יום חמישי , דצמבר 8 2022
מעיינות ומדבריות חיי, צבי סגל, אוטוביוגרפיה, ידיעות ספרים

מעיינות ומדבריות חיי

מעיינות ומדבריות חיי

צבי סגל

בספרו המרתק מעיינות ומדבריות חיי משוטט השופט בדימוס צבי סגל במרחבי שדות המשפט, מזקק את תמציתן של פרשיות מטלטלות שהסעירו את עולם המשפט ואת המדינה כולה, ומשתף את הקורא בחוויות רגשיות יוצאות דופן ומעוררות השראה שהתחוללו מאחורי הקלעים בלשכתו.

זהו מסע של מילים הכמהות לבטא אמיתות עמוקות ואישיות ביותר על אודות המשמעות של היות שופט, מסע החושף לא רק תהליכי קבלת החלטות חורצות גורל, אלא אף את המחירים הכבדים הכרוכים בניהול אורח חיים כה תובעני.

בין היתר צולל השופט סגל – לראשונה – לנבכי טרגדיית הירצחה של חנית קיקוס ז״ל, ששימשה מנוף מרכזי למעבר שלו מבית המשפט המחוזי בבאר שבע למקבילו בירושלים והיוותה אבן נגף בצמתים נוספים בקריירה שלו. הצצה נדירה זו לנקודת מבטו של שופט שנקלע לעין הסערה בתקשורת בפרשה שבה הוא עצמו – אישיותו והתנהלותו – "עמדו למשפט", עשויה להפתיע רבים או, למצער, לספק הסברים.

מי שניהל אינספור דיונים נפיצים ביד רמה, שנחשב לקשוח לעתים עד אימה, מתגלה כאן כאדם רגיש וסקרן, המיטיב לשאול ומשתוקק להשיב, תוך חשיפה אישית נטולת עכבות או פחד. השיתוף בשלל תובנות רטרוספקטיביות – בין השאר בנוגע לדייל האיראני שחטף מטוס נוסעים לישראל, תביעת לשון הרע שהגיש השר לשעבר נתן שרנסקי,  התעללות אנשי צוות בחוסים חסרי ישע, מרגל הגרעין מרדכי ואנונו, אלאור אזריה, רוצחים ואנסים נתעבים, רגע של חסד ממוסמך, הדובדבן המתוק בעולמות החינוך שלאחר הפרישה מהשיפוט, ומעל לכול, בקשת הסליחה הגדולה שלו –  הופך את האוטוביוגרפיה של השופט סגל למסמך חי ותוסס, ולדוגמה אישית ראויה במציאות חיינו המאתגרת.

"הספר – אוצר בלום – מעיד על עשייה עצומה, על כשרון, על ייחוד, על שכל טוב, ועל מסירות אין קץ." (נעם סולברג, שופט בית המשפט העליון)

צבי סגל, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים (בדימ'), כיהן כשופט במשך 33 שנים, מתוכן למעלה מ-15 שנים כאב בית דין בתיקי פשיעה חמורה ובערעורים. מאז פרישתו מלמד משפטים ומרצה בפני פורומים שונים בגופי החינוך והביטחון, ומכהן כראש ועדה סטטוטורית (ועדת שחרורים מיוחדת לאסירי עולם).

יש לבדוק גם

אש כוחותינו

אש כוחותינו איך נהפכה ישראל לאויבת של עצמה והתקווה לעתידה עמי אילון עם אנתוני דיוויד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.