יום חמישי , דצמבר 8 2022
מתוך עבודת הוידאו "פרויקט מליסה"

פרויקט מליסה בניו יורק

פרויקט מליסה – תערוכת יחיד של האמנית עדן אורבך עפרת

מוצגת בימים אלו על מסכי ענק בטיימס סקוור ובחלל גלריה ZAZ10TS בניו יורק

בעקבות טקסט מהמאה העשירית לספירה, האמנית עדן אורבך עפרת יצרה עבודת וידאו בה היא מפעילה מכונת תעופה עשויה מעצמות שבוראת (או מייצרת) אלפי דבורים חיות בימים אלה היא מוצגת בחלל בכיכר המרכזית בעולם – טיימס סקוור בניו יורק

בעבודת הווידיאו החדשה "פרויקט מליסה" נכנסת האמנית עדן אורבך עפרת אל תוך מערת קולומבריום (מתקן חצוב בסלע ששימש היסטורית גם לפולחן מתים וקבורת אפר המתים וגם לגידול יונים). היא נושאת עימה מוטות ברזל, משטחי עץ ושני שלדים של שור בגודל טבעי – מהם היא מרכיבה מכונת תעופה. שהמכונה פועלת, הופכים שלדי השור לכנפיים המשחררות אלפי דבורים אל חלל המערה, ומתוך המוות נולדים חיים.

את העבודה צילמה אורבך עופרת בישראל, באזור מערות בית גוברין. הרעיון הראשוני הגיע מתוך הדימוי של הדבורים בו רצתה לעסוק, מה שהוביל אותה למחקר אודות מסורות ישנות. כך גילתה את הטקסט מהמאה העשירית לספירה, המתאר את טקס בריאת הדבורים (או ייצור הדבורים) וכולל הנחיות לאיטום בית במשך שלושה שבועות שבתוכו סגורה גוויה של שור אותו הרגו במיוחד לטובת הטקס. הטקסט הזה התחבר לנושא של חיים ומוות, בו עסקה גם בעבודות קודמות שלה, והיא החליטה לייצר עבודת וידיאו בהשראת.

לטובת הפקת העבודה היא פנתה לאנשי מקצוע – ממומחים לעצמות של בעלי חיים ועד דבוראים. בווידיאו היא מצולמת בעצמה כשהיא מבצעת את המהלך הטקסי, אבל היא לא מתייחסת אל עצמה כאל כוהנת אלא מתייחסת לכל התהליך כמו לסוג של מבצע צבאי. על כן גם השם – "פרויקט מליסה" (מליסה היא דבורה ביוונית, והיא זו שנושאת את דבר האלים). העצמות המפורקות הסטטיות הופכות בעבודת הווידיאו להיות בעל חיים חדש וחי, מכונת תעופה שמייצרת תנועה ובוראת את הדבורים.

בתערוכה בגלריה ZAZ10TS במנהטן מוצגת עבודת הווידיאו במלואה לצד תצוגה של עבודות סטילס מתוכה במבואה המובילה אל ההקרנה, קצת כמו בכניסה אל מערה. במקביל, מוצגים עוד שני קטעי וידיאו הפונים אל הרחוב, על מסכי ענק בטיימס סקוור, כך שהעוברים והשבים באזור העמוס ביותר בעיר יכולים לצפות בהם גם מבלי להיכנס לחלל עצמו.

עדן אורבך עפרת (נ. 1979) היא אמנית ישראלית שעוסקת לרוב במיצבי וידיאו. היא בוגרת התואר הראשון והשני באמנות בבצלאל, זוכת מלגת הצטיינות מטעם קרן התרבות אמריקה-ישראל (2004) וזוכת פרס האמן הצעיר מטעם משרד התרבות והספורט (2014).

פרויקט מליסה יוצג  ב  ZAZ10TS בניו יורק עד 12.12.22   www.zaz10ts.com/project-melissa

יש לבדוק גם

אורחי הכבוד בפסטיבל הקולנוע היהודי

    פסטיבל הקולנוע היהודי ה-24, ירושלים  (17 עד 22 בדצמבר) גאה להכריז על אורחי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.