב בעבר וחיים בה היום. 

 

אברהם בלבן – יליד קיבוץ חולדה, סופר, משורר, חוקר ספרות ופרופסור לספרות עברית חדשה. בשש השנים האחרונות הוא מתגורר בתל אביב וכותב טור שנקרא "רשימות תל-אביביות" במוסף תרבות וספרות של עיתון הארץ. 

 

יש לבדוק גם

שיעורים

ספר חדש בספריה לעם /הוצאת עם עובד איאן מקיואן שיעורים תרגם מאנגלית: אמיר צוקרמן 489 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.