שבת , דצמבר 2 2023
אוראינה, טיוטה של מכתבים שחקנית שלא הכרתם, אורנה עקאד

אוריאנה

אוריאנה

טיוטה של מכתבי שחקנית שלא הכרתם

ספר חדש לסופרת והמחזאית אורנה עקאד

רומן וידוי הכתוב כמכתב ארוך של הגיבורה אוריאנה לאירה, מורתה המיתולוגית למשחק, בו מועלים זיכרונות קשים מילדותה וטראומות מהעבר כמו ניצול מיני, בעיות אכילה ואובדניות.

במרכז ספרה החדש של אורנה עקאד עומדת אוריאנה, המחפשת כל העת, אחר שלווה ומקום משלה בעולם. חיפושיה אילו, מושפעים מילדותה הלא- פשוטה, ומתחילים כבר אז. את מסע חייה, היא מעלה על מכתב ארוך, הממוען לאחת הדמויות החזקות והמשפיעות של חייה- אירה, מורתה למשחק.

אוריאנה מודעת לזה שהיא הבת הפחות מוצלחת במשפחה, היא מעריצה את הזמרת רבקה זוהר וחולמת להיות זמרת כמוה וכמובן שהשיר של זוהר "אוריאנה" הוא השיר האהוב עליה,  הגשמת חלומה כזמרת רצוף במאבקים . היא מתקבלת למקהלת צדיקוב, אך אינה זוכה להכרה מצד בני משפחתה. 

חייה כילדת תפנוקים נגדעים עקב מותו הפתאומי של אביה בדמי ימיו. אוריאנה מאשימה את עצמה במותו.

באמצעות העלאת זיכרונותיה על נייר המכתבים, מתוודעת הגיבורה לטראומות הקשות שעברה. במכתב, נחשפים מאבקיה בתחושות הנוראיות בעקבות ניצול מיני שעברה כנערה, מות אביה, אנורקסיה, בולימיה ועוד כאשר כל אילו מביאים אותה להרהורים נוגים ומסוכנים של אובדן עצמי.

לבירה לונדון, תפקיד משמעותי בעלילת הספר, אם כמקום בו מתרחש הספר "מרי פופינס"  האהוב עליה כילדה, אותו היה נוהג אביה לספר להמדי ערב  ואחרי  שנים, כמעין סגירת מעגל , לשם נסעה להגשים את חלומה להיות שחקנית  וכמקום מנחם כאשר באווירת המקום, הופכות בעיותיה של אוריאנה ל"זמניות" ושם היא גם מנהלת סיפור אהבה עם קירן האירי שהיה פעיל פוליטי בIRA.

*****

האירועים והדמויות שבספר עוצבו בהשראת אירועים שהתרחשו ודמויות שהכירה הסופרת כמו המורה המיתולוגית למשחק עוצבה בהשראת דמותה של הזמרת צילה דגן ז"ל שהייתה חברת נפש של הסופרת ולה גם מוקדש הספר,  אולם העלילה הינה דמיונית, פרי דמיונה הספרותי על עקאד ששילבה פיסות חיים שהתרחשו  עם המציאות שיצרה עבור הספר.

                                                                 *****

אורנה עקאד, מחזאית ובימאית תיאטרון, סופרת, מתרגמת מחזאות ושירה ערבית, זוכת פרס אקו"ם לעידוד היצירה לשנת 2002. ספרה הראשון "ואדי מילח" היה מועמד לפרס ספיר לשנת 2012. עקאד, המחלקת את חייה האישיים והמקצועיים בין שני החברות הערבית והעברית. למדה תיאטרון בלונדון. בשנת 2018 ,זכתה עקאד בפרס ראשון בפסטיבל תיאטרונטו על ההצגה "ואדי מילח" (עבוד לרומן שכתבה), הייתה שותפה לכתיבת התסריט "עכו חלומות" עם הבמאי דני וקסמן (פסטיבל הסרטים חיפה 2018). שמשה כעורכת התוכן לתוכנית התרבות בערבית فنFun (כאן תאגיד השידור)- מרכזת מגמת תיאטרון ב"כנפיים עושים אומנות".

 

עריכה: דליה טסלר, עריכה לשונית: עדן קרמר, הגהה: יעל ניר, הגהה שנייה: חנן קפלן, עימוד, עיצוב, ואיורים: מאי עקאד, עיצוב לטרינג בכריכה: מתן יונטף
הספר ראה אור בסיוע קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביב 
כל הזכויות שמורות לאורנה עקאד

310 עמודים |  98 ש"ח
"אוריאנה" בחנויות הספרים החל מה-4 בספטמבר 2023.
סטימצקי * צומת ספרים * חנויות פרטיות

________________________________________________________________

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.