יום ראשון , יולי 21 2024
לוגו פופ טארטס

נשארתי בשבילכם

נשארתי בשבילכם

רוחמה אלבג

עריכה: דבורה נגבי

עיצוב ואיור עטיפה: טליה בר

מספר עמודים: 228 עמ׳

מחיר קטלוגי: 98 ש״ח

לפני כשנה שלח אליי חיים באר כתב יד ואמר, ״תקרא, נראה לי שתאהב את זה״. והוא כל כך צדק.

 

קבעתי פגישה עם רוחמה אלבג. שוחחנו על החיים ועל משפחתיוּת, על ילדוּת ומה זה אומר מבחינתה להיות בת בכורה. ובסוף גם חתמנו חוזה להוצאת הספר לאור.

 

אישה צעירה, תזזיתית וחסרת שקט משלימה עם נישואים לאיש שתקן ומופנם. "עד מתי תישארי ככה", אומרת לה אימהּ. והיא, שמרגישה שאין לַעולם מה להציע לה, נכנעת לתכתיבי משפחתה ומצטרפת באי-חשק לאיש שבנה להם בית על גג בניין נטוש. האישה והאיש קיוו בסתר ליבם להתגבר על צלקות שכל אחד מהם נושא איתו מבית הוריו, האומלל על פי דרכו. האם המכנה המשותף הזה די בו כדי לחבר ביניהם? האם הילדים שיתווספו יביאו עימם את האושר? 

הנשים שבספר, נקובות האוזניים, שלכל אחת מהן צמד עגילים שקיבלה במתנה, נסחפות לממש את יעודן, להיות עוד חוליה בשרשרת של הולדת ילדים, תקווה וכניעה. אחדות מהן קוראות תיגר על  המוסכמות. "אני אשרוף אותך ואת עצמי", זועקת הסבתא וקמה מבין החורבות לתפור בגדים מרהיבים, לשתול גינה מפוארת, ללמוד קרוא וכתוב ולהסתלק מן העולם זקופת ראש. כל אלה מובילים את הרומן עד לפרק האחרון, שהוא הספד נוגע ללב של הבת על חיים של ויתור והחמצה, על משפחה המצטרפת לתחושה שהאושר חמק ממנה "כי ככה זה בעולם".

זהו רומן על נשים חזקות ועל יחסים טעונים, ועל האהבה שעומדת במחבן הזמן – קשריהן של סבתא אמא ובת. הגיבורה נסחפת למערכת טעונה של אהבה, נאמנות, כעס וחמלה לשתי הנשים בחייה.

רוחמה אלבג מתבוננת בחדות עין בהוריה. תהיות על הזוגיות הכושלת על יחסים של אי-נחת במשפחה אחת קטנה ומאבקיה לשרוד ולהיות "כמו כולם", גם בתוך החמולה המורחבת של מהגרים שאף הם מנסים להתערות במרחב החדש.

רוחמה אלבג היא חוקרת ספרות עברית המתמחה בתולדות יהדות מזרח אירופה. בין השאר כתבה שני ספרי מחקר על מסעותיה במחוזות הולדתם של סופרים ומשוררים עבריים מרכזיים ועל המגע שבין המקום וייצוגו ביצירתם. ספר סיפוריה "מחכים לאליהו" (1997) ועוד סיפורים שפורסמו בבמות שונות היו בבחינת הכנה לקראת התמקדות ב״נשארתי בשבילכם – רומן משפחתי נפתל, ואישי מאוד.

יש לבדוק גם

בשתי הדרכים

בשתי הדרכים הוא רומן פיוטי בעל רבדים רבים, שעוסק בגבול שבין החיים והמוות, באירועי חייהם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.