יום שלישי , פברואר 7 2023
דודות-קרדיט צילום דימה חבר

סוף השנה במוזיאון נחום גוטמן

סוף השנה במוזיאון נחום גוטמן עם שתי תערוכות חדשות: 

  • 'היטהרות'-  דקל סרי פושט את המדים ומגיע לקתרזיס  
  • 'דודות – כעס, החמצה ונעורים מאוחרים' –  עוז זלוף בתערוכה המציגה את רבגונית של החברה הישראלית בשולי הדרך

אוצרת התערוכות: מוניקה לביא

פתיחה: 17 בנובמבר 2022 בשעה 20:00

 

היטהרות/ דקל סרי (נעילה ב-24.12.22)

 

בעבודת הווידאו היטהרות מופיע דקל סרי במדי חייל הצנחנים – מעין דיוקן עצמי במבט לאחור אל תקופת שירותו הסדיר. סרי מופיע במלוא מדיו, בעודו יוצא מהפרדס אל דרך עפר המובילה אל נוף ארץ־ישראלי, הנראה כלקוח היישר מציוריו של נחום גוטמן: שדרת דקלים, עצי איקליפטוס, שיחי צבר, קוצים, שיחים ועשבים. על רקע שיח צבר גדול וגדילן מצוי גבוה, הוא פושט את בגדיו ומשתחרר מהמדים ההדוקים, על מנת לטבול בשלולית חורף בוצית. 

בעבודה זו ניכר ההיבט הריטואלי. גם בעבודת הביכורים שלו, עבודת הגמר ב"מנשר", בולט השימוש בריטואלים: האמן נראה עם אביו, שחגג בר־מצווה מאוחרת בעודו רוחץ את גופו לפני הכניסה אל המקווה. העבודה הנוכחית מפעילה מערכת שלמה של סימנים ומזמינה קריאה איקונולוגית – כזו המעניקה משמעות לבחירות החזותיות של האמן בכל אחד ממרכיביה. 

דקל סרי, בן 32, נולד במזכרת בתיה ב־1990. לדקל סיפור חיים מרגש ומעורר השראה. הוא גדל תחת שני הורים בעלי מוגבלת שכלית וגידל את עצמו די לבד. מגיל 11 יצא לעבוד, במטרה לסייע בפרנסת הבית בשלל עבודות. בנעוריו, עבר לפנימיה, אך גם שם לא הצליח לדבוק בפרנסה ולימודים במקביל.  למרות הכל, תחושת התסכול שלו עצמו ואי האמון של הסביבה ביכולתו להצטיין בתחום כשלהו, סרי סיים את שירותו הצבאי כלוחם ומפקד בצנחנים בהצטיינות וב־2020 וסיים את לימודיו בבית הספר לאמנות "מנשר"(בהצטיינות).כיום הוא עובד במשרד ראש הממשלה בתפקיד בטחוני.

סיפור על תשוקה לפרוץ את תקרת הזכוכית ולהצליח בחיים בכל מחיר.

 

דודות* – כעס, החמצה ונעורים מאוחרים / עוז זלוף ( נעילה ב-4.3.23)

***המושג 'דודה' השתרש בשדה האמנות המקומי כמעין כינוי גנאי עבור נשים, שבחרו לעסוק באמנות בגיל מבוגר.

 

התערוכה של עוז זלוף עוסקת ברצון להתקבל ובפחד להיות מדר. זלוף מאיר זרקור על אותם חלומות, רגשות ואירועי חיים של אנשים שנמצאים בשולי עולם האמנות שהחמיצו את לימודי האמנות  הרשמיים בנעוריהם או, שבשל חריגות, מגדרית או אחרת, הודרו ממנו.ניתן למצוא בהם שחקן מקצועי שבשל היותו הומוסקסואל פוטר מתיאטרון רפרטוארי, רופאת שיניים שהחלה לצייר בפנסיה, יוצרת האוספת גופות ציפורים, יוצרת הכותבת מניפסט נגד גילנות.. כולם  יוצרים שמתעקשים לעשות אמנות במדיומים שונים: תיאטרון, שירה, ציור, ריקוד ומוזיקה.  העבודה היא מעין 'היכל מראות' המורכב מעבודות וידאו בה משתקפים זה בזה הסטריאוטיפים הנפוצים של עולם האמנות, דעות קדומות, היררכיות, מגדר, נעורים וזקנה.  

 

זלוף – אוצר, פעיל חברתי, איש חינוך, איש תיאטרון ואמן וידאו – מעז לגעת בעדינות, מתוך עמדה של קׅרְבהביוצרים המוצגים בעבודות הווידאו שלו. הוא חלק מ"תנועת תרבות", שמקימה קבוצות של אמנים המתיישבים בפריפריה הגיאו־חברתית של ישראל ומחויבים לחינוך לאמנות. במקביל , הוא עוסק בפעילות לקידום אמנות של הקהילה הקווירית ולמען נוער גאה.  פעולות האמנות של יוצרים אלו נופלות תחת ההגדרה של "אמנות בקהילה" או "אמנות קהילתית", שצמחה כחלק מהרצון של השלטון המקומי להיענות לצרכים של יוצרים מקומיים באמצעות הפעלת גלריות, סדנאות וחוגים בקהילה. אפשר לראות בהן אנטיתזה למסלול החניכה הרגיל אל תוך עולם האמנות בגיל צעיר ובמוסדות אמנות. כמו כן, אפשר גם לזהות בהן את סימני ההתנגדות הגוברת של הפרט לניכור בחברה פוסט־קפיטליסטית ואת השאיפה לביטוי עצמי

לרכישת כרטיסים: https://www.gutmanmuseum.co.il/exhibitions/   

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, שמעון רוקח 21 נווה צדק ת"א   |   טלפון:  03-5161970

יש לבדוק גם

שירי ערש, אהבה ומלחמה

שירי ערש, אהבה ומלחמה: שירי מלחינים יהודים מהתקופה הנאצית קונצרט בסדרת "אל תוך האור" מבית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.