יום חמישי , אוקטובר 5 2023
בית ליבלינג, צילום יעל שמידט

יוני 2023 בבית ליבלינג

אירועים וסיורים בבית ליבלינג – יוני 2023

https://www.lieblinghaus.org/

 

נפתחה ההרשמה לקייטנת הקיץ – בית ספר של העיר – להרשמה 

בואו ללמוד לצייר, לפסל ולגלות כיצד בית ליבלינג הופך לבניין של ילדים. בקייטנה סדרה של סדנאות יומיות מגוונות בתחומי האמנות, האדריכלות, העיצוב, מלאכות יד מקצועיות ועוד, שיתקיימו ברחבי בית ליבלינג וגם מחוצה לו. את כל הפעילויות ידריכו אמניות, יוצרות ואדריכליות מצוות בית הספר של העיר.

 

סופרות ערים, בונות ספרים

12.6, יום שני | 20:00 | הרשמה מראש ללא עלות באתר

שלוש נשים העוסקות בכתיבה, באדריכלות ובעיר בשיחה על טקסט, זיכרון והמרחב העירוני כישויות השזורות זו בזו ומקיימות בניהן דיאלוג תמידי. בהשתתפות: אילנה רודשבסקי, דפנה לוין וקרן שווץ, מנחה: ייטב בוסירה.

ביסודה של ספרות נמצאות ארכיטקטורות. רחובותיה של עיר, בתים וכיכרות, אך גם מרחבים מופשטים, דלילים או סמיכים, חללים וקרעים הפונים פנימה והחוצה בגוף של עלילה, של גיבור, של מחשבה, ואפילו חומר מוחשי, בא במגע. מלאכות האדריכלות והספרות פועלות יחד, מחייבות זו את זו, מפולשות זו בזו.

שלושה ספרים של שלוש מתכננות ואדריכליות יעמדו במרכזו של ערב, שבמהלכו נבקש לחוג סביב הפעולה האדריכלית-ספרותית המשותפת, במופעיה הגלויים והסמויים ביצירה, בעלילה ובכתיבה עצמה.

 

ארכיטקטורה אינה ספקית של מרחב עבור אירועים להתממש בו…ארכיטקטורה היא שחקנית באירועים וגם קואורדינטורית שלהם…מכנסת אותם, ומתכנסת בה בעת. Andrés Jaque, Superpower of Scale

האירוע מתקיים במסגרת שבוע הספר העירוני.

 

פתיחת תערוכה: ׳התנגדויות׳ – 20 שנה להכרזת אונסק"ו על העיר הלבנה כאתר מורשת עולמי

15.6, יום חמישי | 20:00 | אירוע בכניסה חופשית

פתיחת תערוכת עבודות של משתתפי תכנית רזידנסי "הדירה" בבית ליבלינג.

משתתפים: סוזנה מריאכר, דניאל צ'צ'יק, ציפה קמפינסקי, עומר קריגר, שיר רז, אלנה שטלצר

התערוכה מבקשת לבחון את הפוטנציאל היצירתי והיצרני הגלום בקונפליקטים ומתחים שמתעוררים סביב תכנון ושימור המורשת הבנויה, ולהרחיב את האפשרות הגלומה בהתנגדות ככלי אזרחי ליצירת שינוי מרחבי, ערכי ותרבותי, בתקופה שבה תל אביב-יפו עוברת תהליכי בנייה, התחדשות, הפרטה ופיתוח מואץ, ובישראל נרשמים ביטויי התנגדות אזרחית נרחבים.

בתערוכה תוצג סדרת ביטויי התנגדות אומנותיים שיצרו משתתפי הרזידנסי, ולצדם קטעים מתהליך ההתנגדויות שנערך ב-2003. אותו רגע אזרחי מכונן – מפגש ראשון של המתכננים, אנשי עיריית תל אביב, עם ציבור המתנגדים לתוכנית השימור – מסמן רגע של משא ומתן ודיון על ערכים, אינטרסים ונורמות שהשפיעו לימים על המרחב העירוני בתל אביב.

צוות שותף, מחקר וייעוץ אקדמי: המעבדה למדיניות התכנון בטכניון – פרופ"ח ניר מועלם, ד"ר עינת מנדלסון שורץ , אדר' עדי אלחלל הרפז

אוצרות: אדר' סברינה צגלה

ע' אוצרת ופיתוח תוכן לתערוכה: אדר' צוף בר-און

בתמיכת פורום התרבות האוסטרי, שגרירות אוסטריה בתל אביב, שגרירות גרמניה בתל אביב, הטכניון והמעבדה למדיניות התכנון, משרד המדע, החדשנות והטכנולוגיה ורשות העתיקות

 

סיפורים אמיתיים: לרדת מהפסים

21.6, יום רביעי | בשעה 20:00 | 60 ש"ח בהרשמה מראש באתר

הרכבת הקלה עולה על המסילה – ואנחנו יורדים מהפסים: שישה דוברים יספרו בעל-פה סיפור אמיתי על חוויה שגרמה להם לצאת מאיזון.

את הסיפור השביעי יוכל לספר מישהו מהקהל. אולי אלה יהיו אתם?

20:00 פתיחת דלתות (דרינקים על הגג במחיר חברי)

20:30 תחילת מופע

*הישיבה אלטרנטיבית (כיסאות/ מחצלות/ שרפרפים) והמקומות אינם מסומנים.

*חניה במחיר מוזל לאורחי בית ליבלינג בחניון שוק בצלאל (המכבי 2).

*מוזמנות ומוזמנים להשתמש במעלית הנמצאת בגינת בית ליבלינג.

 

Drink&Draw – פופ אפ איורים אורבניים, שרבוט פתוח ותיקלוט

24.6, יום שבת | 19:00 | כניסה חופשית, ללא עלות

ערב על הגג של בית ליבלינג במהלכו תוכלו להתבונן ולהכיר מקרוב את אמנות השרבוט העירוני. הערב יכלול תערוכת פופ-אפ עם איורים של העיר תל אביב-יפו, שרבוט ב-LIVE שיעשה על ידי אמני איור מקומיים וספרדים (Drink&Draw), דרינקים במחיר חברי ותקלוט.

האיורים שיוצגו בפופ אפ נעשו במסגרת פעילות משותפת של אורבן סקצ'רס תל אביב-ברצלונה, בסדנה שיצרו האמניות והמדריכות מארו גודאס (ספרד) ומרינה גרצ'אניק (ישראל).

 

סטודיו פתוח

ימי שלישי | 10:00-12:00 | להרשמה

40 ש"ח / 20 ש"ח לבעלי דיגיתל. 25% הנחה כחלק מתכנית הוזלת יוקר המחיה של עיריית תל אביב-יפו.

פעילות שנועדה לאפשר לך מקום וזמן קבוע לעבודה יצירתית, חופשית ומלאת המצאה בתוך שגרת החיים והעבודה בעיר.

 

סיור בין גינות ומשעולים

16.6, יום שישי | 11:00 | 60 ש"ח בהרשמה מראש באתר

הצטרפו לסיור אורבני בין גינות ומשעולים, מקצתם ידועים ואחרים נסתרים, והכירו את תל אביב-יפו, כפי שדמיין אותה פטריק גדס, בחזונו מלפני מאה שנה, כעיר גנים ים-תיכונית.

תוכנית גדס מ-1925 התוותה את התפשטותה של תל אביב צפונה עד לירקון. חלק בלתי נפרד ממנה היו גינות הבלוק הקטנות, המוצפנות בתוך הבלוקים העירוניים שיצרה התוכנית. במהלך הסיור נבקר בכמה מגינות הבלוק העירוניות, מקצתן ידועות ואחרות בגדר סודות הידועים רק לתושבי המקום. במהלך הסיור נשוחח על התפקיד המרכזי שייעד גדס לגינות הבלוק, נעמוד על תהליך הקמת הגינות ועל השינויים שהתחוללו בהן לאורך השנים. נשוטט ונגלה מעברים ומשעולים המחברים בין הגינות, ונכיר חלק מהמערכת הסודית של סמטאות, מסלולים ו"חלונות" ירוקים, שיסודותיה הונחו בתוכנית גדס והיא מהווה תשתית לעיר עד היום. הסיור מבוסס על ממצאי מחקר, שהוכן עבור מחלקת השימור בעיריית תל אביב-יפו, והוא מוצג בתערוכה "גינות הבלוק העירוני" בבית ליבלינג, מרכז העיר הלבנה. משך הסיור כשעה וחצי; אורך המסלול כ-3.5 ק"מ. נקודת התחלה וסיום: בית ליבלינג.

מספר המקומות מוגבל; השתתפות ללא עלות; נדרשת הרשמה מראש

 

סיור הבית של העיר הלבנה – אנגלית

ימי שבת | 11:00 | להרשמה 

סיור הבית של העיר הלבנה – עברית

ימי שבת | 12:00 | להרשמה

30 ש"ח/15 ש"ח לבעלי דיגיתל. 25% הנחה במסגרת התכנית להוזלת יוקר המחיה בתל אביב-יפו.

בית ליבלינג הוא דוגמה מובהקת של אדריכלות באוהאוס בתל אביב בשנות ה-30 של המאה העשרים והבניין הציבורי העירוני היחיד המאפשר למבקרים לחוות את הסגנון הבינלאומי מבפנים. חללי הבית מציגים את המורשת האדריכלית הייחודית של העיר הלבנה, שהוכרזה כאתר מורשת עולמי ע"י ארגון אונסקו ב-2003. סיור בבניין מציע מסע משולב בהווה ובעבר דרכו שומעים מבקרים את סיפוריהם של המהגרים האירופאים שבנו אותו, מסיירים בתערוכות המתחלפות ונחשפים לסוגיות העכשוויות אשר מעסיקות את העיר בתחום השימור והעיצוב של ימינו.

 

אירועי ילדים:

 

"לחיות בעולם" – סדנה לילדים בחשיבה יצירתית באמצעות אמנות | לבני 6-8

ימי שלישי | 16:30-17:15 | 40 ש"ח / 20 ש"ח לבעלי דיגיתל, בהרשמה באתר

בסדנה נשתמש בכלים מעולם האמנות, המדע והתנועה כדי להתבונן בתופעות בעולם ולשאול שאלות עליהן.

 

סטודיו לילדים

ימי שבת, חודש יוני | 10:00 – 12:00 |

ימי רביעי, חודש יוני  – סטודיו לעיצוב בהנחיית יולי מרוז | 18:00 – 16:00

40 ש"ח / 20 ש"ח לבעלי דיגיתל, בהרשמה באתר

אנחנו מזמינים ילדות וילדים לשעתיים של יצירה בסטודיו של בית ליבלינג, מרחב פתוח לעשייה המציע את היצירה ככלי שבאמצעותו אפשר לחקור, ללמוד ולחוות את העולם. במהלך הפעילות בסטודיו אנו מיישמים את הפדגוגיה הנהוגה אצלנו, בבית הספר של העיר, המתרכזת בפיתוח תהליכי חשיבה על ידי עשייה ועניין עצמי: בזמן העשייה תהליכי חשיבה מתגבשים, יכולת ההבנה מעמיקה ואנו פתוחים לחשוב, ללמוד בעצמנו ולממש את הרעיונות שלנו תוך סקרנות למתרחש בסביבתנו. בסטודיו אנו מפתחים ומתרגלים מיומנויות ליצירה עצמאית באמצעות חומרים וכלים ייחודיים, ללא נוכחות הורים, ובליווי אנשי מקצוע מעולם האדריכלות, העיצוב והאמנות.

 

בימי רביעי, בסטודיו עיצוב לילדים, בהנחיית יולי מרוז, נלמד איך להתבונן בחפצים המקיפים אותנו מנקודת המבט של מעצבים. נבדוק אילו תחושות מייצרים אצלנו חפצים שונים ומדוע, ונכיר את תהליכי הייצור המרתקים והמפותלים שמביאים אותם אל חיינו. נגלה את מקור חומרי הגלם שמהם החפצים שסביבנו עשויים, ונעקוב את מסלול חייהם עד לרגע שבו הם נחשבים ל״פסולים״ והופכים לפסולת. בכל שבוע ניצור אובייקטים משלנו. נעבוד מתוך חיפוש אחר חומרים "פסולים" בסביבתנו ומתוך התבוננות חוקרת בהם. ניתן דגש על חומרים חיים שמגיבים ומשתנים ושניתן לקיים איתם דיאלוג – למשל, קליפת פרי. באמצעות חושינו (מגע, ריח, התבוננות) נגלה את הפוטנציאל האסתטי של חומרים כאלה ואת איכויותיהם. נתנסה בכלים מעשיים מעולם העיצוב כמו פירוק והרכבה, ובטכניקות מעולם הטקסטיל כמו אריגה, רקמה, תפירה וכבישה.

 

יש לבדוק גם

פלמנקו- רמנגאר

 להקת הפלמנקו רמנגאר גאה להציג בבכורה: DARABAR לחגוג לשבח    עת לחשוב, עת לעבוד ועת לדארבאר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.