יום שני , פברואר 6 2023
זאב, כל טוב הארץ, המדיטק והמוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס

תערוכות קומיקס חדשות


המדיטק והמוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס מציגים שלוש תערוכות חדשות:

1.  "השנה שהייתה 2022"

 

  1. "היא והוא" He and Who, יובל רוביצ'ק, עבודות 2017—2022

 

  1. "כל טוב הארץ: יעקב "זאב" פרקש ויונתן וקסמן נפגשים דרך קריקטורות"

 

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס פותח את שעריו עם שלוש תערוכות חדשות:

 

התערוכה – השנה שהייתה 2022
התערוכה מציגה רגעים משנת 2022   שבמבט לאחור  נראיתכמו סרט הוליוודי אפוקליפטי:ה פלישה של רוסיה לאוקראינה, גל של פיגועי ירי ברחבי ישראל ובמלחמה בעזה, ומערכת בחירות, כל זאת על רקע מגפה עולמית שעדיין איתנו ואסונות טבע שכמוהם לא ראינו מעולם.

התערוכה – השנה שהייתה 2022 היא יוזמה משותפת של המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס ושל אק״י (איגוד הקריקטוריסטים והקומיקסאים בישראל), והקריקטורות המוצגות בה הינם פרי עבודתם של 40 קריקטוריסטים מובילים בישראל אשר מציגים את אירועי היום בחברה הישראלית מזווית שעשויה לגרום לאי נחת. זה כוחה של הקריקטורה: היא מושכת את הקהל הרחב בזכות ההומור שלה, אך אינה מסתפקת בשעשוע אלא מעמתת אותו עם אירועי היום-יום הלא פשוטים.  

אוצרים: מיכל קורמן ויובל כספי

 

תערוכה היא והוא He and Who, יובל רוביצ'ק, עבודות 2017—2022
הקריקטוריסט יובל רוביצ׳ק משוטט על התפר שבין הקומי, הפילוסופי והאסתטי.
עבודותיו משלבות הומור גרפי מבריק והרהורים מקוריים על נפש האדם, על זוגיות ועל קונפליקטים יום-יומיים המוכרים לכולנו. התבוננות עמוקה יותר באיוריו מאפשרת לזהות שפה חזותית ייחודית המזוהה עימו והופכת את עבודותיו למעין מְשָלִים מצוירים ומתוחכמים להפליא. רוביצ'ק הופך אותנו, הצופים, לשותפים ליצירה.
אוצרים: ניר מולד ועמוס אלנבוגן

 

תערוכת כל טוב הארץ: יעקב "זאב" פרקש ויונתן וקסמן נפגשים דרך קריקטורות 

הקריקטוריסט המזוהה ביותר בישראל עם עושרו הסמלי של המדיום הוא זאב. משנת 1962 ועד לשנת 1990 הוא צייר את המדור ״על כל פנים״. מדי שבוע מילא עמוד שלם, ולעיתים כפולת עמודים, בקריקטורות עמוסות להתפקע בסמלים, בדימויים, בדמויות ובאירועים שביקשו לסכם את השבוע כולו. בשנת 2020, שלושה עשורים לאחר שהפסיק לצייר את המדור, התחיל יונתן וקסמן, במחווה לזאב, לצייר גם הוא מדור שבועי בפורמט גדול בשם "מתחמם על הקווים".

בתערוכה הוצבו זו לצד זו קריקטורות משני המדורים המשלבים פירוט ופרשנות לסמלים ולאירועים ההיסטוריים המופיעים בהן. הצבת הקריקטורות זו לצד זו מציעה מבט היסטורי על הפוליטיקה הישראלית מבעד לעדשת הקריקטוריסט; על השונה והדומה בין ההווה המסובך שלנו היום, לעבר המסובך שצייר זאב.
אוצר: אסף גמזו

 

הפתיחה החגיגית במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס תתקיים ביום ראשון, 22 בינואר, 2023 בשעה 18:30

 

מיה דבש, האוצרת הראשית של מוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס:

'אנחנו גאים לפתוח שלוש תערוכות חדשות במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון, שכל אחת מהן משקפת את אופייה הייחודי של הקריקטורה.

התערוכה “השנה שהייתה” (אוצרים: מיכל קורמן ויובל כספי) מתארת את יכולתה של הקריקטורה להעביר מסר חד ולעמת את קהלה עם אירועי היומיום.

התערוכה ״כל טוב הארץ״ (אוצר אסף גמזו) מדגישה את העושר הסמלי של המדיום דרך מפגש בין שני קריקטוריסטים בני דורות שונים – יעקב זאב פרקש ויונתן וקסמן.

ואילו התערוכה ״היא והוא״ (אוצרים: ניר מולד ועמוס אלנבוגן) מציגה קריקטורות המשלבות בין הומור גרפי להרהורים על נפש האדם. כך שלוש תערוכות שונות מאוד זו מזו מאפשרות לנו לבחון את פניה הרבות של הקריקטורה'.

 

תערוכת השנה שהייתה 2022:
אוצרים: מיכל קורמן ויובל כספי

 

 

 

התערוכה היא יוזמה משותפת של המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס ושל אק״י (איגוד הקריקטוריסטים והקומיקסאים בישראל), והקריקטורות המוצגות בה, פרי עטם של 40 הקריקטוריסטים המובילים בישראל אשר הופכים את הסרט האפוקליפטי לקומדיה סאטירית.

 

במבט לאחור נראית שנת 2022 כמו סרט הוליוודי אפוקליפטי. היא התחילה בפלישה של רוסיה לאוקראינה, המשיכה בגל של פיגועי ירי ברחבי ישראל ובמלחמה בעזה, והסתיימה במערכת בחירות. על רקע מגפה עולמית שעדיין איתנו ואסונות טבע שכמוהם לא ראינו מעולם.

 

הקריקטורות לועגות לצביעותם של נבחרי ציבור, מבקרות את החברה הישראלית על נקודות העיוורון שלה ומציגות את אירועי היום מזווית שעשויה לגרום לאי נחת. זה כוחה של הקריקטורה: היא מושכת את הקהל הרחב בזכות ההומור שלה, אך אינה מסתפקת בשעשוע אלא מעמתת אותו עם אירועי היום-יום שספק אם הוא מעוניין להיחשף אליהם.

 

למעשה, הקריקטוריסט הוא פובליציסט אשר מבקש להעביר מסר מסוים, ולכן הקריקטורה תמיד מוטה. תפקידו של הקריקטוריסט הוא לנקוט עמדה: שמאלני או ימני, ליברל או שמרן, סוציאליסט או נאו-ליברל, הקריקטוריסט יכול להיות כל אחד, אך אינו יכול להיות איש המרכז אשר המתנער משני צידי המפה הפוליטית. הדבר נכון גם לקריקטורות המוצגות בתערוכה: מטרתן להרגיז את הצופים, ללחוץ על הנקודות הרגישות, לעורר אי-הסכמות ובכך טמון כוחה. 

 

היוצרים המציגים בתערוכה: אורי פינק, אילנה זפרן, אוריאל פלד, איליה כץ, איציק סמוכה, איתמר דאובה, אנדי צ'אושו, ארנון אבני, ארקדי ציקון, בוריס ארנבורג, בוריס דיקרמן, גיא מורד, דודי שמאי, דניאל עמית, זאב אנגלמאיר, חנוך פיבן, טל לזר, כפיר ויצמן, יוחנן לקיצביץ', יוני שלמון, יונתן וקסמן, יותם פישביין, יעקב שילה, מושיק לין, מושיק גולסט, מיכאל (מיש) רוזנוב, מישל קישקה, נועה כץ, ניסים חזקיהו (נוסקו), ניר מולד ועמוס אלנבוגן, סיגל ויינטה, סרגיי סיצ'נקו, עומר אלמליח, עופר זנזורי, עמוס בידרמן, צח כהן, צחי פרבר, רעות בורץ, שי צ'רקה ושלמה כהן.  

 

תערוכה היא והוא He and Who, יובל רוביצ'ק, עבודות 2017—2022
אוצרים: ניר מולד ועמוס אלנבוגן

 

עבודותיו של יובל רוביצ'ק מופיעות בעיתונים ובמגזינים רבים מאז שנות התשעים, ונוכחותן במרחב הדיגיטלי מורגשת בשני העשורים האחרונים. רוביצ׳ק משוטט על התפר שבין הקומי, הפילוסופי והאסתטי.

 

עבודותיו של יובל רוביצ'ק משלבות הומור גרפי מבריק והרהורים מקוריים על נפש האדם, על זוגיות ועל קונפליקטים יום-יומיים המוכרים לכולנו. התבוננות עמוקה יותר באיוריו מאפשרת לזהות שפה חזותית ייחודית המזוהה עימו והופכת את עבודותיו למעין מְשָלִים מצוירים ומתוחכמים להפליא. כל עבודה משתמשת בדימוי מבריק, חלקן מאחות בין לוקיישנים שונים ליצירה קוהרנטית המציגה אמירה חזותית חכמה ומדויקת. כוח המשיכה של היצירה פועל על דמיון הצופה, ומגייס אותו לדמיין בעצמו את המתחולל בנפשן של הדמויות המצוירות. רוביצ'ק לא מאכיל אותנו בכפית אלא הופך אותנו, הצופים, לשותפים ליצירה.

 

יובל רוביצ׳ק חי ויוצר בתל אביב. הוא למד ב-School of Visual Art בניו-יורק. איוריו מופיעים במגזינים, בספרים, על קירות ובפרויקטים טלוויזיוניים בארץ ובעולם. עבודותיו הוצגו בתערוכות בבריסל, בשנחאי ובתל אביב והתפרסמו בין היתר במגזינים Forbes Magazine, VICE, Time Out 


שני הקריקטוריסטים המוערכים ניר מולד ועמוס אלנבוגן אוצרים את התערוכה של רוביצ'ק. 

 

תערוכת כל טוב הארץ: יעקב "זאב" פרקש ויונתן וקסמן נפגשים דרך קריקטורות אוצר: אסף גמזו

 מראשית ימיה התאפיינה הקריקטורה בעושר סמלי של דמויות, חפצים, מקומות ואירועים הדחוסים כולם למשבצת קטנה. פעמים רבות היא מקבצת יחדיו סמלים ממקורות שונים לגמרי: פוליטיקאי אחד ימצא את עצמו מאויר בצורת מטוס ואילו אחר יולבש בתלבושת של גיבור על או יסוגנן כשחקן קולנוע מהוליווד. הסמלים מכוונים להעביר מסר באופן חד, ברור ומהיר גם הודות לריבוי ולעושר שהם מטעינים בקריקטורה. על כך יעיד גם מקור המילה קריקטורה מהפועל "קָרִיקָארֶה" שבאיטלקית מתאר העמסה או הגזמה. 

 

בישראל הקריקטוריסט המזוהה ביותר עם עושרו הסמלי של המדיום הוא זאב. משנת 1962 ועד לשנת 1990 הוא צייר את המדור ״על כל פנים״. מדי שבוע מילא עמוד שלם, ולעיתים אפילו כפולת עמודים, בקריקטורות עמוסות להתפקע בסמלים, בדימויים, בדמויות ובאירועים שביקשו לסכם את השבוע כולו. בשנת 2020, שלושה עשורים לאחר שהפסיק לצייר את המדור, התחיל יונתן וקסמן, במחווה לזאב, לצייר גם הוא מדור שבועי בפורמט גדול בשם "מתחמם על הקווים". 

 

בתערוכה הוצבו זו לצד זו קריקטורות משני המדורים וצורפו פירוט ופרשנות לסמלים ולאירועים ההיסטוריים המופיעים בהן. ההשוואה בין המדורים של שני הקריקטוריסטים מאפשרת לבחון את אופייה של הקריקטורה, כיצד קריקטוריסטים לוקחים דימויים מעולמות שונים לחלוטין ומשתמשים בהם בערבוביה כדי להעביר לקוראים מסר צלול. הצבת הקריקטורות זו לצד זו מציעה גם מבט היסטורי על הפוליטיקה הישראלית מבעד לעדשת הקריקטוריסט; על השונה והדומה בין ההווה המסובך שלנו היום, לעבר המסובך שצייר זאב.

 

התערוכות תהיינה פתוחות החל מ 23.01.23 ועד 23.06.23

מחיר כרטיס: 20 ₪.  
ילדים עד גיל 5: ללא עלות | חיילים, סטודנטים 15₪ | אזרחים ותיקים: 10₪.

 

שעות פעילות: 

ימי ב', ד' בין השעות: 13:00-10:00

ימי ג',ה' בין השעות 17:00-20:00

יום שישי בין השעות 10:00-14:00

יום שבת בין השעות 15:00-10:00

יום ראשון המוזיאון סגור

 

https://cartoon.org.il/

 

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס: רחוב ויצמן 61 , חולון
טלפון: 03-6521849

 

אודות המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס:

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס היחיד בישראל ובין הבודדים ברחבי העולם נותן מענה לעשרות אלפי חובבי המדיום, שזוכים לפעילויות מגוונות ועשירות. המוזיאון חושף את המבקרים לאמנות הקריקטורה על רבדיה, במטרה לקדם את ההכרה בקיומה ונחיצותה של הקריקטורה. בארכיון המוזיאון עשרות אלפי יצירות מקוריות, קטעי עיתונות וספרים פיזיים או דיגיטליים, שמורים ומאורגנים בהתאם לסטנדרטים הגבוהים של מוזיאונים לאמנות.

 

הקמת המוזיאון היא פרי יוזמה משותפת של ראש עירית חולון, מוטי ששון ואיגוד הקריקטוריסטים הישראלי. כיום, המוזיאון הוא חלק ממתחם תרבות יוצר, מדיטק חולון, הכולל את מוזיאון העיצוב חולון, סינמטק חולון, תיאטרון המדיטק, ספריית החומרים, המרכז לאמנות דיגיטלית רשת הספריות וסינמטק הילדים החדש.

 

יש לבדוק גם

קוראים ברומנים של קפקא

קריאה ברומנים הלא גמורים של קפקא! ימי חמישי בחודש פברואר. 20:30-19:30. מפגש זום מנחים: עודד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.