יום שלישי , פברואר 7 2023
יחידה X, הקומנדו היהודי הסודי של מלחמת העולם השנייה, לאה גארט, מטר

יחידה X

 יחידת X מאת לאה גארט.

 

ספר היסטורי בלתי רגיל העוסק ב"יחידת מתאבדים" במלחמת העולם השנייה שנבחרו בשל שליטתם בשפה הגרמנית לבצע פעולות מסוכנות מעבר לקווי האויב במלחמת העולם השנייה. חברי היחידה היו יהודים אירופאים אינטלקטואלים, לרוב ממשפחות שהשתלבו היטב בחברת הגויים בתקופה שלפני היטלר, בנים של דיפלומטים ומדענים, אנשים חכמים וכריזמטיים שלא היה להם מה להפסיד. באנגליה הם התקבלו בצורה מחפירה ולעיתים קרובות נכלאו בתנאים קשים בשל היותם זרים ממדינות אויב.

כך למשל קרה שאחד מגיבורי הספר מאנפרד גנץ שנלקח לאחד המחנות הגרועים ביותר:

"מחנה ווֹרת מילס הידוע לשמצה שבעיר בֶּרי (Bury) במנצ'סטר רבתי. וורת מילס היה מפעל כותנה ישן ומרופש ונחשב לאחד ממחנות המעצר הגרועים בבריטניה.  בני המזל נשארו שם רק כמה ימים, לצורך רישום, ואילו חסרי המזל, כמו מנפרד, נשארו שם במשך שבועות. אלפי עצירים הובאו לוורת מילס. רובם היו פליטים גרמנים יהודים, אבל היתה גם קבוצה של כמרים ישועים גרמנים וכן כמה חיילים נאצים שבויים, שהיו נאמנים להיטלר. הרצפות והקירות היו מכוסים בשומן ובעובש ומלאים בחורים של ריקבון. החלונות היו שבורים. החולדות לא חששו מפני העצירים והפכו את לילותיהם לגיהינום, בייחוד מפני שהעצירים ישנו על הרצפה על גבי מזרני קש דקים. כשירד גשם, מים זרמו פנימה דרך הגג ופרצו מתוך פתחי הביוב. במפעל לשעבר לא היו שולחנות או כיסאות ואף לא נורות חשמל. העצירים אכלו את ארוחותיהם בעמידה או במיטותיהם המלוכלכות. האוכל היה קלוש ודל. דליים שימשו אסלות." (עמוד 45)

כחלק מתנאי הקבלה ליחידה הם נאלצו להשיל את כל חייהם הקודמים, לשרוף מכתבים, להשמיד חפצים הנושאים את שמם הקודם. מחציתם נקברו תחת צלבים בזהות בדויה והשירות שלהם לא זכה בכלל להכרה.

הסיפור מתמקד בשלושה גיבורים קולין אנסון (שמו המקורי קלאוס אשר), פיטר מאסטרס (פטר אראני), מאנפרד גנץ. לכל אחד מהם סיפור הירואי קורע לב. אנסון נפצע בראשו בכיבוש סיציליה, אך לאחר שקיבל הודעה שאביו מת בדכאו, התעקש לחזור ללחימה גם עם חור בגולגולת. או מנפרד גנץ שמחוף הנחיתה ב-D-Day השיג ג'יפ ונסע לטרזינשטאט בצ'כוסלובקיה כדי לשחרר את הוריו הכלואים.

יש לבדוק גם

משחקי כוח

  " סאגה מעמיקה, לפעמים מחרידה, לפעמים מעוררת השראה, ולאורך כל הדרך מהנה." – Publishers …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.