יום חמישי , יוני 1 2023
Dor Kedmi

חותמת אקוסטית

השימוש בתמונות בקרדיט ולפרסום בפרויקט זה בלבד

פתיחת תערוכה רביעית בבית התה – גלריית סאונד חדשה בבית הנסן:

חותמת אקוסטית

תערוכה סאונד קבוצתית: אנסמבל דראון עולם, האנס לינגנס, איציק גיל אביזוהר.

פתיחה: 7.1.21, יום שבת | בשעה 19:30 | בית הנסן, מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה

 7.1.2022 – 23.2.2022 

 

בית התה הוא מרחב חדש וייעודי עבור מיצבי סאונד אשר הושק במרץ 2022, שיתוף פעולה בין בית הנסן, מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה והמרכז לאמנות ומחקר מעמותה. 

גלריית הסאונד החדשה שנפתחה במבנה בית התה, הוקמה במטרה לתת פלטפורמה למיטב היוצרים.ות במוזיקה העכשווית ואמנות הסאונד בירושלים ובישראל בכלל, ומוצגים בה מיצבי סאונד, כמו גם פרויקטים ייעודיים נוספים. 

בתערוכה ״חותמת אקוסטית״ יציגו האמנים שלוש עבודות מקוריות שנוצרו עבור בית התה כחלק מתוכנית הרזידנסי של הגלריה. שלושת העבודות עוסקות בניסיון לתפיסה, תיעוד והנכחה של מרחבי סאונד. בעבודה עד עולם איציק אביזוהר לכד הדהודים של חללים שונים, בתוך כותלי בית המצורעים לשעבר (בית הנסן) ולתוכם הוא יוצק צלילים מהעולם החיצוני. בכך מייצר אביזוהר חללי סאונד וירטואלים אותם הם מציב בחלל בית התה. התוצאה הינה קומפוזיציה המטשטשת את הגבולות בין הפנים לחוץ, בין המציאותי למדומה ובין ההקלטות לבין השטח החודרים אל בית התה. גבעת המטוס יצירתו של האנס לינגנס,  מתעדת ומשרטטת את מרחב הסאונד הגיאו-פוליטי של האיזור, ודרך האיכויות השונות את מרקמי החיים והמתחים המצטלבים באזור זה. וביצירה הקבוצתית היה אור הלבנה כאור החמה אנסמבל דראון עולם התפרשו על פני שטח גדול בואדי  בעל תכונות אקוסטיות מובחנות במדבר יהודה, וביצעו יצירת משך  המובססת על האזנה ונגינה. המוטיבציה הבסיסית שפרק הזמן הממושך משרת אותה היא להגיע לסיטואציה של האזנה כפעולה אקטיבית והשהיית הסובייקט כמקור הבלעדי לפעולה. 

איציק גיל אביזוהר הוא אמן סאונד ומלחין רב תחומי אשר עבודותיו נעות בין פלטפורמות ובמות שונות; פיסולי סאונד בחללים נטושים, מיצגים בחללי גלריות, הופעות מוזיקליות על במות תאטרון ומיצבים תלויי חלל וזמן. עיקר מחקרו האמנותי נוגע בשאלות של סאונד ומאפייניו הרוחניים, הן מבחינה מיסטית ומטאפיזית, והן מבחינה רפאית ורודפת.

 

האנס לינגנס הוא מוזיקאי ומלחין הפועל בגרמניה. מרבית עבודתו נעה במתח בין מוזיקה כתובה למוזיקה מאולתרת. בשנים האחרונות לינגנס החל להתעניין בתחום ההקלטות ובפרט הקלטות שטח. במהלך השנה האחרונה התארח ליניגנס במרכז ענאנה לטבע אמנות ומחקר עין יעל וכמו כן במעמותה מרכז לאמנות ומחקר וחקר את המרחב האקוסטי של ירושלים. 

 

אנסמבל דראון עולם הוקם ב-2016 על ידי קבוצה של אמנים החיים ופועלים בירושלים וחולקים עניין בחקירה, התנסות, כתיבה ונגינה של Music Drone. העבודה על כל יצירה כוללת סדרה של חזרות בהן חוקרים יחד חברי האנסמבל את היסודות המוסיקליים של ה-Drone דרך לימוד טקסטים של הוגים שונים, האזנה ליצירות, תרגול פרקטיקות מדיטציה וכמובן נגינה.  

אודות בית התה

מבנה בית התה הועבר אל בית הנסן בתחילת שנת 2021 בפרויקט מורכב מחצר וילה שרובר, שהייתה אחד הסמלים של שכונת טלביה היוקרתית. את וילה שרובר הקיף גן בשטח של כשישה דונמים, שעוצב ותוכנן בשנת 1956 על-ידי אדריכלי הנוף, חתני פרס ישראל, ליפא יהלום ודן צור. ליד בריכת השחייה שעל שפתה התארחו אצולת הארץ ומנהיגי העולם, תצוגות אופנה ונשפים, נבנה בית-תה שעוצב בצורת קונכייה ורצפתו עוטרה בפסיפס. 

כחלק מהאלמנטים שנבחרו לשימור, לאחר שאושרה התחדשות וילה שרובר ע"י עיריית ירושלים, הועתק בית התה אל הגינה הצפונית של בית הנסן והפך לחלק מהמרחב הציבורי שבשטחו.  

העתקת מבנה 'בית התה' ביוזמת מהנדס העיר ירושלים יואל אבן ומנכ״ל הרשות לפיתוח ירושלים אייל חיימובסקי. תודה מיוחדת לצוות פרויקט בית שרובר ירושלים ומרגה קוממיות (יזם).

>>>

חותמת אקוסטית
אוצרים: אמיר בולצמן וקבוצת סלה-מנקה
05.01.23 – 23.2.23 

שעות פעילות גלריית בית התה:

ב׳-ה׳ 22:00-10:00 

ו׳ 16:00-10:00

 

פייסבוק | אינסטגרם | www.hansen.co.il

 

יש לבדוק גם

מחשבות עכשוויות על שבעת המינים

בארץ זו, באדמה זו מחשבות עכשוויות על שבעת המינים אוצרת: סוואנה גורטון משתתפים: גיא גולדשטיין, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.