יום ראשון , מאי 28 2023
אפריל 2023 ב- yes דוקו

אפריל 2023 ב- yes דוקו

 

שידורים מיוחדים בחודש אפריל ב-yes דוקו 

 

בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה 2023 

נשדר סרט ישראלי חדש בבכורה:

 

הקבוצה של אלכס  

בכורה: יום שני, 24.4, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ארבע נשים וארבעה גברים, המהווים פסיפס של החברה הישראלית, נפגשים לקבוצת צילום טיפולית בהנחיית הצלם, זוכה פרס ישראל, אלכס ליבק, לאורך שנה.

כל אחד ואחת ממשתתפי הקבוצה קשור בצורה כזו או אחרת לפוסט טראומה. 

יש בה אמא של פוסט טראומתי, אישה של, ילדה של, אישה ששירתה כלוחמת וארבעה גברים בגילאים שונים, רובם לא מוגדרים או מוכרים כפוסט טראומטיים.

מתוך תמונותיו האייקוניות של ליבק ומתוך צילומים שהמשתתפים מצלמים בעצמם, מתפתח שיח אינטואיטיבי ואותנטי על פוסט טראומה כתופעה חברתית שאין בית בישראל שבו היא לא נוכחת, על דימויים אודיו-ויזואליים כמעצבי תודעה וגם על הדרך לצמוח באמצעות שיתוף, הכרה, יצירה, אנושיות וחמלה.

 

בימוי: יונתן ניר | צילום: יואב קליינמן, רן אביעד | סאונד: ערן בן יצחק | תסריט: יונתן ניר, איל צרפתי | עריכה: איל צרפתי |

מוסיקה: גלעד ויטל שמעון | עיצוב פסקול: עמי ארד | עיצוב תמונה: אהרון פאר | אנימציה: יוני גודמן | הפקה: חגי ארד, אהרון פאר, אלעד פלג | מפיק שותף: יונתן ניר | מפיקים אחראים: יפה מאריץ וגארד ג׳יימסון

הופק עבור yes דוקו בתמיכת קרן רבינוביץ', קרן גשר ועמותת ידידי הנפש

(ישראל, 2023)

 

לציון יום השואה 2023 נשדר שני סרטים חדשים בבכורה:

 

 

קלרספלד: סיפור אהבה | Klarsfeld: A Love Story

בכורה: יום שני, 17.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

סיפורם מעורר ההשראה של זוג ציידי הנאצים – ביאטה וסרג' קלרספלד.

ביאטה קלרספלד, בת ה-83, ובעלה סרג', בן ה-86, מוכרים כציידי נאצים צרפתים האחראים על איתור והבאה לדין של פושעי מלחמה רבים, ביניהם – קלאוס ברבי, ראש הגסטפו בעיר ליון, פול טובייה, שפעל כראש המודיעין תחת ברבי, ומוריס פאפון, קצין משטרה בממשלת וישי, ששירת לאחר מכן כמפקד משטרה בפריז ואף מונה לשר בממשלת צרפת. 

הזוג קלרספלד פועלים כבר עשרות שנים למען זיכרון השואה, העמדת פושעי מלחמה לדין והנצחת הקורבנות היהודים של שואת יהודי צרפת. 

סרג' קלרספלד, עו"ד יהודי, נולד ברומניה אך השתקע בצרפת עם משפחתו לפני פרוץ המלחמה. את תקופת המלחמה העביר במחבוא בעוד אביו גורש לאושוויץ ושם מצא את מותו. ביחד עם אשתו, העיתונאית ביאטה קלרספלד, בת לחייל גרמני, קיבלו השניים על עצמם את השליחות של המרדף אחר נאצים נמלטים בכל רחבי העולם והבאתם לדין. שליחות שאותה ביצעו לאורך יותר מחמישה עשורים. 

הבמאים מייק לרנר ומרטין הרינג ("פוסי ריוט: תפילת פאנק") מביאים בסרטם החדש סיפור אהבה נוגע ללב, ששוזר את העבר של בני הזוג, את המאבק המתמשך שלהם למען הבאתם לדין של פושעי המלחמה, וכעת בשנות ה-80 לחייהם, את מאבקם נגד תנועת הימין הקיצוני המתחדשת באירופה.

בימוי: מייק לרנר, מרטין הרינג (90 דק', אנגליה, 2022)

 

פֶּרא אדם |  The Wild One 

בכורה: יום שלישי, 18.4, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

זוכה פרס הצילום –  פסטיבל טרייבקה 2022

סיפורו של במאי ברודווי המהולל ויוצר הקולנוע שהקדים את זמנו, ג'ק גרפיין. 

גרפיין נולד ב-1930 למשפחה יהודית בצ'כוסלובקיה. בגיל 13, במהלך מלחה"ע השנייה, נשלח למחנה אושוויץ, שם שרד את הסלקציה של מֶנְגלה ונשלח לעבודות כפייה. משם התגלגל ל-11 מחנות ריכוז אחרים ושרד, אולם כל משפחתו נספתה. לאחר ששוחרר מברגן בלזן היגר לארה"ב. במנהטן התקבל לסדנת משחק. 

עד מהרה פגש את לי שטרסבורג ויחדיו הקימו את "הסטודיו למשחק", שהביא לקולנוע האמריקאי את שיטת המשחק המבוססת על הטכניקה של סטניסלבסקי (משחק תוך הפעלת זיכרון רגשי). בינתיים נישא לשחקנית היהודייה המצליחה קרול בייקר (שהיתה מועמדת לאוסקר® על תפקידה בסרט "בייבי דול"). בהמשך דרכו הפך לבמאי וליוצר קולנוע, עבד עם ארתור מילר, סמואל בקט, מרלון ברנדו, טוני קרטיס, וגילה לעולם את בן גזארה, סטיב מקווין ורבים אחרים. 

בסרטה החדש "פרא אדם", הבמאית טסה לואיז-סלומה חושפת בפני הצופים את המוח היצירתי של האמן שהקדיש את חייו לחיפוש אחר מסלולים חדשים שיסייעו לו להתמודד עם טראומות העבר. לאט לאט היא שוזרת את העדויות והזיכרונות העשירים של גרפיין עצמו עם מוטיבים ויזואליים חדשניים, דימויים ארכיוניים וסצנות קולנוע, לצד שיחות עם שחקנים מרכזיים שגרפיין השפיע עליהם. שכבה אחר שכבה היא חושפת את העיסוק האמנותי הנרחב שלו בסוגיות חברתיות כגון – פאשיזם, פולחן המיליטריזם, גזענות והפרדה בארה"ב, כוח מגדרי, אלימות מינית ואונס.

גרפיין (שהלך לעולמו לפני שנתיים בגיל 89), מראה כיצד טרגדיה היסטורית ואמנות חוברות ליצירת כוח מניע, וחזון בלתי מתפשר.

השחקן המועמד לאוסקר® ווילם דפו מקריין את הסרט.  

בימוי: טסה לואיז-סלומה (94 דק', צרפת, 2022)

לצפייה בטריילר

 

ובפסח נחגוג עם הסדרה הכי ישראלית שיש:

 

הצ'ופצ'יק של הקומקום – החיים על פי הגשש החיוור

בכורה: ימים ראשון-שלישי, 2-4.4, בשעה 21:15 בערוץ yes ישראלי

ב-yesVOD וב-STINGTV

לפני 60 שנה החליט האמרגן והמפיק אברהם (דשא) פשנל להקים להקת בידור חדשה, ובחר שלושה בדרנים כמעט אנונימיים – שייקה לוי, גברי בנאי וישראל פוליאקוב

הוא גייס את שייקה אופיר לביים ולכתוב, וב-1964 עלתה התכנית הראשונה של השלישייה הצעירה – "שמחת זקנתי". עד מהרה הפכה "הגשש החיוור" להצלחה פנומנלית, והמשיכה למלא אולמות במשך עשורים רבים (ולהשפיע על דורות של קומיקאים ישראליים). 

רבות נכתב ודובר אמנם על קורותיהם של הגששים, אך הסדרה החדשה מציעה מבט עכשווי ומרתק על התופעה החד-פעמית הזו בבידור המקומי, ועל פשרו של המונח החמקמק "ישראליוּת". 

ארבעת פרקי הסדרה, המשופעים בקטעי ארכיון משעשעים ומרגשים, מפרקים את היצירה הגששית – כמו גם את הגששים עצמם – לאבות הטיפוס עליהם מבוססת אותה ישראליות: הפראייר מול הנוכל, המזרחי מול האשכנזי, הביטחוניסט מול סרג'יו קונסטנצה, הגבריות מול הנשיות. כיצד עזרו הגששים להגדיר את אותם אבות הטיפוס, והאם הם עומדים היום במבחן הזמן? 

בהשתתפות: גברי בנאי, שייקה לוי, יעל פוליאקוב, אורנה בנאי, שוש פוליאקוב, אורי בנאי, אורנה לוי, צביקה הדר, תֹם אהרון, ירון לונדון, יעל לביא, מולי שגב, ועוד.  

יוצרי הסדרה: אליאב לילטי, שי להב, אריק ברנשטיין, משה אדרי | במאי: אליאב לילטי | תסריטאי ועורך תוכן: שי להב | צלם ראשי: אוריאל סיני | עורכים: יוסי גרינפלד, זוהר סלע, נואית גבע, אור לי-טל, יסמין נובק | קריינות: יניב ביטון | מוזיקה מקורית: דניאל סלומון | עיצוב פסקול ומיקס: שחף וגשל | תחקיר ויזואלי: דניאלה רייס | מפיקים: אריק ברנשטיין, משה אדרי, סרטי יונייטד קינג, עלמה הפקות

(4×50', ישראל, 2023)

 

* * *

 

המלצות העורכים מהיבול הבינלאומי:

לא סופרים את היהודים | David Baddiel: Jews Don’t Count

בכורה: יום רביעי, 19.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.  

הסופר והקומיקאי היהודי, דיוויד בדיאל, יוצא למסע בעקבות האנטישמיות המודרנית: מהצגות התאטרון, דרך תכניות הטלוויזיה ועד לכדורגל. בעזרתם של דיוויד שווימר, שרה סילברמן, סטיבן פרי, ג'ונתן ספרן פויר, ניל גיימן וסלבריטאים יהודים נוספים מוכיח בדיאל איך שינתה האנטישמיות של השנים האחרונות את פניה.

ההתבטאויות האחרונות של קניה ווסט ומאיירס לאונרד עוררו אמנם זעזוע בעולם, אך בעוד בימין הקיצוני האנטישמיות נותרה ללא שינוי מאז הנאציזם באירופה והקו קלוקס קלאן בארה"ב, בשנים האחרונות צמחה פה סוג אחר וערמומי יותר של אנטישמיות. מה שעומד מאחורי האנטישמיות החדשה היא  התחושה המתמשכת (והשגויה) שיהודים אינם זכאים לאותה הגנה ותמיכה כמו קהילות מיעוטים אחרות כי "היהודים הם עשירים, מצליחים ו"שולטים" בתעשיות הגדולות, כמו הוליווד, ואפילו בסדר העולמי". 

התוצאה היא קודם כל, שימוש במונחים שלכאורה אינם מפלים במפורש את היהודים, אך בכל זאת משמשים להדרת יהודים ממרחבים שכן מכילים מיעוטים, ושנית, מותר להתייחס ליהודים בצורה שכלפי מיעוטים אחרים תעורר זעם רב (למשל, יהודים מותר ללהק בליהוק לא אותנטי).

לאורך הסרט מציג בדיאל שלל דוגמאות ליחס העוין כלפי היהודים, כשלצדו מספרים הסלבריטאים היהודים על חוויות האנטישמיות שהם בעצמם חוו לאורך הקריירה שלהם.

 

הנס צימר: מרדן הוליוודי | Hans Zimmer: Hollywood Rebel

בכורה: יום ראשון, 16.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.  

סרט תיעודי מיוחד החוגג את חייו ואת הקריירה של המלחין היהודי פורץ הדרך בעולם הקולנוע, הנס צימר, משורשיו בגרמניה שלאחר המלחמה ועד עלייתו לגדולה בהוליווד.

לאורך קריירה נוצצת של 40 שנה, המלחין הנס צימר הגדיר מחדש את פרטיטורת הסרט וריגש את הקהל. הוא זכה בשני פרסי אוסקר® לפסקול המקורי הטוב ביותר, בפרס גראמי® ובפרס גלובוס הזהב® ונחשב לחלוץ בטכניקות חדשות של נגינת תזמורת בסרטי קולנוע רבים, ביניהם שוברי הקופות – "מלך האריות", איש הגשם, תלמה ולואיז, שודדי הקאריביים, משימה בלתי אפשרית 2, ספיידרמן המופלא 2, חולית ורבים אחרים. 

הסרט החדש הוא חגיגה של חייו ויצירתו של צימר והוא מביא ראיונות עם עמיתיו, קטעי מוזיקה אייקוניים שלו מהסרטים הפופולאריים ביותר וליווי של תהליך היצירה שלו על פרטיטורה חדשה מובילה עבור הסרט התיעודי "עולם קפוא 2".

(50 דק', אנגליה, 2022)

לצפייה בקטע מהסרט

 

הטיסה האחרונה הביתה | Last Flight Home

בכורה: יום ראשון, 23.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

זוכה פרס השופטים – פסטיבל SUNDANCE 2022, פסטיבל Telluride 2022

סרט אינטימי ומרגש על חייו יוצאי הדופן ומותו של האיש שהקים את "אייר פלורידה," מסופר על ידי משפחתו. 

אחרי חיים ארוכים והתמודדות עם מחלה קשה מחליט אלי טימונר לשים קץ לחייו באמצעים רפואיים. טימונר הוא בעל, אב ואיש עסקים מצליח, והחלטתו לסיים את חייו מחוללת תגובות אמוציונליות ומעוררות מחשבה מצד האנשים הקרובים לו. המשפחה האוהבת והתומכת מלווה את האב הגוסס בימים הספורים שנותרו לו עד סוף חייו. 

הבמאית עטורת הפרסים, אונדי טימונר, חושפת מקרוב את המסע האינטימי וקורע הלב של משפחתה לסגירת מעגל. אלי ובני משפחתו מנסחים באומץ והומור מדריך מפתיע ומרגש לתהליך הבלתי נמנע של פרידה. הם מראים את החסד שיכול להפציע גם לקראת המוות, ומדגימים כיצד אנו יכולים לחיות אפילו בעודנו נוטים למות.

בימוי: אונדי טימונר (101 דק', ארה"ב, 2022)

לצפייה בטריילר

 

קייסי אנתוני: כשהאמת משקרת

Casey Anthony: Where the Truth Lies 

בכורה: ראשון-שלישי, 2-4.4, בשעה 21:15 ב-yes דוקו, ב-yesVOD 

וב-STINGTV. כל הפרקים יעלו ב-VOD ב-2.4. 

פרטים חדשים על פרשת קייסי אנתוני, שהואשמה במות בתה בת השנתיים. 

קייסי אנתוני, צעירה בת 25 מפלורידה, כונתה ביוני 2011 בשם "האמא השנואה ביותר באמריקה", לאחר שהואשמה ברצח בתה בת השנתיים, קיילי. לאורך המשפט הוצגו אינספור ראיות לכך שהצעירה בת ה-25 היתה בליינית שהתעניינה יותר בעצמה, במועדוני לילה ובחיים הטובים מאשר בלהיות אמא. במשך יותר מחודש היא שיקרה להוריה ולסובבים אותה לגבי מקום המצאה של בתה ואף צולמה רוקדת במועדוני לילה כשבתה כבר היתה מתה. אך למרות כל התחזיות של מומחי המשפט והתקשורת, חבר המושבעים בחר לזכות אותה מרצח בכוונה תחילה, התעללות בנסיבות מחמירות והריגה והיא הורשעה בסה"כ ב-4 עבירות של שקרים לשוטרים, שהעונש המרבי עליהן הוא ארבע שנות מאסר. פסק הדין עורר זעם רב בקרב מיליוני אנשים ברחבי העולם. 

כעת, עשור לאחר שזוכתה,  מספרת אנתוני את סיפורה במילים שלה. באמצעות בחינה מדוקדקת של גרסתה לאירועים, ראיונות בלעדיים עם אנשים שהיו מעורבים בתיק, כולל השוטרים שהאשימו את קייסי מלכתחילה, הסדרה החדשה מציעה זווית שונה לגבי מותה בטרם עת של קיילי אנתוני בת השנתיים.

(3X45, ארה"ב, 2023)

 

* * *

 

9 באפריל – 15 באפריל

 

צלצלו למיס קלאו | Call Me Miss Cleo 

בכורה: יום חמישי, 13.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.  

סיפורה של האישה החידתית שכבשה בשנות ה-90 את הטלוויזיה בסערה, רק כדי להיעלם בפתאומיות מהתודעה הציבורית.

כל מי שגדל בארה"ב בשנות ה-90 הכיר את "מיס קלאו". דמות גדולה מהחיים עם מבטא ג'מייקני בלתי נשכח, ששימשה כמדיום טלפוני במרכז טלמרקטינג, סיפקה שירותי קריאת טארוט לפי תשלום לדקה, וקידמה את עצמה בסדרת פרסומות טלוויזיה ששודרו מ-1997 ועד 2003. מיס קלאו, שהופיעה ברשת Psychic Readers Network, הפכה לחלק מפולחן עצום של מעריצים בכל רחבי ארה"ב בזכות הקו החם הטלפוני הפופולרי שלה, שספג מאוחר יותר אש בשל שיטות ההונאה שלו לכאורה. 

הסרט החדש "צלצלו למיס קלאו", מביא את סיפורה של אשת הטלוויזיה והשחקנית יורי דל האריס, שעמדה מאחורי דמותה של מיס קלאו, בעזרת ראיונות עם סלבריטאים והקרובים ביותר לכוהנת הוודו. הוא בוחן את הרבדים הרבים של דמותה המסובכת והכריזמטית, חוזר לעידן הבלתי נשכח של הטלפונים הקוויים ומספרי 1-900 וחושף, בסופו של דבר, מי באמת עמד מאחורי האישה יוצאת הדופן.

בימוי: ג'ניפר ברה, סליה אניסקוביץ' (90 דק', ארה"ב, 2023). 

לצפייה בטריילר

 

16 באפריל – 22 באפריל 

 

הנס צימר: מרדן הוליוודי | Hans Zimmer: Hollywood Rebel

בכורה: יום ראשון, 16.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.  

ראה עמ' 8

 

הזוג קלרספלד: סיפור אהבה | Klarsfeld: A Love Story

בכורה: יום שני, 17.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ראה עמ' 5

 

פֶּרא אדם |  The Wild One 

בכורה: יום שלישי, 18.4, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ראה עמ' 6

 

לא סופרים את היהודים | Jews Don’t Count   

בכורה: יום רביעי, 19.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.  

ראה עמ' 8

 

גל של 30 מטר: עונה 2 | The 100 Foot Wave: Season 2

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV: ימי רביעי, החל מה-19.4.

עונה שניה לסדרה שמלווה את גארט מק'נמרה וקבוצת הגולשים בחיפושם אחר הגלים הגדולים והמסוכנים ביותר בכפר החוף הקטן נזרה בפורטוגל.

הנוף הגאוגרפי המיוחד של הקניון התת-אוקייני הנמצא עמוק מתחת לים בנזרה, פורטוגל, יוצר את הגלים הייחודים והעוצמתיים ביותר שנראו אי פעם בעולם.  אלו התחזקו אף יותר בשנים האחרונות וגולשים מקצועיים מכל העולם, לצד תיירים שרוצים לצפות בנוף העוצמתי, מגיעים בהמוניהם אל כפר הדייגים הקטן. 

גם העונה השנייה של הסדרה שופעת בסצנות מרהיבות ומהפנטות של גולשים המתמודדים עם איתני הטבע העוצמתיים ביותר. מבטיחים שהדופק יעלה אך לא תוכלו להפסיק לצפות בה.

(6X60 ד', ארה"ב, 2023) 

 

23 באפריל – 30 באפריל 

 

הטיסה האחרונה הביתה | Last Flight Home

בכורה: יום ראשון, 23.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

ראה עמ' 9

 

הקבוצה של אלכס

בכורה: יום שני, 24.4, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ראה עמ' 4

 

אמנות ופשע ע"פ קריימס | Art & Krimes By Krimes

בכורה: יום ראשון, 30.4, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

פסטיבל DOC NYC 2022

מסע הישרדות של אסיר בכלא פדרלי לאחר שגילה את יכולות האמנות המרשימות שלו.

בעודו כלוא במשך שש שנים בכלא פדרלי עקב החזקת סמים, האמן ג'סי קריימס יצר בחשאי יצירות אמנות מונומנטליות, ביניהן ציור קיר מדהים, בגובה 10 מטר, מסדינים של הכלא, ג'ל לשיער ועיתונים. בעזרת אסירים אחרים הוא מצליח להבריח מהכלא  חלק אחרי חלק מהיצירה, עד שציור הקיר הופך ליצירה מושלמת בביתו, עם חזרתו הביתה.  כשיצירתו של ג'סי לוכדת את תשומת הלב של עולם האמנות, הוא מוצא עצמו נאבק להסתגל לחיים החדשים בחוץ, להכרה בו כאמן וחי עם האיום, שכל צעד מוטעה יגרור מאסר עולם מחודש. 

סרט מעורר השראה, מסופר ממקור ראשון עם אנימציה יפיפייה, שמשתלבת בין עבודות האמנות המדהימות של קריימס.

בימוי: אליסה נחמיאס (85 דק', ארה"ב, 2021)

לצפייה בטריילר

 

יש לבדוק גם

הכתרת המלך: yes תשדר את המופע המלכותי

להלן הודעת yes:   הקונצרט המלכותי: yes תשדר את המופע המוזיקלי הענק לכבוד ההכתרה ההיסטורית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.