יום רביעי , יולי 17 2024
לוגו פופ טארטס

שיחות עם אפרודיטה

אולגה קונדינה | שיחות עם אפרודיטה / Sessions with Aphrodite

01.06.23 – 15.07.23

אוצרת: מיה פרנקל טנא

 

למעלה משלושה עשורים שאולגה קונדינה מתעדת בציוריה את המקומות בהם בקרה, חייתה ועבדה – ירושלים, ראש פינה ותל אביב; לונדון, פריז וטקסס. בבסיס יצירתה עמדה השאיפה לשקף את רוח המקום והזמן. היציאה מן הסטודיו אל הרחוב והפרקטיקה של ציור מתוך התבוננות הציבו גבול ברור בינה ובין אמנותה, בין המציאות שהיא רואה לבין מציאות חייה שלה.

גוף העבודות הנוכחי מייצג מפנה משמעותי ביצירתה המתבטא בנושאי הציור, בשפה ובאופן הפעולה. במשך שנתיים סוערות, רצופות טלטלות ואי-ודאות בחייה האישיים, ובצל משבר עמוק בציבוריות הישראלית, נטְשה קונדינה את המציאות שבחוץ והתכנסה אל הסטודיו ואל תוך עולמה הפנימי.

כחלק ממהלך המתחבר למורשת אמנותית ענפה, הסטודיו (שנעשה לבית) הפך לנושא מרכזי בעבודות. דמותה של האמנית העובדת וחיה בו מופיעה בציורים באינספור צורות והשתקפויות, לצד אורחים לרגע או כאלו שחולקים איתה את חייה. בספרו אודות פרנסיס בייקון כותב ז'יל דלז כי טעות היא לחשוב שהצייר עובד על בד לבן. דברים רבים נמצאים במוחו, מסביבו או בסטודיו שלו ואלו כבר נמצאים על הבד, ממשיים יותר או פחות, לפני תחילת העבודה. כך שהצייר לא צריך לכסות משטח ריק, אלא להיפך, הוא צריך לרוקן אותו.[1] עבודות רבות בתערוכה עשויות להעיד על תהליך ריקון שכזה, על צמצום והפשטה. את הציור הריאליסטי המזוהה עם קבוצת 'הברביזון החדש' המירה קונדינה ברישום מהיר וגרפי על רקע צבעוניות עזה ופנטסטית, ולצבעי השמן הוסיפה טפטים, מגזרות נייר וספריי-צבע. בעבודות מופיעים אובייקטים הניצבים דרך קבע בחלל – פסלים קלאסיים בדמותם של אפרודיטה ואנטינואוס, בובת ראווה שנאספה מן הרחוב, ועוד מגוון חפצים המשמשים בשגרה מודלים לרישומי "טבע דומם".

כל אלה התעוררו לחיים בדמיונה והצטרפו לתיאטרון הסוריאליסטי שבו היא משמשת בתפקיד מחזאית, במאית ושחקנית ראשית. האמנות והחיים הפכו לאחד.

אולגה קונדינה  בוגרת תואר שני במכון לעיצוב ואמנות גרפית במוסקבה. היא עלתה לארץ בשנת 1990. קונדינה היא אחת ממייסדות קבוצת 'הברביזון החדש', ומרצה לאמנות במכללה האקדמית תל-חי. הציגה בתערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם ביניהן: מוזיאון 'De Apple' אמסטרדם; מוזיאון ארץ ישראל; גלריית המדרשה; המשכן לאמנות עין חרוד; מוזיאון תל אביב; מוזיאון חיפה לאמנות; גלריית סירקל 1 ברלין ועוד. עבודותיה נכללות באוספים פרטיים וציבוריים בהם: מוזיאון תל אביב לאמנות, מוזיאון בר-דוד לאמנות, אוסף ישראל מקוב, אוסף בנק דיסקונט, אוסף כנסת ישראל ועוד.

[1] Gilles Deleuze, Francis Bacon: The Logic of Sensation, trans. Daniel W. Smith (London; New York: Continuum, 2003), 86.

למידע נוסף ניתן לפנות לגלריה: rg@rg.co.il או 03-5229044

גלריה רוזנפלד, רח' המפעל 1, תל אביב, מיקוד 6653511

שעות פתיחה: ימים ג'-ה', 18:00-12:00, יום ו', 14:00-11:00; שבת, 13:00-11:00

יש לבדוק גם

צבי הקר – סקיצות 

פתיחת תערוכה חדשה בבית ליבלינג: צבי הקר – סקיצות מחוות של אב לבתו פתיחה: 6.8.24, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.