יום רביעי , יולי 24 2024
תיאודור, צילום יוסי צבקר

העונה הבאה באופרה

 

עונת 2024-25 באופרה הישראלית:

  • תוכנית עשירה של אופרות ישראליות לצד מיטב הרפרטואר העולמי

במאים בינלאומיים לצד במאים ומעצבים ישראליים

זמרים מובילים מהארץ ומהעולם

  • שינוי במבנה הניהולי של האופרה הישראלית

תפקיד המנכ"ל והמנהל האמנותי של האופרה יפוצל החל מהעונה הבאה

צח גרניט ישאר בתפקיד המנהל האמנותי בלבד, ובימים הקרובים יתחיל הליך בחירת מנכ"ל חדש לאופרה

 

בעקבות הגידול המשמעותי בהיקף ההפקות העצמיות של האופרה הישראלית בשנים האחרונות, ובכלל זה העלאת אופרות ישראליות חדשות והפקות מקור של יוצרים ישראליים, הודיע צח גרניט מנכ"ל האופרה כי אין ביכולתו להמשיך ולבצע את תפקידי המנכ"ל והמנהל האמנותי יחדיו כפי שעשה עד כה. לאור הודעתו החליטה הנהלת האופרה הישראלית להפריד את תפקיד המנהל האמנותי מתפקיד המנכ"ל כנהוג בבתי אופרה רבים בעולם (כגון הקובנט גארדן בלונדון, הדויטשה אופר בברלין, בתי האופרה של אמסטרדם, מדריד, קופנהגן ואחרים). החלטה זו תהא בתוקף למשך פרק זמן של שלוש שנים, ובסופן יבחן הועד המנהל של האופרה את המבנה הניהולי העתידי.

צח גרניט הממלא את שני התפקידים מזה שמונה שנים, יישאר בתפקיד המנהל האמנותי, ובימים הקרובים יחל הועד המנהל בתהליך איתור מנכ"ל חדש שיחליף את צח גרניט בתפקיד זה. המנהל המוסיקלי של האופרה הישראלית, מאסטרו דן אטינגר, ימשיך בתפקידו כרגיל.

במהלך השנים האחרונות הרחיבה האופרה הישראלית את העשייה האמנותית המקורית שלה, ובכלל זה הזמנת אופרות ישראליות חדשות, כדוגמת תיאודור, אמהות וחנוך לוין – האופרה, כשבימים אלו נמצאות בתהליך כתיבה עוד ארבע אופרות ישראליות חדשות, וכן העלאת הפקות אופרה של במאים ויוצרים ישראליים, כגון: עידו ריקלין, שירית לי וייס, יחזקאל לזרוב, ענבל פינטו, נדב ברנע, חנן שניר, אריאל וולף, גדי שכטר ואחרים. לצד כל אלה פיתחה האופרה הישראלית סדרות מוסיקליות ייחודיות תחת ניהולו האמנותי של צח גרניט, ובכלל זה סדרות עם תזמורת ירושלים מזרח-מערב, עם תזמורת המהפכה, עם תזמורת קאמרטה ועוד. כמו כן, בשנים האחרונות הרחיבה האופרה הישראלית את עשייתה בתחום הפקות אופרה לילדים, כשכמעט בכל שנה מצטרפת הפקת ילדים חדשה לרפרטואר המקומי. 

מנכ"ל האופרה שימונה בחודשים הקרובים יעסוק בניהול האדמיניסטרטיבי של הארגון, ובכלל זה שיווק, גיוס תרומות, תפעול ומשאבי אנוש, והוא יעבוד ביחד עם המנהל האמנותי כדי להבטיח את המשך שגשוגה והצלחתה של האופרה הישראלית.

פרופ' נילי כהן, יו"ר הועד המנהל של האופרה: "הישגיו של צח גרניט כמנכ"ל האופרה מרשימים ביותר. במהלך שמונה השנים החולפות התבססה האופרה הישראלית כמוסד בינלאומי הזוכה להערכה רבה בכל רחבי העולם, והיא מהווה כיום בית למצוינות אמנותית ולעשייה איכותית ונטולת פשרות. גם בימים קשים אלה ממשיכה האופרה הישראלית לקיים הפקות בינלאומיות ולקבץ סביבה אמנים מובילים מישראל ומהעולם. הוועד המנהל של האופרה הישראלית מודה לצח על עשייתו, ומברך על החלטתו להיענות לבקשת חברי הועד המנהל להמשיך בתפקיד המנהל האמנותי, להוסיף ולפתח אמנים ישראליים מכל תחומי העשייה האופראית, ולהכשיר את הדור הניהולי הבא של בית האופרה". 

 

התוכנית האמנותית לעונת 2024-2025 כוללת  8 הפקות אופרה המביאות אל הבמה את מיטב הכוחות האמנותיים מהארץ ומהעולם – מנצחים, במאים, מעצבים וזמרים. כולם ייפגשו על במת האופרה בתל אביב כדי להעניק לקהל הישראלי חוויה אופראית בינלאומית.

 

שתי הפקות ישראליות שעלו על במת האופרה בשנים האחרונות יחזרו אל הבמה לאור דרישת הקהל ולאחר שזכו לשבחי הביקורת תיאודור ו-אמהות. מדובר במהפך של ממש במעמדן של אופרות ישראליות מקוריות, אשר עד לפני שנים לא רבות זכו להתעניינות ציבורית מועטה יחסית. הקהל הישראלי מגלה היום עניין רב ביצירות מקוריות העוסקות בסיפורים הקרובים לליבו, והמלחינים הישראליים העכשוויים השכילו ליצור יצירות סוחפות מוסיקלית שכל אחד יכול להתחבר אליהן. 

תיאודור מאת יונתן כנען ועל פי ליברית של עידו ריקלין שגם את ביים את ההפקה, גרפה תשואות מכל עבר, ואף צולמה לצורך הקרנה בבתי קולנוע בארץ ובעולם.  צוות נפלא של זמרים ישראליים, בהובלתם של עודד רייך בתפקיד הרצל הבוגר וענת צ'רני בתפקיד ג'ולי רעייתו, מביא אל הבמה שתי תקופות בחייו של חוזה המדינה רגע לפני שהפך את עצמו לאגדה. הרצל הבוגר שמסקר את משפט דרייפוס בפריז של 1895, יוצא לטיול לילי מסויט שבמהלכו מתעוררים בו זכרונות מחייו כסטודנט צעיר בוינה של 1881. מתוך הזכרונות הטובים והקודרים מתעצב החזון הציוני במוחו של הרצל הבוגר. על ההפקה ינצח נמרוד דוד פפר (מרץ 2025).

אמהות מאת דוד זבה (שכתב את הליברית והלחין) בבימויה של שירית לי-וייס, מביאה אל הבמה את הנשים של ספר בראשית. אותן נשים אשר הכותב התנ"כי כמעט ואינו נותן להן מילים, ולעיתים גם אינו נותן להן שם (כמו אשת נח ואשת לוט). 3000 שנה אחרי האירועים המקראיים, פותחות הגר ושרה, רחל ולאה, רבקה, בלהה וזילפה את פיהן, ולראשונה מספרות את הסיפורים המוכרים מבראשית דרך עיניהן. לסנדליהן של האמהות ואלוהים יכנסו סולניות האופרה הישראלית ושחקניות תיאטרון גשר. ההפקה עלתה לראשונה ב-2021 וזכתה להצלחה רבה. על ההפקה ינצח המלחין עצמו (יולי 2025).

לצד היצירות הישראליות יעלו שש הפקות של אופרות ממיטב הרפרטואר האופראי העולמי.

העונה תיפתח עם הפקה חדשה של שיקוי האהבה מאת גאטנו דוניצטי של הבמאית שירית לי וייס בהשראת הגרסה הבימתית האייקונית של עמרי ניצן. שדה חמניות ופרדס תפוזים בקיבוץ הנמצא אי שם בשנות ה-40, הופכים לזירת ההתרחשות של  סיפור האהבה הקסום של אדינה ונמורינו. על ההפקה ינצח המאסטרו האיטלקי אלסנדרו דה מרקי (נובמבר 2024)

פיטר גריימס של המלחין הבריטי בנג'מין בריטן תעלה על במת האופרה במסגרת קופרודוקציה עם בית האופרה של ורשה ובבימויו של הבמאי הפולני המוערך מריוש טרלנסקי (הזכור מההפקה המדהימה של מדאם באטרפליי שעלתה בעונה הקודמת באופרה הישראלית). פיטר גריימס הוא דייג קשה יום ואופי שמואשם על ידי בני כפרו במעשים איומים כלפי הנערים המועסקים על ידו. האופרה עלתה לראשונה בלונדון מיד לאחר מלחמת העולם השניה, עוררה מחדש את סצנת האופרה הבריטית וזכתה מיד למעמד של יצירת מופת. על ההפקה ינצח אלכסנדר ג'ואל המגיע לראשונה לאופרה הישראלית בשיאה של קריירה מצליחה בבתי אופרה בכל רחבי העולם. (דצמבר 2024)

הגיבור השייקספירי אותלו הוא גם גיבורה של אחת האופרות החשובות ביותר של ג'וזפה ורדי. על במת האופרה הישראלית תעלה הפקה משותפת עם בית האופרה של וינה בבימויו של אדריאן נובל, המנהל האמנותי לשעבר של להקת שייקספיר המלכותית שנחשב לאחד מבמאי שייקספיר החשובים בעולם. על הפקת הענק (שבה ישתתפו לצד הסולנים ומקהלת האופרה הישראלית גם מקהלת ילדים ועשרות רקדנים וניצבים) ינצח מאסטרו דן אטינגר, מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית. (ינואר- פברואר 2025)

עליית גג פריזאית וחגיגות חג המולד הצבעוניות של לה בוהם מאת פוצ'יני, יגיעו גם הן אל במת האופרה בעונה הבאה. סיפור אהבתם הנכזבת של מימי ורודולפו, הבוהמיינים הצעירים, הפך לאחת האופרות האהובות והמבוצעות בעולם. פוצ'יני עצמו כתב על סצינת הסיום שלה: "אף צופה באולם האופרה לעולם לא יתרגש מתמונה זו כמו שאני התרגשתי עת כתבתי את התווים האחרונים של לה בוהם. אני נשברתי ובכיתי כמו תינוק". מאסטרו קרלו מונטנרו האיטלקי (אשר זכה בישראל לשבחים רבים עת ניצח בעונה החולפת על ההפקה של לוצ'יה די למרמור) ינצח על ההפקה רבת המשתתפים של הבמאי הספרדי המוערך אמיליו סאחי. (מרץ -אפריל 2025).

המנצח אשר פיש שמנצח בימים אלו על ההפקה "הדיאלוגים של הכרמליטיות"  ישוב בעונה הבאה לנצח על הפקה מקורית וחדשה של אריאדנה בנקסוס מאת ריכרד שטראוס בבימויו של הבמאי הישראלי עידו ריקלין. ההפקה, שהיא קופרודוקציה של בתי האופרה של תל-אביב, דורטמונד וקרקוב, מביאה אל הבמה את אחת האופרות המרתקות ביותר שהלחין ריכרד שטראוס: חגיגה דרמטית-מוסיקלית שעוסקת בנושאים כמו מהות האומנות, היחס בין אמנות לכסף, היחסים בין האומנים לבין הפטרונים המממנים אותם וכן בשאלה האם אישה חייבת להיות נאמנה לגבר אחד כל חייה. (מאי 2025). 

אחרי שנים רבות בהן לא הועלתה בישראל, נסיכת הקרח הסינית טורנדוט, תשוב לבימת האופרה בהפקת ענק בשיתוף בית האופרה המלכותי קובנט גארדן. הבמאי אנדריי שרבן יצר הפקה מרהיבה במיוחד לאופרה האחרונה של ג'קומו פוצ'יני אשר נפטר בטרם השלים את כתיבתה. על האגדה הסינית הזאת ינצח דן אטינגר. (יוני – יולי 2025).

בהפקות השונות ישתתפו זמרי האופרה הישראליים המובילים שזכו באהבת הקהל בשנים האחרונות, ובהם: אלה וסילביצקי, הילה פחימה, עודד רייך, יעל לויטה, ענת צ'רני, שי בלוך, יאיר פולישוק ועוד. לצידם יופיעו זמרי אופרה מכל רחבי העולם המופיעים באופן קבוע על כמה מהבמות החשובות ביותר באירופה. יחדיו הם יעניקו לקהל הישראלי חוויה אופראית בינלאומית שתמשיך את המסורת המפוארת של האופרה הישראלית. 

 

יש לבדוק גם

קייטנת פז"מ

קייטנת פז"מ דיזנגוף סנטר דואג לסידור לילדי כוחות המילואים באוגוסט: דיזנגוף סנטר יוזם קייטנה מסובסדת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.