יום שלישי , מאי 30 2023
הביאנלה האוטונומית לאמנות בגימנסיה הרצליה, יוהנה בילינג (שבדיה) (4)

הביאנלה האוטונומית לאמנות בגימנסיה הרצליה

 

הביאנלה האוטונומית לאמנות בגימנסיה הרצליה

31.3-13.4 

הגימנסיה העברית הרצליה, ז'בוטינסקי 106 תל-אביב (הכניסה חופשית)

יו"ר הביאנלה: ד"ר זאב דגני | אוצר ראשי: ד"ר רועי ברנד | אוצרות-שותפות: סנדרה וייל, רולא ח'ורי

יו"ר הועדה המייעצת: ציבי גבע

      

שעות פתיחה: 

פתיחה – 31.3 – יום ו – 11-16

1.4 – יום ש – 11-16/  2-4.4 – יום א-ג – 11-19

5.4 – יום ד – ערב פסח – סגור/ 6.4 – יום ה – פסח – 11-19

7.4 – יום ו – 11-16 /8.4- יום שבת 11-16/ 9-10.4 -ימים ב ג- 11:00-19:00 /

 11.4 – יום ג – ערב חג שני – 11-16/ 12.4 חג שני 11-19

 נעילה – 13.4 – יום ה – 11-19

★★★

 

אירוע אמנות רחב-היקף בהשתתפותם של יותר מ-30 אמנים מהארץ ומהעולם יתקיים בפסח הקרוב בתחומו של בית הספר התיכון הוותיק בתל אביב-יפו, ממוקדי החינוך המרכזיים בארץ מיום הקמתו ב-1905.

 

במרכז הביאנלה – התערוכה 'התנסויות בלמידה', באוצרוּת משותפת של ד"ר רועי ברנד, סנדרה וייל ורולא ח'ורי, ובהשתתפותם של 33 אמנים בינלאומיים ובינמקומיים, המבטאים מגוון של קולות. האירוע ישמש פלטפורמה ומרחב ציבורי פתוח לשיח רחב ולחשיבה משותפת על אמנות, התנסות ולמידה: ללמוד מחדש, ללמוד אחרת. 

 

לצד התערוכה תציע הביאנלה תכנית מגוונת של אירועים שמבקשת להציע למידה מסוג אחר. 

לאורך ימי הפעילות יתקיימו אירועים שונים- סדנאות, שיעורים והקרנות – לכל הגילאים וללא עלות- אליהן ניתן יהיה להירשם מראש, דרך אתר הביאנלה. 

פרטים על "מערכת השעות" של הביאנלה בהמשך הודעה זו. (הרשמה מראש באתר הביאנלה: https://a-a-b.org/ תיפתח בסוף מרץ)

בנוסף, יוכלו המבקרים לקחת חלק במשחקי כדורגל, כדורסל ופינג פונג, או להצטרף לפיקניק במדשאת בית הספר.

 

הביאנלה האוטונומית לאמנות היא יוזמה אוטונומית לא-מסחרית של אמנים, אנשי חינוך ואוצרים – ללא מימון ומעורבות ממשלתיים – השואפת לשמש מוקד שיחבר בין אמנות עכשווית, חינוך וקהילה. 

הביאנלה מציגה מודל לפיו אירוע אמנות המיועד לקהל הרחב מתקיים בתוך בית-ספר, תוך שיתוף הקהילה המיידית שלו – התלמידים וסגל המורים- בשלבי החשיבה, ההכנה וההפקה, מתוך חשיבה מחודשת על קשרי אמנות ופדגוגייה.  

ציבי גבע: "ביאנלה שמתרחשת בתוך בית ספר תיכון, הותיק ביותר בתל אביב, מבצר של ליברליזם זכויות אדם ודמוקרטיה- מושגים שרק לפני מספר חודשים התווספו לשמו ההיסטורי, כהצהרה ערכית חברתית. ביאנלה שיש לה נושא, שהיא מחוץ לשוק האמנות והעיסוק באובייקטים עוברים לסוחר, שהיא ממוקדת באידאה, ברעיון חברתי, בתוך זירת החיים הזאת, איפה שהדברים באמת קורים, איפה שילד לא רק ״רוכש ידע״ אלא גם מפתח זהות, חיברות, יחס לעולם. אז זה יקרה בתוך שטחי בית הספר: בכיתות, במסדרונות, בסדנאות, על הגגות והדשאים ואולמי הספורט והתיאטרון, בלב תל אביב. ויבואו אמנים בכירים, יהודים וערבים ואורחים מחו״ל, והם יקימו עבודות ומיצגים והתנסויות אינטראקטיביות. לא באיזה חור מבודד או ביריד אמנות מנותק, אלא בלב ליבו של העניין, בתוך חדרי הלימוד, כהתערבות רעננה ששואלת שאלות על למידה, על יחסים, על החוויה וההתנסות שעובר בעצם כל ילד, מצפון תל אביב או מדרומה, ילד יהודי או ערבי שמגיע מיפו. מה קורה לו בעצם בתוך ההוויה הזאת הגדולה, המקום שבו אמורה להתרחש למידה, שבו מתקיים מרקם עדין ושביר של יחסים ואופני דיאלוג,  ואיך ה״ידע״ מופנם, או נשכח או מתנחל בלבבות."

 

תערוכת הביאנלה: 

התנסויות בלמידה 

 

במרכז תערוכת הביאנלה הראשונה תוצב השאלה ״חינוך למה?״ – שאלה דחופה במציאות של היום. 

 

ארגז הכלים של האמנות כפי שישתקף בתערוכה מציע בתשובה לשאלה זו לחזור לדמיון, לקהילה, לגוף, ולחוויה היצירתית כבסיס לדמוקרטיה, הומניזם וזכויות אדם, בהלימה ל"אני מאמין" שביסס ד"ר זאב דגני, מנהל תיכון הגימנסיה, בתכנית הלימודים הפרוגרסיבית והמגוונת שייסד ב־15 שנות הובלתו את בית הספר.

 

בעולם על סף קריסה סביבתית ותרבותית אנחנו נדרשים ללמוד שוב, ללמוד מחדש, ללמוד אחרת. איך לומדים כאשר הידע שנצבר לא עומד בקצב השינויים? איך לומדים יחד בדיאלוג רב־משתתפות.ים? איך לומדים לזכור ולשכוח את מה שלמדנו כדי לפנות מקום להתנסות אחרת? 

 

אמניות ואמנים המשתתפים בתערוכת הביאנלה: 

 

יוסרא אבו כף, פאטמה אבו רומי, פריד אבו שקרה, כריסטין אודלונד, לינה אוטום ג'ק אגולון, ריצ'רד אשר, דועאא בדראן, יוהנה בילינג, איראדה ג'ומעה, עיסא גרייב, מנאר זועבי, קט טולקובסקי, מארק טרייב, אנטנש יאלאו, חלי יוזביץ, קרן יעלה גולן ואדר. שלי גוגנהיים, הילה לביב, אוהד מרומי, טינו סגל, דניאל סילבר, רביע סלפיתי, אשרף פואח'רי, שירה סגול, שלי פדרמן, שרון פקטורוביץ' פינקוס, יולי צרפתי, יארא קאסם מחאג'נה, חנא קובטי, מחמוד קייס, דינה  שנהב, אסתר שניידר

 

פרטים על העבודות המוצגות בתערוכה בקובץ המצורף למייל זה

 

תכנית האירועים של הביאנלה

לצד התערוכה "התנסויות בלמידה" תציע הביאנלה "מערכת שעות" מגוונת  שמבקשת להציע למידה מסוג אחר. 

לאורך ימי הפעילות יתקיימו אירועים שונים- סדנאות, שיעורים והקרנות-  לילדים, מבוגרים ולכל המשפחה – אליהן ניתן יהיה להירשם מראש, ללא עלות, דרך אתר הביאנלה.

(הרשמה מראש באתר הביאנלה: https://a-a-b.org/ תיפתח בסוף מרץ)

בנוסף, יוכלו המבקרים לקחת חלק במשחקי כדורגל, כדורסל ופינג פונג, או להצטרף לפיקניק במדשאת בית הספר.

 

שיעורים פתוחים וסדנאות מאת מורי ותלמידי הגימנסיה ואורחים נוספים

משתתפים: זאב דגני, לוסיאנה קפלון, ציבי גבע, להלי פרילינג פדידה, עתר גבע, להב הלוי, הרב מיכאל מלכיאור, איאת אבו- שמיס, שרון עטיה קריגר, תמר מרין, רות פליס, אילת פרנק, תומר לביא ומגמת מדעי המחשב, רחל שאול, ברק לוי, אסף גמזו ובן מירס, רולא ח’ורי, רועי ברנד, ודים טליס ומגמת ההנדסה, חנה ג'האן פרוז, קולקטיב קוצ'ינטה 

בתכנית: יוצרים את בית הספר האוטופי עם ציבי גבע, שיעור אזרחות עם זאב דגני, איור התנ"ך בקומיקס, אמנות בעקבות חמשת החושים, סדנת היכרות עם בינה מלאכותית (במעבדת המחשבים), המצאת הטלגרף, סדנאות תרפיה באמנות (מיועדות לכולן.ם!) הקמת גינה קהילתית, השפה הגרפית של המחאה- שיעור וסדנה בהנחיית להב הלוי, שילוב טכניקות גוף ונפש בלמידה, סדנת יצירת כלי צור, רולא ח'ורי על אמנות פלסטינית עכשווית, סדנת כתיבה עם תמר מרין, דוכן צילום סלפי זוגי, סדנת הכנת שלטי ענק ועוד! 

 

סדנאות, הרצאות והקרנות לכל הגילאים 

בהשתתפות מרצי הפקולטה לאמנות במדרשת בית-ברל

משתתפים: רותי סלע, גיא בן- נר, שחר יהלום, עידו בראל, רועי רוזן, עאישה ערער, צאלה גרינברג, אתי יעקובי, דור זליכה לוי, דינה שנהב, אורלי סבר, רינת קוטלר, טל גפני, אפרת גל-נור, שי לי הורודי, רון עמיר, הלל רומן

סדנאות- סדנת פסיפס בעקבות נחום גוטמן, ציור בעזרת מברשות שיניים ושיער, סדנת ציור שלטים להפגנות, סדנאות צילום, גבס וציור ללא גבולות, הכנת גלופות, כריכות, פנזינים, ציור אינטואיטיבי ועוד! 

הרצאות- תולדות ה – FOMO, מדינה בתוך מדינה (בעקבות מדינת אכזיב), על המפגש שבין מציאות לדימויים, מחשבות על חלוקה חדשה של קטגוריות באמנות, גדעון גכטמן – המורה שלא היה לי

מפגשים והקרנות – הקרנת סרטו החדש של גיא בן נר "מה שיעזור לך לעבור את הלילה", 

+שיחה אודות התנגדות מבפנים, רועי רוזן עם "קפקא לקטנים", הקרנת יצירות בנושא חינוך, אוטונומיה והתנגדות 

 

ניסוי ותהייה  יום סדנאות של התכנית לתואר שני במדיניות ותיאוריה של האמנויות בבצלאל 

 

יום ראשון, 9.4

משתתפים: יוסרה אבו-כף, שאול סתר, עדי אפעל, אביטל ברק, דנה יהלומי

12:00 יוסרה אבו כף, המקום של האמנות 

13:00 שאול סתר, לקרוא טקסט

14:30 עדי אפעל, חינוך קרטזיאני: קריאה במקורות

15:30 אביטל ברק, קבוצת מחקר

16:30 דנה יהלומי, סוכני ידע

 

הכניסה לכל האירועים והסדנאות חופשית בהרשמה מראש באתר הביאנלה: https://a-a-b.org/

(ההרשמה תיפתח בסוף מרץ)

אתר             עמוד הפייסבוק של הביאנלה       Instagram

יו"ר הביאנלה: ד"ר זאב דגני

יו"ר ועדה מייעצת לביאנלה: ציבי גבע

אוצר ראשי: ד"ר רועי ברנד

אוצרות-שותפות: סנדרה וייל, רולא ח'ורי

הפרויקט הופק בידי עמותת מרסל לקידום אמנות ותרבות, בניהולה של עדי אנגלמן בשיתוף פעולה עם מורים ותלמידים מהגימנסיה לצידו של ראש מגמת האמנות בבית הספר, עתר גבע.

 

יש לבדוק גם

ממקום למקום

'ממקום למקום'   פשוטי הרחוב מארחים את דודי לוי ונורמן עיסא 7 ביוני, יום רביעי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.