יום ראשון , ספטמבר 24 2023
לוגו פופ טארטס

ערד

 

״ערד״

תערוכת יחיד לנטליה זורבובה

אוצרת: ורדית גרוס

פתיחה: 16.2.23, יום חמישי | בשעה 20:00 | ארטפורט, רחוב העמל 8, תל אביב

"ערד", התערוכה החדשה של נטליה זורבובה מציגה ציורי ענק, מעין תפאורה ללא מחזה לצד מיצב של מקטים, דגמים מוקטנים של הבמה שאינה קיימת. נטליה, שלמדה בעבר עיצוב במה במוסקבה ובברלין, חוזרת לשורשיה בעולם התיאטרון. התפאורה שלה כמו מעניקה הוראות בימוי לתיאטרון הקיומי שלנו. אבל גם בלי מילים המחזה כבר נכתב. הוא נמצא אי שם בראש של כולנו, מוכר לנו חלקית, כמו כל תפאורה טובה הוא מעיר חלקים רדומים, מעורר נשכחות, פורט על הזיכרון הקולקטיבי שלנו. בית מלון נטוש בערד, שוק עמוס באנשים זרים, עבודות בכביש.

העיר ערד משמשת את נטליה כתפאורה המושלמת לחלום ושברו. רק חלק מהציורים בתערוכה "ערד" צוירו באמת בעיר, אבל הרעיון של ערד כאוטופיה מדברית שורה על התערוכה כולה. ערד הוקמה במדבר עם תקווה לייצר חברה אחרת – עיר שתוכננה לפרטי פרטים על ידי אדריכלים שהציבו בה בתי פטיו וגרמי מדרגות שנועדו לתת מענה לאקלים המדברי. עיר שהביאה איתה ניחוח חלוצי ויוקרתי, ומשכה אליה בעלי מקצועות מבוקשים שעברו ועדות קבלה. ערד כמודל לישראל שחלמנו עליה. 

החיבור של נטליה לערד ולמדבר התחיל לפני קצת פחות מעשרים שנה, כשבעקבות אהבה עזבה נטליה את מוסקבה לטובת באר שבע, פנינת המדבר, עיר שהצהוב שולט בה. נטליה חלמה על המדבר עוד בשלג של רוסיה והוא שב וצף בציורים שלה ובחלומות שלה גם היום, אחרי למעלה מעשור ביפו. הצהוב של המדבר משתלב בתוך ציורי הענק, בתוך תפאורות החיים. הוא נמצא ברקע של עבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, הוא מציץ מתוך חרכי השוק בערד. גם כשהיא מציירת מחווה לציורו של ניקיפור קרילוב על החורף בערבות רוסיה, המדבר נכנס ומשתלט ועל הנוף העצום, על החללים הריקים. 

הדגמים הקטנים שמלווים את התערוכה מייצגים את הסצנות השונות – הם מפרקים אותן למישורים ומרכיבים אותן כתפאורות מוקטנת, כמקטים של בימת תיאטרון. הדגמים המוקטנים מאפשרים לנו לבחור את זווית הראיה שלנו – למעלה ומהצד, בהצצה מימין או מאחור. הם מגלים לנו את העולם שמאחורי התמונה, ומאפשרים לנו להרחיב את הסצנה, לגלות עוד על המחזה. יותר משנלמד מהם פרטים חדשים על המקום בו צויר הציור, נלמד מהם פרטים חדשים עלינו – על הסיפור שאנחנו בוחרים לספר, על הזווית שאנחנו עומדים בה, על התנועה המתמדת בה אנחנו מתבוננים בעולם. אולי ככה נצליח למצוא את האוטופיה לה אנחנו משתוקקים.

**

ארטפורט, מיסודה של הקרן המשפחתית על שם תד אריסון, פועלת מזה עשור ללא מטרות רווח לקידום וטיפוח האמנות העכשווית בישראל. דרך כנסים, תערוכות, סדנאות מקצועיות לאמנים ותכנית הרזידנסי הבולטת בישראל, ארטפורט פועל להשמעת קולם של אמנים במרחב הציבורי ולקידום הקשרים בין אמנות וחברה. במסגרת תוכנית הרזידנסי, משתתפים שישה אמנים ישראלים בתוכנית משכן אמן כבת שנה, במסגרתה הם מקבלים סטודיו, מלגה חודשית ותמיכה וליווי בהפקת פרויקט. לצידם עובדים אמנים ואוצרים בינלאומיים המגיעים לתקופות קצרות יותר. עד כה השתתפו בתוכנית כ 55 אמנים ישראליים וכ 60 אמנים בינלאומיים.

**

נטליה זורבובה, ילידת מוסקבה, חיה ועובדת ביפו. נטליה היא בוגרת תוכנית הרזידנסי של ארטפורט, שנת 2015

אוצרת: ורדית גרוס

עוזרת אוצרת: נעמה הנמן

***

נעילת התערוכה: 15.4.2023

שעות פעילות התערוכה: רביעי וחמישי 12:00-19:00, שישי ושבת: 10:00-14:00. בימים אחרים בתיאום מראש. 

ארטפורט, רחוב העמל 8, תל אביב. 

www.artport.art

 

יש לבדוק גם

המסע שלי עם גרטה

  תערוכה חדשה ומרתקת במוזיאון הימי הלאומי: מסעה המיוחד של פעילת האקלים הצעירה, גרטה תונברג, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.