יום שישי , מרץ 31 2023
לאה גולדברג, צילם טוביה ריבנר. באדיבות מכון גנזים ועורך הדין לנדאו

אורחת נוטה ללון

בית עגנון במיזם היסטורי ראשון מסוגו

אורחת נוטה ללון – מחווה ליוצרות הישראליות שבתיהן וחדרי העבודה שלהן לא נשמרו

מדי שנה יארח בית עגנון כותבת אחת ויחשוף את פועלה וחייה כפי שהיו עושים אם היה מוקדש להן בית משלהן. 

 

האורחת הראשונה 

לאה גולדברג מתארחת בבית עגנון

אדר תשפ"ג מרץ 2023

יועץ אקדמי: פרופ' גדעון טיקוצקי

אוצר ומנהל אמנותי: אסף אופק

 

מיזם "אורחת נוטה ללון" של בית עגנון בא לתקן עוול היסטורי. למרבה הצער, לא קיימים עדיין במדינת ישראל בתים המוקדשים לסופרות ולמשוררות העבריות. החדרים, הדירות או הבתים שחיו בהן יוצרות כגון רחל, לאה גולדברג, דליה רביקוביץ, זלדה, יונה וולך, יהודית הנדל, עמליה כהנא-כרמון ורבות אחרות לא נשמרו כמו בית עגנון ובית ביאליק. 

 

לדברי ד"ר אורית מיטל, מנהלת בית עגנון "במרחב זה, שבו אבדו חדרי העבודה, המראות הנשקפים מן החלונות, שולחנות הכתיבה והספריות של הכותבות, מבקש בית עגנון לפנות "חדר משלך" ואף למעלה מזה לטובת הסופרות והמשוררות האהובות הללו." מידי שנה, במהלך השבוע שבו מציינים את יום האישה הבינלאומי, יארח בית עגנון כותבת אחת ויעלה על נס את יצירתה ואת פועלה, בתקווה להמשיך לשלב את האורחות בחיי היום יום של הבית, שפעילותו מוקדשת לספרות העברית. 

 

המיזם שיתקיים תחת הכותרת "אורחת נוטה ללון" ייפתח במחוות הוקרה למשוררת שהכירה את עגנון, לאה גולדברג. בין חללי הבית של עגנון תוצג תערוכה שתוקדש כולה לגולדברג: ציוריה שלא הוצגו לפני כן מעולם, מכתבים שכתבה לש"י עגנון לרגל זכייתו בפרס נובל, צילומיה, יצירותיה הכתובות ועוד. גם שיחות מוקלטות יוצגו בתערוכה וישמיעו את קולה של החוקרת, המרצה, המשוררת והסופרת האהובה על ילדים ומבוגרים עד היום. 

בין השאר ניתן יהיה לשמוע את גולדברג מספרת על הביקור שערכה בילדותה בביתו של טולסטוי ולשמוע אותה קוראת משיריה.

 

התכנסות חגיגית לרגל פתיחת התערוכה תתקיים בכ"א באדר 14.3.2023 בשעה 19:00 בבית עגנון. ישתתפו פרופ' גדעון טיקוצקי ובלהה בן אליהו. את האירוע ילוו שירים מולחנים של לאה גולדברג בביצוע הזמרת עמית פישביין וקריאה בקול מכתביה. שלומית נעים נאור תספר על חוויית השהייה שלה בבית עגנון כאורחת עכשווית במסגרת השנה הראשונה של "אורחת נוטה ללון". 

בנוסף יתקיימו אירועים, פעילויות ומפגשים שונים, ביניהם: 

רזידנסי – המשוררת שלומית נעים נאור תתארח בבית במשך שבוע של כתיבה ויצירה. 

סדרה מקוונת – חוקרים וחוקרות, סופרים וסופרות, משוררים ומשוררות אוהביה של לאה גולדברג יתארחו בהרצאות מקוונות פתוחות לקהל הרחב, יקראו בקול מיצירתה של גולדברג וישוחחו עליה ועל השפעתה על כתיבתם. 

מפגשי קריאה בקול ושיחה – משוררים ומשוררות וקהל רחב יוזמנו לבית עגנון לחלוק את אהבתם לגולדברג באירועים של שיחה וקריאה בקול של יצירתה. 

מופעים לילדים – יתקיימו בבית עגנון לכבוד יצירתה האהובה של גולדברג לילדים. ביום העצמאות נקיים מחווה לסדרת "ילדי העולם" של הסופרת השבדית אסטריד לינדגרדן שלאה גולדברג תרגמה את רובה לעברית, ועוד.

 

"מבט, וחלון וראי" סדרת מפגשים על יצירתה רבת הפנים של לאה גולדברג

עם חביבה פדיה, נוית בראל, גדעון טיקוצקי וטלי קונס

4 מפגשים בזום של בית עגנון. ימי ראשון בשעה 18:00. עלות למפגש: 20 ₪. לכל הסדרה: 60 ש"ח

 

מפגש ראשון 12.3 י"ט באדר, "האמנם עוד יבואו ימים בסליחה ובחסד" – על שירתה של לאה גולדברג

עם פרופ' חביבה פדיה  ברומן האוטוביוגרפי שלה, מכתבים מנסיעה מדומה, מעידה על עצמה לאה גולדברג כי היא שונאת עלמות הכותבות שירים: "אני לא עלמה הכותבת שירים – אני משורר." בשירתה ביססה את עצמה גולדברג בפסגת השירה העברית, כאחת מיוצרי הנוסח של השירה החדשה. בהרצאת הפתיחה נקרא יחד בכמה משירי המופת שכתבה גולדברג, נדבר על המקורות של שירתה ועל הקסם הרב הטמון בהם.

 

מפגש שני  19.3 כ"ו באדר, "האין זה מוזר? וגם יפה?" – קשרים הדדיים בין לאה גולדברג ובין דליה רביקוביץ

עם ד"ר נוית בראל

רחל, לאה, דליה ויונה – ארבעת האמהות של השירה העברית. האם שוחחו ביניהן? האם שירתן מושפעת או מתכתבת אחת עם השנייה? בהרצאה נוספת בסדרה נבחן את הקשר בין שתיים מאמהות השירה העברית ונראה כיצד קשר זה השפיע על תפיסת עולמן ויצירתן.

 

מפגש שלישי 26.3 ד' בניסן, התום שלאחר התהום – לאה גולדברג כותבת לילדים עם פרופ' גדעון טיקוצקי

חלק מהמפעל הספרותי הענף שגולדברג השאירה אחריה הוא שיריה וסיפוריה לילדים. דבר זה היה קרוב מאוד לליבה. כפי שכתבה בסיפור הילדים "ניסים ונפלאות": "אולי, חשבתי בלבי, אולי כדאי לספר להרבה-הרבה ילדים את קורותיהם של שני ידידי, של נסים ונפלאות. הרי כאשר אני מספרת סיפור לילדים הם יודעים, וגם אני יודעת, שאני הנני הדודה שלהם. לא, איך נסים אמר? לא דודה, אלא חברה של כולם."

במפגש נקרא שורת שירי ילדים שחיברה לאה גולדברג, מהם ידועים ומהם נשכחים, ונתחקה אחר אותות הזמן שבהם – הביוגרפי וההיסטורי, שאולי רק כיום ניתן לרדת לעומקם.

 

מפגש רביעי 2.4 י"א בניסן, על חיות, מלחמה ושירה – לאה גולדברג ורוזה לוקסמבורג עם טלי קונס

בשנת 1942 תרגמה לאה גולדברג את מכתביה של הפעילה האנטי-מלחמתית רוזה לוקסמבורג, שנכתבו במשך שהותה בבית הסוהר בשלהי מלחמת העולם ה-1. דרך תרגום של מכתב אחד, "מכתב התאו" המפורסם, ניצור מעין דיאלוג בין שתי דמויות מרתקות, נשים יוצרות והוגות בעולם שעדיין מוכתב ברובו על ידי גברים, ונבקש לפתוח פתח לעולמה הספרותי, ההומניסטי וחובב הטבע של גולדברג.

 

כל המידע נמצא בעמוד הפייסבוק של בית עגנון ובאתר בית עגנון. 

 

יש לבדוק גם

מנוחה כהן –"שמילאת"

  תערוכת יחיד פתיחה : יום חמישי, ה- 30.3.2023 בשעה 19:00 אוצרות : ד"ר גליה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.