שבת , דצמבר 2 2023
תהיו חכמים, חשיבה תלמודית למאה ה -21, שמואל פאוסט, דביר, סדרת הקיפוד והשועל

תהיו חכמים

חדש בהוצאת דביר, סדרת הקיפוד והשועל

 

תהיו חכמים

חשיבה תלמודית למאה ה -21

חדשנות יצירתיות מנהיגות

שמואל פאוסט

 

הטענה של שמואל פאוסט יומרנית, כמעט חצופה: הוא קובע שדווקא דרך החשיבה של התלמוד והמדרש היא המתאימה ביותר להתמודדות עם אתגרים של המאה ה־21. דרך של דיאלוג מתמיד, ויכוח נוקב, יצירתיות נועזת, דמיון פרוע, תיעוד קפדני. דרך שכמו נתפרה לאפשר הצלחה בעולם כאוטי ומשתנה, עולם של אי ודאות, שמתבטלים בו מנהגים ישנים ומתערערות בו היררכיות מסודרות. 

בספר הזה קוראות וקוראים לא לומדים את התלמוד והמדרש – אלא מהתלמוד והמדרש. מה לומדים מהם? דפוסי חשיבה למאה ה־21. כבר לפני מאות רבות של שנים, חכמי התלמוד הביטו בעולם אחרת, פתרו בעיות אחרת, פעלו אחרת. רמי בר תמרי המתחכם הדגים כיצד לפרוץ מסגרות ולערער סדרים. רב אמי ורב נחמן הוכיחו את טעם הגמישות. אובדנו הטרגי של רבי יוחנן עיגן את הצורך להתווכח. הופעתה החידתית של סרח בת אשר לימדה כמה חשוב הדמיון. אביי החשדן ניסח את ההכרח להתבונן בביקורתיות פנימה.

זו המשמעות של תהיו חכמים: תהיו חכמים היום בשיטה של חכמים אז. כך תנהלו, כך תתפתחו, כך תשגשגו. 

כי התלמוד והמדרש עתיקים מבחינת הגיל, אך מהפכנים וחדשנים בחשיבה. כאילו נאספו כדי לסייע לקוראים עם חיבור לאינטרנט ומכשיר סלולרי. כאילו נכתבו כדי לנווט קוראות עם רכב אוטונומי ובינה מלאכותית. ארגז של כלים משומנים ונוצצים, מוכנים לשימוש, ממתינים לכם כבר אלף וחמש מאות שנה. לא תנסו אותם?

שמואל רוזנר

 

ד״ר שמואל פאוסט מכהן כראש התוכנית לתואר שני וראש המרכז להוראת האגדה במכללת אפרתה. הוא בעל תואר שלישי מהתוכנית הבינתחומית לפרשנות ותרבות באוניברסיטת בר־אילן. הוא מבקר ספרות, עורך מדור הספרים במוסף "שבת" של העיתון מקור ראשון, כותב ומגיש הפודקאסט "סטארט־עם" – על חדשנות, יצירתיות ויזמות בהקשר יהודי וישראלי, וחתן פרס שר החינוך ליוצרים בתחומי התרבות היהודית. ספרו הקודם, רב־המכר אגדתא: סיפורי הדרמה התלמודית ראה אור בהוצאת דביר בשנת 2011.

על פאוסט אפשר ללמוד עוד באתר האינטרנט שלו: shmuelfaust.com

 

204 עמ' 98 ₪

 

 

יש לבדוק גם

מי באש

  בית אבי חי מציג: מי באֵש- לאונרד כהן במלחמת יום הכיפורים מופע מקורי-רב תחומי …

תגובה אחת

  1. דני

    אחרי שקיבלנו אנליזות ספרותיות מרתקות של סיפורי הדרמה התלמודית בספרו הראשון והמצויין של פאוסט ("אגדתא"), שוב רותם פאוסט את יכולותיו ואת כשרונו לדלות אוצרות מן התלמוד ולהנגיש אותם לקורא הישראלי בעומק, בהומור ובחמלה. הפעם מתבונן פאוסט בתלמוד (וביוצריו) כיצירה כאוטית, רב-תחומית, הנישאת על כנפיו של דמיון פורץ גבולות, שניתן ללמוד ממנה תובנות חשובות ודרכי חשיבה (למשל: שימוש ב-Storytelling) שעשויות לשמש לפתרון בעיות בכל דור ובכל תחום, ולא רק בשדה הטקסטואלי. ספר מחכים שנותן זווית הסתכלות מפתיעה (אולי לכך מכוון הקליידוסקופ המעטר את כריכת הספר) על העושר הטמון במעבה התלמוד ומה שניתן להפיק ממנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.