שבת , דצמבר 9 2023
חיים הזז קפלנסקי - ארכיון יד למורשת חיים הזז, ירושלים

סינדרום הזז

משכנות שאננים מציגים:

סינדרום הזז

כנס לציון 90 שנה ליצירתו הירושלמית של חיים הזז

יומיים של אירועים, סיורים, סרטים והרצאות בעקבות "סינדרום הזז" בספרות, בקולנוע, באמנות הפלסטית ובהיסטוריה של הרעיונות

12-13 בדצמבר 2022

יום שני 12.12.22 בין השעות 15:30-21:30

יום שלישי 13.12.22 בין השעות 14:30-18:30

משתתפים: דן מירון, מיכל בת אדם, דוד אוחנה, יונתן מאיר, אמיתי מנדלסון, גיל וייסבלאי, דבורה גילולה, לאה גילולה, איתמר דרורי, שרון רובק, נורית בזל, תום פוגל ואמיתי אריכא

 הכניסה לכל האירועים בכנס "סינדרום הזז" במשכנות שאננים חופשית  

הסיור המודרך בעקבות אלזה-לסקר שילר בתשלום

 

גלות, גאולה ומשיחיות הן מוטיבים מרכזיים ביצירתו הספרותית של חיים הזז, שממשיכים להיות פעילים לא רק בהלכי הרוח של הלאומיות המתהווה בתקופת המדינה שבדרך אלא גם בחברה הישראלית של ימינו. סינדרום ירושלים" הוא אחת התולדות של המפגש בין מושגי עומק אלה לבין ההקשר החברתי-גיאוגרפי של ירושלים: הקשר משמעותי ביצירתו של הזז וביצירתם של יוצרים נוספים בני תקופתו.

 

משכנות שאננים מזמינים את הקהל הרחב ליומיים של אירועים והרצאות בעקבות "סינדרום הזז", משיחים מקובלים והוזים ביצירת הזז ובני תקופתו בספרות, בקולנוע, באמנות הפלסטית ובהיסטוריה של הרעיונות. דן מירון, מיכל בת אדם, דוד אוחנה, יונתן מאיר, אמיתי מנדלסון, גיל וייסבלאי, דבורה גילולה, לאה גילולה, איתמר דרורי, שרון רובק, נורית בזל, תום פוגל ואמיתי אריכא ישתתפו באירוע הכנס שיספרו וידונו בין השאר ברעיון המשיחי, במקובלי ירושלים, בשליחותו האפית של  הזז, בחורבן הגולה והשכחתה במחזהו "בקץ הימים", במסורות מיסטיות מתימן בארכיון האתנוגרפי של חיים הזז ומוסיקה מהדיוואן התימני, בייצוגי דמותו של ישו ביצירתם של משה קסטל, לאופולד קרקואר ומרדכי ארדון ועוד.

 

במסגרת הכנס יוקרן סרטו של פייר פאולו  פאזוליני "הבשורה על פי מתי הקדוש וייערך סיור מרגש בעקבות אלזה לסקר-שילר בירושלים. סיור מודרך מרחביה לבית אנה טיכו בעקבות עולם הדמיון והמציאות הלא פשוטה של המשוררת היהודייה-גרמניה. היכן גרה? היכן פגשה את דוד המלך ואת האלוהים? ובאיזה גן ישבה עם דחליל?

 

במשכנות שאננים פתוח לציבור חדר העבודה של חיים הזז ובו שולחן כתיבה, ספרייה וחפצים שונים. החדר מאפשר למבקרים הצצה לסביבת היצירה של אחד מגדולי הסופרים העבריים בכל הזמנים, חתן פרס ישראל הראשון לספרות ומאנשי הרוח שעיצבו את דמותה של המדינה. החדר נתרם על ידי הגב' אביבה הזז (1927-2019), רעייתו של הסופר שהופקדה על עיזבונו הספרותי, ופעלה רבות להפצת מורשתו. חדר זה הוא מיזם משותף של הקרן לירושלים, יד למורשת חיים הזז ומשכנות שאננים.

 

חיים הזז נולד ב-1898 ברוסיה. אחרי שחי באיסטנבול ובפריז, עלה ב-1931 לארץ ישראל והתיישב בירושלים, בה עסק בעבודתו הספרותית עד לפטירתו ב-1973. ספריו תורגמו ללשונות רבות וזכו לפרסים ולתהילה בישראל ובעולם כולו. הזז כונה "ציירה של כנסת ישראל ומספר סיפורם של שבטיה הרבים". כתביו מקיפים עולם ומלואו, ומשתרעים מרוסיה ועד תימן. במכלול יצירתו מתבטא מלוא העומק ההיסטורי של תולדות ישראל, ובמרכזה תופסות ארץ ישראל וירושלים מקום נכבד. זו היריעה הרחבה ביותר שיצר סופר עברי יחיד, והיא טבועה בחותמו של ארון הספרים היהודי.

 

 

סינדרום הזז – יום שני

יום שני | 12.12.2022

15:30 – 21:30

הכניסה חופשית בהרשמה מראש להרשמה

 

סינדרום הזז – סיור בעקבות אלזה לסקר-שילר

יום שלישי | 13.12.2022

10:00 – 13:00

לרכישה

 

סינדרום הזז – יום שלישי

יום שלישי | 13.12.2022

14:30 – 18:00

הכניסה חופשית בהרשמה מראש

להרשמה

 

יש לבדוק גם

מה שקרה

תערוכת איור במוסררה, ביה"ס לאמנות וחברה ע"ש נגר ״מה שקרה״ אאוטליין – איור ומילים בירושלים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.