יום רביעי , יולי 24 2024
ספר המה והלמהף המדע החדש של סיבה ותוצאה, יהודה פרל ודיינה מקנזי, דביר, סדרת הקיפוד והשועל

ספר המה והלמה

חדש בהוצאת דביר, סדרת הקיפוד והשועל

 

ספר המה והלמה

המדע החדש של סיבה ותוצאה

יהודה פרל ודיינה מקנזי

מאנגלית: ארז וולק

 

למה הרמתם את הספר הזה מהמדף? 

למה הפכתם אותו והתחלתם לקרוא את מה שכתוב מאחור? 

הרמתם ספר ואתם קוראים. זו תוצאה. ואם כך, יש כנראה גם סיבה, אם כי לא בטוח שאתם יודעים מהי. בכל מקרה, כך אנחנו מניחים: לכל תוצאה צריכה להיות סיבה. בחוף יש גאות, בכביש יש פקק, לילדה יש עיניים כחולות, עץ אחד צומח מהר והשני לאט. למה? את התוצאות אפשר לראות, אבל את הסיבות לא תמיד קל לזהות. 

הנתונים עלולים לבלבל אותנו. האם יש קשר בין עלייה בפשיעה לבין עלייה בצריכת הגלידה? האם יש קשר בין עישון לבין תחלואה בסרטן? בשני המקרים יש מתאם (קורלציה). כשאוכלים יותר גלידה, יש יותר פשע. כשמעשנים יותר, חולים יותר. אך מתאם לא תמיד מעיד על סיבתיות. במקרה של הגלידה אין סיבתיות. במקרה של העישון יש סיבתיות. לא קל להוכיח את זה. בכלל לא קל להוכיח את זה. אלא שאי אפשר להבין את העולם לעומקו בלי לזהות קשרים מורכבים של סיבה ותוצאה.

 

יהודה פרל הוא מדען פורץ דרך, ממובילי מהפכת הסיבתיות שטלטלה את המדע. את הלמידה של התהליך הזה הוא מתאר כטיפוס שקדני בסולם. בעולמם של בני האדם הבנה סיבתית היא עניין מהותי. בעתיד היא תהיה המפתח לקפיצה בעולמה של הבינה המלאכותית. 

גם אתם מוזמנים לטפס, בסבלנות, בסקרנות, בעירנות. ספר המה והלמה יהיה המדריך שלכם. איתו תעלו להר ההתערבות, איתו תתנסו בחשיבה בייסיאנית, תלמדו את פונקציית התגובה, הוא שיפגיש אתכם עם פרדוקס סימפסון, יזכיר לכם את הפילוסוף דייוויד יוּם ואת חוקר הטבע פרנסיס גלטון, יתאר לכם את בעיית המפית, יכיר לכם מושגים כמו ערפול ודלת אחורית, אילוליות ונוסחת תיווך. 

אם תרצו להבין את המה והלמה, תצטרכו להתמודד עם כל אלה. זה לא תמיד יהיה קל, אבל זה יהיה מעניין.

 

יהודה פרל, יליד תל אביב (1936), בוגר הטכניון, פרופ׳ למדעי המחשב בקליפורניה, זוכה פרס טיורינג (שנחשב למקבילו של פרס נובל במדעי המחשב). הוא מחלוצי המחקר של רשתות בייסיאניות ושל גישה הסתברותית לבינה מלאכותית, ועוסק גם בפילוסופיה של המדע. הוא חבר האקדמיה האמריקאית לאומנויות ולמדעים. בנו העיתונאי דניאל פרל, נחטף ונרצח בפקיסטאן. קרן דניאל פרל שהוקמה לזכרו פועלת לקידום סובלנות באמצעות עיתונות, מוזיקה ודו-שיח.

 

דיינה מקנזי הוא מתמטיקאי שנעשה מחבר ספרים זוכה פרסים, שמתמקד בכתיבה על מדע. 

 

364 עמ' 98 ₪

 

 

יש לבדוק גם

החוט המשולש

חדש בהוצאת דביר   החוט המשולש קיצור תולדות הציונות הדתית יאיר שלג   "ואם יתקפו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.