יום שלישי , פברואר 7 2023
פסטיבל נא לגעת לאמנות פורצת גבולות

נא לגעת 2022

לחוות באופן בלתי שגרתי את הצד של עיוורים וחירשים באירוע התרבות הרב חושית הגדול והמקיף בישראל:

פסטיבל נא לגעת לאמנות פורצת גבולות 2022 

יום ג' 6.12.22 – מוצ"ש 10.12.22, מרכז נא לגעת, נמל יפו

 

רמי קלינשטיין בהופעת חושך 

חשיפה ראשונה ליצירת מקור ייחודית בנא לגעת: מותחן אודיו-אוזניות בלשי בעלטה מוחלטת בהשראת אגתה כריסטי ובקולותיהם של גיא לואל, שרה פון שוורצה, גיל פרנק וחיים זנאתי

ערב ספרותי-מוסיקלי בהשתתפות מנשה נוי, דניאל סלומון, קרני פוסטל וחיים באר 

בכורת המופע החדש של תיאטרון נא לגעת בבימוי עמנואלה עמיחי ובהשתתפות שחקנים עם מוגבלויות

הצגות בינלאומיות ומופעי מחול, תנועה וריקוד בהשתתפות עיוורים וחירשים, כנס תרבות משלבת ראשון מסוגו עם משתתפים מכל העולם, תערוכת נופי לילה וכוכבים של צלם עם תסמונת אשר ועוד

 

לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים: https://nalagaat.org.il/

טריילר הפסטיבל: https://www.youtube.com/watch?v=md7lKRlNhKc

מרכז נא לגעת, רציף העליה השניה, תיבה מס' 6, נמל יפו, טלפון: 03-6330808

 

נא לגעת בנמל יפו – מרכז יצירה שובר מוסכמות ויחיד מסוגו לשילוב אנשים עם מוגבלויות שמיעה וראייה בעולמות התרבות ובמה, מציג את הפסטיבל השנתי לאמנות פורצת גבולות 2022. במסגרת האירוע שייפתח ביום ג' 6.12 בסמיכות ליום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות (3.12), ייערכו שורת הופעות ופעילויות בלתי שגרתיות בהשתתפות אמנים ויוצרים עיוורים, חירשים וכבדי ראייה ושמיעה מהארץ ומרחבי העולם. לצדם יתקיימו שלל אירועי קונספט שיזמינו את הקהל להיכנס לנעליהם בחוויה רב חושית ולהציץ לעולמם, באמצעות מגוון זוויות מקוריות בהשתתפות בכירי האמנים והיוצרים הישראלים. 

בין מוקדי הפסטיבל יערוך רמי קלינשטיין לראשונה מופע חושך חד פעמי שינעל את האירוע; ובערב הפתיחה תוצג בכורה רשמית למופע החדש של תיאטרון נא לגעת 'זה יכול להיות אדם עומד בשלג', מאת עמנואלה עמיחי ובהשתתפות שחקנים-יוצרים עם מוגבלויות ראייה ושמיעה; תיחשף לראשונה היצירה המקורית החדשה של נא לגעת – "יש עוד מישהו בחדר", מותחן אודיו-אוזניות בלשי וייחודי מסוגו שמושמע בעלטה מוחלטת בהשראת אגתה כריסטי ובקולותיהם של גיא לואל, שרה פון שוורצה, גיל פרנק, חיים זנאתי ונוספים; יתקיים האירוע הספרותי-מוסיקלי 'קול דממה דקה' במסגרת סדרת 'שחור ולבן בצבעים' שמוצגת בנא לגעת – בהשתתפות מנשה נוי, דניאל סלומון, קרני פוסטל, פרופ' חיים באר ועוד, שהפעם יעסוק במיטב רגעי השתיקה הגדולים ביצירות הספרותיות הקאנוניות.

בנוסף, ייערכו בפסטיבל המופעים הבינלאומיים POWER & KNOCKOUT בכיכובם של שחקנים חירשים מהתיאטרון השוודי Riksteatern Crea, שנחשב לחלוץ בהפקת אמנות פורצת דרך בשפת הסימנים; ייצא לדרך כנס ראשוני מסוגו של תרבות משלבת ואמנות פורצת גבולות בהשתתפות יוצרים עם מוגבלויות ומנהלי מוסדות ומיזמי תרבות שונה מהארץ ומרחבי העולם; תוצג לראשונה יצירת המחול "רועים" בהשתתפות רקדנים עיוורים; יתקיים מופע הריקוד 'בשביל לרקוד לא חובה לשמוע מוזיקה' של היוצרת החירשת תמי אסולין; תפתח בכניסה חופשית תערוכת נופי לילה וכוכבים מרהיבה של אורן שוורץ – צלם עם תסמונת אשר ועוד.

לדברי מנכ"ל מרכז נא לגעת, אורן יצחקי: "תכנית 'פסטיבל נא לגעת לאמנות פורצת גבולות' מהדהדת את חזון המרכז. מדובר בבמה לתרבות ואמנות יוצרת, המקדמת דיאלוג שוויוני ומובילה לשינוי חברתי מתוך אמונה ברוח האדם וביכולתו לגעת ולשנות. המרכז פועל בתחום האמנות המשלבת, אשר לא רק מעסיקה ומקדמת אמנים עם מוגבלות, אלא גם חושפת את הקהל באקט פלורליסטי למצבים חברתיים וקולות שאינו מכיר לרוב. כל זה נעשה באופן שאינו מעורר סטיגמה אלא מתפיסה חדשה של מוגבלות ויכולת שמבוססת על דיאלוג וגאווה, בשעה שאנו נחשפים ליצירותיהם של אמנים עם מוגבלות חושית הפורצות את הגבולות במרחב האמנותי הישראלי. בימים אלו אנו אף מרחיבים זאת ועושים היסטוריה – באמצעות פתיחת לימודי במה ראשונים מסוגם כמעט בכל העולם עבור תלמידים עם מוגבלויות ראייה ושמיעה, שנועדו לקדם אותם בעולמות התרבות ולפתוח עבורם דלתות. זוהי אבן דרך משמעותית נוספת בהרחבת מעגלי הביטוי והיצירה האמנותית, כמו גם מעגלי ההשפעה החברתית והפצת 'חזון נא לגעת' בקרב קהל רחב ככל האפשר. או לפי אדגר דגה – אמנות היא לא מה שהאמן רואה, היא מה שהוא גורם לאחרים לראות".

*****

 

אירועי 'פסטיבל נא לגעת לאמנות פורצת גבולות 2022' לפי סדר קיומם:

 

הצגת בכורה בערב פתיחת הפסטיבל: 'זה יכול להיות אדם עומד בשלג'

מופע רב תחומי חדש בתיאטרון נא לגעת מאת עמנואלה עמיחי ובהשתתפות שחקנים-יוצרים עם מוגבלויות ראייה ושמיעה

יום ג' 6.12.22, שעה 20:30, 60 דק', 45-25 ש"ח

המופע הייחודי 'זה יכול להיות אדם עומד בשלג' שיצרה עמנואלה עמיחי – יוצרת, כוריאוגרפית, במאית ובתו של המשורר וחתן פרס ישראל יהודה עמיחי, הוא יצירה רב תחומית יוצאת דופן ומרגשת המשלבת תנועה, וידאו ופרפורמנס. המופע מורכב מחמש יצירות אישיות המבטאות את ריבוי הזהויות של המשתתפים. הוא מבוסס בהשראת סיפוריהם האישיים כשחקנים-יוצרים המתמודדים עם מוגבלויות ראייה, שמיעה או זה וזה בו זמנית (תסמונת אשר), לצד תמורות טעונות אחרות מעבר לכך שחלו במהלך חייהם ברבדים נוספים כדוגמת תרבותיים, אתניים, מגדריים, פוליטיים, היסטוריים, משפחתיים, סוציו-אקונומיים ועוד.

בהשתתפות מורדי וייס, אריאלה טוחולוב, טייב בדווי, ירוסלב ברנצקי וסול גבריאל-טל.

מועדים נוספים: יום ג' 13.12.22, יום ה' 26.1.22, שעה 20:30

 

'רועים' – מופע מחול בהשתתפות רקדנים עיוורים שיוצג לראשונה במסגרת הפסטיבל

יום ד', 7.12.22, שעה 18:30, 45-35 ש"ח

מסע פיזי קבוצתי הבוחן את מערכת היחסים בין תומך לנתמך ושואל איך עוד אפשר לראות, באמצעות שבט ססגוני המאפשר ליחידיו לזהור בעודו עסוק בבנייה ופירוק של תמונות חייהם. הגוף הקולקטיבי והאינדיבידואלי מתמסר לבדיקת גבולותיו, מגלה את הבלתי נראה ומוציא אל האור את החושך.

היצירה נוצרה במסגרת פרויקט 'מבט הדדי' – קבוצה יוצרת לרקדנים עם וללא לקות ראייה ועיוורון של 'מרכז כלים לכוריאוגרפיה' בבת ים, ובשיתוף עם מרש"ל – מרכז רב שירותי לעיוור בתל אביב יפו.

כוריאוגרפיה: תמר מייזליש, מוזיקה: נועם הלפר. רקדנים-יוצרים: הדס פאר, אורה פיינר, אריאלה טוחולוב, ירון בן יעקב, ורד פופל, משה דרור, חיים ראובני, ניצה פויכטוונגר, שירה מילבאואר, עינת גנץ, טל הפנר, מידד רז ורות שכטר.

 

'קול דממה דקה' – ערב בסדרת המופעים הספרותיים-מוזיקליים של נא לגעת 'שחור ולבן בצבעים'

בהשתתפות מנשה נוי, דניאל סלומון, קרני פוסטל, פרופ' חיים באר ואדם בן אמיתי

יום ד', 7.12.22, שעה 20:30, 75-55 ש"ח

ערב בסדרת 'שחור ולבן בצבעים' שעורך מרכז נא לגעת בהשתתפות בכירי האמנים, היוצרים ואנשי הרוח הישראלים, שמאירים בפרשנות אישית ואינטימית מקורית על יצירות קאנוניות מכל הזמנים שעוסקות במגבלות חושיות.

בלא מעט רגעי שיא במיטב היצירות הספרותיות הגדולות של ביאליק, ברנר, ש"י עגנון, קפקא וג'יימס ג'ויס, לא נשמעים דיאלוגים או מונולוגים. אין קולות של דיבור ולא של שירה, המוזיקה משתתקת ונאלם הדיבור, נותרת השתיקה לבדה והיא עזה וחזקה ורועמת פי כמה מכל קול. בשתיקה הבאה לכלל ביטוי בכמה משיאיה של הספרות יעסוק הערב הזה – קול דממה דקה הבאה לידי ביטוי ביצירה.

טריילר:  https://www.youtube.com/watch?v=UZMXZ9kzE8w 

 

'יש עוד מישהו בחדר' – מופע אודיו-אוזניות חדש בנא לגעת וייחודי מסוגו שייחשף לראשונה בפסטיבל 

מותחן בלשי בחושך מוחלט ובהשראת אגתה כריסטי בקולותיהם של גיא לואל, שרה פון שוורצה, גיל פרנק, חיים זנאתי, סלווה נקארה, דיוויד בילנקה, סולימאן חוסייסי ויפתח קמינר. יוצרים: אור מצא ואלכסה לרנר ("הכוורת", "התחפשתי לחתול רחוב", "היעדרות", "קול זיכרון ישן").

יום ה', 8.12.22, שעות 18:30 ו-21:30, מוצ"ש 10.12.22, שעות 20:00 ו-22:00, 90-80 ש"ח (כולל כיבוד קל)

מרכז נא לגעת ויוצרי האודיו אור מצא ואלכסה לרנר, מציגים הפקה ייחודית מסוגה שנוצרה בטכנולוגיית 8D מתקדמת שתיחשף לראשונה ב'פסטיבל נא לגעת לאמנות פורצת גבולות'. במסגרת המופע, הקהל מאזין בחושך מוחלט ליצירה המוקלטת באמצעות אוזניות וחווה אותה כאילו היא מתרחשת סביבו.

המופע המקורי מגוללת את סיפורן של חמש דמויות מצמרת החברה הישראלית: קצין משטרה בכיר, אמנית בינלאומית זוכת פרס ישראל שהתפרסמה בזכות תערוכת גולגולת, כוכב בידור אייקוני שהפך לבלתי רלוונטי ומאבד את יציבותו, חוקרת המוח המובילה במגזר הערבי והייטקיסט שעשה אקזיט של מיליונים. כולם הוזמנו על ידי מיליונר מסתורי לאירוע קונספט אקסקלוסיבי בחדר החושך. אך מה שהאורחים לא יודעים, זה שבפועל הם הגיעו כדי להתעמת עם הסוד הגדול שהם מסתירים – הרצח שביצעו בעברם. מי הוא אותו מיליונר מסתורי ולמה הוא יזם את האירוע המטורף? האם מישהו מהאורחים יצליח לשרוד? והאם מלבד הקהל היושב באפלה, יש עוד מישהו בחדר?

'יש עוד מישהו בחדר' הוא עיבוד מודרני ליצירתה האלמותית של הסופרת אגתה כריסטי 'ולא נותר אף אחד'. היצירה העדכנית לא נערכה באולפן הקלטות סטנדרטי אלא בלוקיישנים התואמים את העלילה, ובמהלך הכנתה המשתתפים שיחקו באופן פיזי את דמויותיהם ככל יצירה בימתית או מצולמת. היא מוקלטת בטכנולוגיית סאונד חדשנית המאפשרת לקהל חוויה עוצמתית וריאליסטית של האזנה, בזמן שהוא נמצא באותו המקום בו הוקלטה חלק מההתרחשות וחווה אותה כמו הדמויות עצמן – על ההתרגשות, המתח והמסתורין שבה.

מועדים נוספים: ימי ד' 25.1.22 ו-8.2.22, שעות 19:00 ו-21:00

 

POWER & KNOCKOUT" – מופעים בינלאומיים בכיכובם של שחקנים חירשים

יום ה', 8.12.22, שעה 18:30, 100-90 ש"ח

'פסטיבל נא לגעת לאמנות לאמנות פורצת גבולות' מארח שני מופעים בינלאומיים ייחודיים בשפת הסימנים הבינלאומית, מהתיאטרון השוודי Riksteatern Crea שנחשב לחלוץ בהפקת אמנות פורצת דרך בשפת הסימנים. ההצגות מותאמות לכלל הקהלים החירשים והשומעים וילוו בשיחות עם היוצרים.

המופע הראשון 'כוח' (Power), הוא פרפורמנס שעוסק בשירים ומאבקים ככלי לפריצת נורמות ושבירת טאבו. ביצירה מככבות התאומות ג'מילה ואמינה אואהיד, שמפורסמות בקהילת החירשים העולמית בזכות יכולת ההבעה הייחודית והעוצמתית שלהן.

על הבמה מייצגות השתיים את היין והיאנג, שני כוחות קדמוניים המאזנים זה את זה, ובה בעת נלחמים זה בזה. עקרת בית ואשת קריירה אמורות להיות שוות בכוחן ובחשיבותן – אך מי מהן עושה את הדבר הנכון בעיני החברה? אולי שתיהן ואולי אף אחת מהן? מאת מאיה לידברינק, בימוי: מינדי דראפסה.

המופע אחריו 'נוקאאוט!' (KNOCKOUT!) הוא הצגת יחיד על מגדר ומיניות, נורמות גבריות, פריבילגיות, דחיקה לשוליים והאופן שבו ניתן לבנות חברה ללא אלימות מינית. היצירה מהווה זירה לשיח עם הקהל ולחשיבה על נורמות הקשורות לנושא זה, כמו גם לשפה ולתפקוד – ואיך הם משפיעים בפועל על חיי היומיום. היא בוחנת לעומקה את סוגיית המשמעות של להיות גבר, לכאורה בעל פריבילגיות בזכות מגדרו, אך שחש במקביל גם נחות ונדחק לשוליים עקב נכותו.

טרנס עובר מסע לגיבוש הגבריות – מאבק בלתי פוסק בין מה שהסביבה מצפה ממנו להיות, לבין מה שהוא עצמו רוצה ובכלל לא בטוח שיודע. הוא נוהג לשקר כדי להשיג זאת, ולא פעם אף מגזים ו'מנפח' סיפורים על עצמו ואחרים לשיפור תדמיתו. האירוניה המרה היא שכלל לא ברור אם הוא מרוויח משהו מהפריבילגיות הללו, המוקנות לו לכאורה בזכות היותו גבר. שחקן-יוצר: אליאס טביבל, בימוי: מינדי דראספה, מחזאים: פיליפ בורמן וליסה לינדן.

 

'בשביל לרקוד לא חובה לשמוע מוזיקה' – מופע ריקוד של היוצרת החירשת תמי אסולין

יום ה', 8.12.22, שעה 19:30, 35-25 ש"ח

היצירה 'בשביל לרקוד לא חובה לשמוע מוזיקה' היא מופע ריקוד בשילוב שירה ושפת הסימנים של תמי אסולין, משוררת חירשת ואקטיביסטית בשימור ופיתוח תרבות חירשת ושפת סימנים הישראלית. אסולין מסמנת ב-'fa', התחביר הטבעי של שפת הסימנים הישראלית (שס"י) שעשיר בויזואליות, תנועתיות והבעות פנים. המופע מונגש ע"י תרגום ותמלול תרגום אמנותי: תומיליו מינץ.

 

כנס ראשון מסוגו של תרבות משלבת ואמנות פורצת גבולות בהשתתפות אורחים מרחבי העולם

יום ו', 9.12.22, החל משעה 9:30 ועד 13:00, 25 ש"ח (כולל כיבוד קל)

'פסטיבל נא לגעת לאמנות פורצת גבולות' יקיים את הכנס הראשון בנושא זה. הכנס יפגיש יוצרים ואנשי תרבות חירשים, עיוורים, רואים ושומעים, כמו גם מנהלים של מוסדות ומיזמי תרבות שונה מהארץ ומהעולם, שיעסקו בשיח על מהות, צורה ותוכן אמנותי. בכנס יוצגו תפיסות וגישות מגוונות בנוגע לתרבות משלבת בישראל ומחוצה לה, לצד תובנות ויוזמות חדשניות בתחום. בין נושאי הכנס: פרויקט 'תיאטרון פורץ גבולות' בחסות האיחוד האירופי; 'מרחב חדש של אמנות' – מגבלה או הזדמנות? גישות עכשוויות בנושא אמנות במה משלבת בישראל; שילוב אנשים חירשים בתיאטרון; תפקיד המוזיקה בתיאטרון עם אנשים חירשים ועוד.

משתתפים: אורן יצחקי – מנכ"ל מרכז נא לגעת; מינדי דרפסה – המנהלת האמנותית של תיאטרון החירשים השוודי לשפת הסימנים Riksteatern Crea; הרברט גנצשאכר – סופר, במאי, ומפיק במוסד המוזיקה והתיאטרון האוסטרי לתרבות שונהARBOS ; ד"ר גילי המר – מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בתכנית ללימודי תרבות באוניברסיטה העברית; אור אלתרמן ברנע – מייסדת, שותפה ומנכ"לית עמותת 'מקומות שמורים'; שירי סבח טייכר – רקדנית, כוריאוגרפית ומייסדת פרויקט ״מבט הדדי״; חי כהן – רקדן, כוריאוגרף, מורה ומנהל שותף של מרכז 'ורטיגו כוח האיזון'; אפרת שטינלאוף – מנהלת תיאטרון נא לגעת; טייב בדווי – שחקן חירש בתיאטרון נא לגעת; אריאלה טוחולוב – שחקנית עם עיוורון בתיאטרון נא לגעת.

 

אירוע הנעילה לפסטיבל – רמי קלינשטיין במופע חושך חד פעמי

מוצ"ש 10.12.22, שעה 21:00. 170-150 ש"ח

רמי קלינשטיין יופיע לראשונה בעלטה מוחלטת, במסגרת קונספט הופעות חושך אינטימיות מיוחדות בתיאטרון נא לגעת. המופע יאפשר לקהל להשאיר בכיס לפחות לערב אחד את המצלמות ולשכוח מהגירויים הוויזואליים וכך להיכנס לנעלי אנשים לא רואים, כשברגעי השיא אפילו אין צריך לעצום את העיניים. השילוב עם רפרטואר הקלאסיקות העצום של המוזיקאי האגדי במסע בזמן דרך המנוניו הגדולים לאורך עשרות שנים, יאפשר לשמיעה להתחדד יותר מתמיד בחיבור ישיר ונטול פילטרים עבור חוויה חושית יוצאת דופן.

 

תערוכת נופי לילה וכוכבים של אורן שוורץ – צלם עם תסמונת אשר 

במהלך כל ימי הפסטיבל יום ג'-מוצ"ש 6-10.12.22, הכניסה חופשית

אורן שוורץ, צלם עם תסמונת אשר, מציג במתחם הפסטיבל בנא לגעת תערוכת צילומי לילה מרהיבה של נופים אורבניים לצד נופי טבע וחיות על רקע הכוכבים, שבהשראתם נוצר גם העיצוב הגרפי של האירוע. שוורץ (30) מתמודד עם תסמונת אשר מסוג 2 שמאופיינת בירידה בינונית-חמורה בשמיעה ובניוון רשתית, הגורמת לשדה ראייה צר במיוחד ולאי-יכולת לראות בתנאי חשיכה. אורן מצלם בתנאי חשיכה בלתי אפשריים, גם עבור אדם שרואה היטב. לפני יציאה לשטח הוא לומד היטב את מיקום כפתורי המצלמה, כך שיוכל לתפעל אותה באמצעות מישוש בלבד. את טכניקת הקומפוזיציה הוא מרכיב באמצעות הדרכה ותיאור קולי של האובייקט הניצב בפניו, ובאמצעות אפליקציה המציגה את מיקום הכוכבים.

מאז ומעולם הצילום היה אהבתו ועיסוקו העיקרי של שוורץ, ותמיד החזיק מצלמה ביד וראה בה כלי מדהים המפיח חיים ומשמעות בתמונה שלכאורה יכולה להיראות פשוטה. לאחר שאובחנה אצלו התסמונת, צילום כוכבים לפתע נראה לו כמו חלום עקב הקושי הרב לראות בחשיכה – אך הוא מצא זאת כאתגר ולפני כ-3 שנים החל בכך. אורן מאמין שאם הוא הצליח להגשים את חלומו שעד לא מזמן היה נראה כבלתי אפשרי, אז כל אחד יכול להגשים את משאלותיו ורצונותיו ללא שום קשר למגבלות שלו, מנטליות ו/או פיזיות.

 

לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים: https://nalagaat.org.il/

מרכז נא לגעת, רציף העליה השניה, תיבה מס' 6, נמל יפו, טלפון: 03-6330808

יש לבדוק גם

קוראים ברומנים של קפקא

קריאה ברומנים הלא גמורים של קפקא! ימי חמישי בחודש פברואר. 20:30-19:30. מפגש זום מנחים: עודד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.