יום רביעי , יוני 7 2023
תמרה אנה אפרת , צילום דן פרץ

״מלאכת יד מקודדת״

״מלאכת יד מקודדת״

תערוכת יחיד לתמרה אנה אפרת

אוצרת: טליא ינובר

פתיחה: 31.3, יום שישי | בשעה 11:00 | גלריה BY5, בר יוחאי 5, תל אביב

 

״מלאכת מקודדת״, התערוכה החדשה של תמרה אנה אפרת מציגה עבודות הנוגעות במסורות מלאכת הרקמה ובמיוחד ברקמת הסמוק (Smock). תמרה משמרת ומחייה עבודות יד מסורתיות בעזרת טכנולוגיות דיגיטליות של תיעוד, עיצוב וייצור. היא בודקת אפשרויות עיבוד של טקסטילים אורגניים וסינתטיים באמצעות כלים וטכניקות עכשוויים המעניקים לעבודות תכונות חדשות או מעצימים תכונות קיימות (כמו חוזק מבני, טקסטורת פני שטח, או פלסטיות). בכך היא מוציאה אותן מהקשרן ההיסטורי ומשימושן המקורי ומטעינה אותן מחדש במשמעויות חברתיות, תרבותיות, ואסתטיות רלוונטיות. תמרה מאמינה שבעולם רווי באובייקטים מתועשים, יש כמיהה לעבודה ידנית, אישית, אשר אוצרת בתוכה סיפור, נקודת מבט ועקבות של תהליך עבודה. מסיבה זו יש חשיבות גדולה לא רק לשימור טכניקות מסורתיות, אלא לתרגום יצירתי של הטכניקות האלה לעולם מושגים עכשווי ולהבניית מתח בין עיצוב אלגוריתמי לבין מלאכה ידנית. תמרה לוקחת את הקוד האלגוריתי ובעזרת החדרתו לטקסטיל ותיפורו באופן ידני ושיטתי מחזירה אותו אל עולם המלאכה.

בתערוכה בחרה תמרה לבחון כיצד טכנולוגיה, לעתים הרקמה עצמה ולעתים הקוד, מאפשרת להטעין את הבד בתכנים משבריים המייצרים ביחד וריאציות ויזואליות בעלות משמעות. בקולקציה זו היא עוסקת בתהליכים אקולוגיים הגורמים להכחדת מינים, קריסת הביוספרה המקומית במקומות שונים בעולם, החמצת ימים והיעלמות אלמוגים.  שפת הקוד שתמרה מטמיעה בטקסטיל גוררת איתה ביוספרה שלמה.

הכחדה זו נובעת בין היתר מהגישה הדואליסטית הנפוצה בעולם המערבי המניחה עימות קיומי בין האדם לטבע. על פי גישה זו, האדם ההיסטורי מצוי במסע תמידי לכיבוש והכנעה של הטבע, בניגוד לאדם הפרה-היסטורי שהיה רכיב סימביוטי בביוספירה אשר בה השתלב, הזין וניזון רק כדי קיומו.

התערוכה מציגה שלבים שונים של תהליכים אקולוגיים של קריסה והכחדה. אובייקטים המייצגים את "החי", מראים תהליכים אורגניים במלוא תפארתם המורפולוגית והצבעונית. בעזרת קוד, יצרה תמרה דפוסים (patterns) מתמטיים המתחקים אחר תהליכים בטבע. תיפורם הידני בבד לבוד יוצר אובייקטים תלת מימדים בעלי גוף ומבע, ספק יצורים ימיים, ספק פרחים.

בהמשך התערוכה הגופים ה"חיים" מאבדים ממורכבותם הצורנית ומצבעוניותם העזה והופכים לאובייקטים ענקיים, מגושמים, גמלוניים, אפורים. המערך הסביבתי והדימוי האקולוגי של הקיר הראשון, מתחלף בהעמדה פיסולית, מונומנטלית, בה כל אובייקט שואף לאוטונומיה ומתחרה באחר.

את השלב האחרון של קריסת הביוספרה מציגה תמרה על ידי "מאובנים". אלו אותם יצורים אורגניים אשר "הוקפאו" בזמן, הפכו לזיכרון רחוק – שרידים גיאולוגיים של מה שהיה פה, של "עידן האדם" (האנתרופוקן). ה"הקפאה" נעשית על ידי טבילה של בדים שונים בחימר נוזלי ושריפה שלהם בתנור עם גלזורות מגוונות. באמצעות פעולה זו מנסה אפרת לעצור את הזמן לרגע על מנת להשתאות מול התהליכים האקולוגיים המתרחשים בעולם מול התהליכים של התיעוש שממשיכים וממעיטים את האפשרות לקיום הקראפט המסורתי.

העבודה האחרונה בתערוכה היא עבודת ריקמה גדולה המבוססת על נתונים מדעיים שנאספו מתהליכים אקולוגיים קיצוניים שהתרחשו ברחבי העולם במאה האחרונה. הנתונים המספריים תורגמו ועובדו על ידי מספר קודים שפיתחה תמרה במיוחד למטרה זו. הטקסטיל בו מוטמעת שפת הקוד החדשה הופך למפת עולם חליפית. מעין בריקולאז'-מקודד, שדה של נקודות ציון אשר נרקמו ליצירה אחת.

 

תמרה אנה אפרת, אמנית ומעצבת רב-תחומית, בעלת סטודיו עצמאי. עבודותיה עוסקות בקשר שבין עבודות קראפט מסורתיות וטכנולוגיות מתקדמות. בעלת תואר ראשון בעיצוב אופנה משנקר ותואר שני בעיצוב תעשייתי וטכנולוגיה (בהצטיינות) מבצלאל. בעלת מותג עיצוב עצמאי, מרצה ומייצת לסטארטאפים וחברות בנושאי טקסטיל ועיצוב. עבודותיה מוצגות במוזיאונים וגלריות רבות בארץ ובעולם, בין היתר בשבוע העיצוב ברלין, שבוע העיצוב ישראל, שבוע העיצוב של טוקיו, מוזיאון קראפט באוסטרליה, מוזיאון העיצוב חולון, בית העיר ועוד.

התערוכה בתמיכת הקרן ליוצרים עצמאים, משרד התרבות והספורט

 

נעילת התערוכה: 29.4.2023

שעות פעילות התערוכה: שעות פעילות התערוכה: שני עד רביעי 10:00-16:00, חמישי  11:00-18:00 שישי ושבת: 10:00-14:00 בימים ושעות אחרות בתיאום מראש.

גלריה BY5, בר יוחאי 5, תל אביב

www.tamaraefrart.com

יש לבדוק גם

מרכז למורשת יהדות סוריה יוקם בחולון

מרכז למורשת יהדות סוריה יוקם בחולון המרכז, שהקמתו התאפשרה בזכות קבוצת ברק פיננסים יכלול גם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.