שבת , דצמבר 2 2023
טיול עם אבא, באדיבות מור ישראלי

50 שנה למלחמת יום הכיפורים בסינמטק תל אביב

 

סינמטק תל אביב מציין 50 שנה למלחמת יום כיפור

מבחר אירועי הקרנה ומפגשים עם יוצרים לציון 50 שנה למלחמת יום כיפור

הקרנת הסרט "גולדה" והרצאה של אביגדור קהלני על מנהיגות במלחמות ישראל | הסרט "כיפור" ושיחה עם עמוס גיתאי | "הקבוצה של אלכס" ושיחה עם במאי יונתן ניר | הסרט "המזח" | "טיול עם אבא" ושיחה עם היוצרות

 

לעמוד המרכז

 

סינמטק תל אביב מציין 50 שנה למלחמת יום כיפור ומזמין את הקהל למבחר אירועי הקרנה העוסקים במלחמה והשלכותיה וכן לשיחות עם היוצרים.  

הסרטים שיוקרנו הם: "כיפור", בתום הסרט תתקיים שיחה עם הבימאי עמוס גיתאי ; "גולדה", לפני ההקרנה תתקיים הרצאתו של תת אלוף אביגדור קהלני על מנהיגות במלחמות ישראל. "הקבוצה של אלכס", לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם הבמאי יונתן ניר בנושא פוסט טראומה כתופעה חברתית, צמיחה מתוך משבר וטראומה ודוקותרפיה – קולנוע תיעודי ככלי טיפולי. הקרנת הסרט "המזח" של הבמאי ליאור חפץ, סרט האנימציה "טיול עם אבא" בתום ההקרנה יתקיים דיון על הסרט ובו יהיה פוקוס על הסיפור האישי מאחורי הסרט ורקע על תהליך העבודה והפיכתו לסרט אנימציה. התמודדות עם נכות וטראומה בדגש על מלחמת יום כיפור.

פירוט ומועדים:

 

כיפור | הקרנה+שיחה | 50 שנה למלחמת יום כיפור

ישראל / 2000 / אורך: 100

בימוי: עמוס גיתאי
שחקנים: לירון לבו, תומר רוסו, אורי קלאוזנר
שפה: עברית

הבמאי עמוס גיתאי הגשים חלום בן 27 שנים ביצירת סרט זה, בו הוא שיחזר את חוויותיו הטראומתיות כחלק מצוות עזרה ראשונה מוטס במהלך מלחמת יום כיפור. ה-6 לאוקטובר 1973, יום כיפור, המלחמה פורצת, ווינרב ורוסו "טסים" ברכבם לרמת הגולן, מחפשים את יחידת המילואים שלהם. לאחר חיפוש שווא ותחת אווירה כאוטית, הם מחליטים להצטרף ליחידת עזרה ראשונה של חיל האוויר. הם נשלחים למשימה מיד. צוות המסוק טס הלוך וחזור מעל לגולן. משימתם לפנות את המתים והפצועים. מהר מאוד ההתרגשות וההתלהבות מתחלפות בבחילה ובתשישות. בבסיס ובזמן המשימות, הגיבורים מפתחים יחסי קירבה ואינטימיות. ב-10 לאוקטובר הם נשלחים למשימה בשטח סורי. המסוק נפגע מטיל ומתרסק… אין עלילה במובן המקובל בסרטו של גיתאי. במקום זאת, בעזרת צילום כמו-דוקומנטרי, פסקול מהפנט המורכב בעיקר מרעשי מסוקים ומשחק נטורליסטי של השחקנים, הוא מנסה (ומצליח) להעביר את תחושת האימה וחוסר העונים של החייל הפשוט במלחמה אל המסך. הצופים נשאבים אל תוך ההתרחשויות ושוכחים שמדובר בשחקנים ובמלחמה משוחזרת.
עותק פילם 35 מ"מ
בתום ההקרנה תתקיים שיחה עם עמוס גיתאי
אורך האירוע כולו כשעתיים וחצי

יום רביעי, 13 בספטמבר בשעה 20:00

 

להזמנת כרטיסים

 

גולדה

בריטניה / 2023 / אורך: 100

בימוי: גיא נתיב
שחקנים: הלן מירן, לייב שרייבר, קאמי קוטן, ליאור אשכנזי, רמי הויברגר, דביר בנדק, רותם קינן, אוהד קנולר
שפה: אנגלית, עברית, תרגום לעברית


הלן מירן מגלמת את גולדה מאיר בסרטו המדובר של גיא נתיב ("סקין"), שהוצג בבכורה עולמית בפסטיבל ברלין האחרון. הבמאי זוכה האוסקר לוקח אותנו בדיוק 50 שנים לאחור, אל מלחמת יום הכיפורים, לרצף של כמה ימים בחייה של גולדה – האשה הראשונה והאחרונה שכיהנה כראש ממשלת ישראל. נתיב והתסריטאי ניקולס מרטין ("פלורנס פוסטר־ג'נקינס") מגוללים את מהלך האירועים הטרגי שהוביל להכרעותיה הגורליות, שהתקבלו בעודה מתמודדת בסתר עם מחלת הסרטן, ומציגים את סיפורה של אומה שניצבה בפני משבר היסטורי. האיפור האינטנסיבי מעניק למירן את המראה הייחודי של ראש הממשלה הישראלית, סביבתה שוחזרה בדקדקנות, ויחד עם כישורי המשחק הפנומנליים שלה נשאבים הצופים אל תוך המערבולת של המלחמה, בין ענני עשן הסיגריות.
לפני ההקרנה  ב- 8 בספטמבר, תתקיים הרצאתו של אביגדור קהלני: מנהיגות במלחמות ישראל
תת אלוף אביגדור קהלני, בעל עיטור הגבורה ממלחמת יום הכיפורים, עיטור המופת ממלחמת ששת הימים ועיטור הנשיא על תרומתו למדינת ישראל

יום שישי, 8 בספטמבר בשעה 11:30

להזמנת כרטיסים ומועדי הקרנה נוספים

 

הקבוצה של אלכס

ישראל / 2023 / אורך: 60

בימוי: יונתן ניר
שפה: עברית


ארבע נשים וארבעה גברים המהווים פסיפס של החברה הישראלית, נפגשים לקבוצת צילום טיפולית בהנחיית הצלם זוכה פרס ישראל אלכס ליבק למשך שנה. כל אחד ואחת ממשתתפי הקבוצה, קשור בצורה כזו או אחרת לפוסט טראומה. יש בה אמא של פוסט-טראומתי, אישה של, ילדה של, אישה ששירתה כתצפיתנית, וארבעה גברים בגילאים מגוונים, חלקם לא מאובחנים או מוכרים כפוסט טראומטיים. מתוך תמונותיו האייקוניות של ליבק ומתוך צילומים שהמשתתפים מביאים בעצמם, מתפתח שיח אינטואיטיבי ואותנטי על הפוסט טראומה כתופעה חברתית שחדרה לכל בית בישראל, על דימויים אודיו-ויזואליים כמעצבי תודעה וגם על הדרך לצמוח מטראומה באמצעות שיתוף, הכרה, יצירה, אנושיות וחמלה.
בתום ההקרנה ב- 21 בספטמבר תתקיים שיחה עם הבמאי יונתן ניר בנושא פוסט טראומה כתופעה חברתית, צמיחה מתוך משבר וטראומה ודוקותרפיה – קולנוע תיעודי ככלי טיפולי.

יום חמישי, 21 בספטמבר בשעה 19:00

להזמנת כרטיסים ומועדי הקרנה נוספים

המזח 

ישראל / 2023 / אורך: 113

בימוי: ליאור חפץ
שחקנים: מיכאל אלוני, דניאל גד, אמיר טסלר
שפה: עברית


הסרט מבוסס על אירועים אמיתיים שהתרחשו במעוז ״המזח״, מלחמת יום הכיפורים, חזית סיני. לאחר שבוע של לחימה עיקשת, פורץ עימות בין המפקד הצעיר שמוכן להילחם עד הכדור האחרון, לבין רופא המילואים שרוצה להציל את חיי הפצועים בכל מחיר. אחרי שבוע של מצור ולחימה, החיילים יצטרכו לבחור אם להמשיך ולהילחם תחת הוראות מפקדם, או ללכת אחר תוכניתו של רופא המילואים – תכנית שעשויה להציל את חייהם.

להזמנת כרטיסים ומועדי הקרנה נוספים

 

טיול עם אבא | הקרנה + שיחה עם היוצרות 

ישראל/צרפת / 2022 / אורך: 10

בימוי: מור ישראלי
שפה: ללא דיאלוג


תמר (5) מתלווה אל אביה בפעם הראשונה למלון בו הנופשים נראים מעט מוזר… דרך עיניה של הילדה מתחיל אז מסע אפוף בסוריאליזם. במהלכו תמר מגלה את הסיפור החבוי של אביה, חלק מחייו שהיא לא הכירה.
בתום ההקרנה יתקיים דיון על הסרט ובו יהיה פוקוס על הסיפור האישי מאחורי הסרט ורקע על תהליך העבודה והפיכתו לסרט אנימציה. התמודדות עם נכות וטראומה בדגש על מלחמת יום כיפור וציון 50 שנה למלחמה. שיתוף בתהליכי יצירת אנימציה, קולנוע ובחירות אמנותיות דרך מערכת יחסים בין אב לבתו, והאופן שבו ילד מסתכל על הורה ועל העולם שסביבו.
אורך האירוע כולו כשעה

 

יום חמישי, 14 בספטמבר בשעה 19:00

להזמנת כרטיסים

 

סינמטק תל אביב משמש בית לקולנוע הישראלי וליוצריו ומציג כל השנה סרטים חדשים לצד קלאסיקות קולנועיות, מקיים פסטיבלים מובילים ומארח יוצרים מהארץ ומהעולם. השנה הסינמטק חוגג 50 שנים מאז פתח את שעריו, סינמטק תל אביב הוא הסינמטק הראשון בישראל והפך להיות מוסד תרבותי שפועל לקידום הקולנוע ולאהבת הקולנוע האמנותי. 

 

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים: עמוד האירועים המרכז

 

יש לבדוק גם

ישראל במלחמה: דרופ אימפקט

דרופ אימפקט – עמוד האש 2023    בימים אלה עלתה לאוויר פלטפורמה חברתית ליצירת סרטונים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.