יום חמישי , דצמבר 8 2022
ריטה שוקרון, ששון גבאי, קריוקי

מהיום בקולנוע: קריוקי

שחקנים ששון גבאי, ליאור אשכנזי, ריטה שוקרון, אריה צ'רנר, קובי פרג', אלמה דישי, תימור כהן, קרן צור מלהקת חמוטל זרם קסטל צלם דניאל מילר עורכת דפי פרבמן מוסיקה מקורית גל לב, ליאור פרלה מעצב אמנותי עידו דולב מפיקה בפועל איריס בן משה מעצבת תלבושות ים ברוסילובסקי איפור ושיער אינגריד זיברט מקליט ויטלי גרינשפון ע. במאי ראשון גיא שובל, אילנה ציקנובסקי תאורה גל רומבק, עמירם שניר גריפ גיא נאמן, משה שבת עיצוב פסקול ומיקס אבי מזרחי קולוריסט עידו לחמן מפיקה משותפת דומיניק וולנסקי – DW מפיקים שותפים ירון בלוך, בן גלעדי, מיכל ורמוס, רוני אלרואי, דובי רובינשטיין, רז יוסף, מפיקה אפרת כהן תסריט ובימוי משה רוזנטל

הופק על ידי גאודאמוס הפקות בשיתוף LIMINAL CONTENT בהשתתפות קרן הקולנוע הישראלי, משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע; קרן סטיב טיש לסרט ראשון באור מלא, ביה"ס לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת ת"א; מועצת הפיס לתרבות ואמנות, קשת 12 זוכה פרס וייל בלוך לקולנוע, יוזמת קרן וייל בלוך והקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה זוכה פרס ואוטר ברנדרכט – ליה ון ליר במסגרת פיצ’פוינט 2018, פסטיבל הקולנוע ירושלים בהפצת קולנוע לב

ישראל | 103 דקות

הסרט "קריוקי" מופץ על-ידי בתי קולנוע לב

ויוקרן החל מיום חמישי 29.09.2022

בבתי קולנוע לב וברחבי הארץ

סינופסיס

ישראל. 2022. 103 דקות

בימוי: משה רוזנטל

משחק: ששון גבאי, ריטה שוקרון, ליאור אשכנזי, קובי פרג', אלמה דישי, אריה צ'רנר, תימור כהן, תאלין אבו חנא

זוכה 4 פרסי אופיר: הפסקול, המוזיקה המקורית והשחקנים הטובים ביותר

פסטיבל טרייבקה – הבחירה הרשמית

פסטיבל הקולנוע ירושלים – זוכה פרס חביב הקהל ופרס סרט הביכורים הטוב ביותר

מאיר (ששון גבאי) וטובה (ריטה שוקרון), זוג נשוי ויציב, הוא מורה בשנת שבתון, היא בעלת בוטיק אופנה "יוקרתי". הם חיים באחת משכונותיה החדשות של חולון בתחושת פספוס והחמצה לא מדוברת. הבנות כבר עזבו את הבית וגולת הכותרת של חייהם היא חופשתם השנתית ברודוס. כשלדירת הפנטהאוז בבניין המנומנם נכנס איציק מרציאנו (ליאור אשכנזי), סוכן דוגמניות רווק ונהנתן ממיאמי, המארח מסיבות קריוקי בביתו, מאיר וטובה מתמלאים בתחושת חיות מפתיעה. טובה מתחילה לפנטז על בילויים עם השכן הכריזמטי, ואילו מאיר מסתנוור מהחיים הנוצצים של איציק ומתשומת הלב שהוא מעניק לו. כשהשניים מבינים שהם אינם השכנים היחידים שאיציק מוצא בהם עניין, האידליה החדשה בין הזוג לשכן החדש עומדת במבחן.

"קריוקי", סרטו הראשון באורך מלא של הבמאי המבטיח משה רוזנטל התקבל למסגרת היוקרתית של התחרות הרשמית בפסטיבל טרייבקה, הוקרן בפסטיבל ירושלים וסחף אחריו את הקהל והמבקרים כאחד וזכה בפרס סרט הביכורים ובפרס חביב הקהל. במיומנות קולנועית יוצאת דופן, תצוגות משחק בלתי נשכחות ופסקול שלא ייצא לכם מהראש, "קריוקי" מעניק לצופיו דיוקן מרגש, מצחיק ואנושי של ישראליות על כל גווניה.

דבר הבמאי

קריוקי הוא סרט התבגרות. הייתי אפילו אומר שהוא סרט על ההתבגרות שלי, אבל באופן מפתיע הסרט נולד דווקא מהתבוננות בהוריי ובני דורם. זיהיתי בהם תחושת החמצה מסוימת שהתקיימה לצד נאיביות ותקווה לשינוי, כזו שהזכירה לי את עצמי בגיל 15, כשחיכיתי בציפייה שהעולם יפתח בפני וכשערגתי לגילוי עצמי ומרד. אני הייתי לפני תיכון, הם לפני הפנסיה.

מאיר וטובה עוברים תהליך התבגרות שפוספס, אל מול "הילד המגניב בכיתה", בדרך למציאת הזהות שלהם – הקול שלהם. היה לי חשוב לשמר את האנרגיה, החיות, ההומור והתשוקה שבסרטי ז'אנר ההתבגרות הטובים ביותר, ודרך כך לתת נקודת מבט חדשה על שכבת גיל זו, כזו שלא עוסקת ישירות בזקנה ולא נרתעת מלחקור שאלות של יחסים, זוגיות ומיניות. רציתי להעניק לסרט נקודת מבט קולנועית, אופראית, סקסית ורומנטית שתואמת את עולמם הפנימי של הדמויות, שמלבה את התשוקות האמיתיות שמבעבעות בתוכן, אך גם מתקיימת בסתירה כואבת, ולעיתים גם משעשעת, למציאות הפרברית והממוצעת בה הם חיים.

הייתה לי ההזדמנות הנדירה והמבורכת לעבוד (בסרט הביכורים שלי) עם שחקנים מנוסים, כמו ששון גבאי, ליאור אשכנזי וריטה שוקרון, שהם נכסי צאן ברזל של הקולנוע הישראלי – חלום של כל במאי. אך זו גם הייתה הזדמנות להשתמש במטען התרבותי שהם מביאים ובאופן חד פעמי לראות ולהראות אותם באור אחר – לאפשר להם, להפתיע את עצמם ואת הקהל במי הם יכולים להיות, כפי שהדמויות בסרט מעזות להפתיע את עצמן.

על המוזיקה

ב"קריוקי" רציתי להביא לצופה חוויה קולנועית עשירה במוזיקה, כזו המשלבת מוזיקה מקורית אופראית וסוחפת שמגיעה מתוך עולמם הפנימי של הדמויות, לצד שירי פופ נשכחים שמבוצעים בסצנות הקריוקי השונות. שירי הקריוקי הם שירים שמזכירים למאיר וטובה את הנעורים שלהם, את שנות ה-70, אבל גם מכילים בתוכם איזושהי אמת על הדמויות, על הרצונות הכמוסים שלהם, הפחדים שלהם, את מה שהם לא יכולים לאמר בעל פה – רק בשירת קריוקי. השירים הופיעו כבר בתסריט – והבחירה בהם הגיעה בצורה אינטואיטיבית. בהפקה המוזיקלית המופלאה של גל לב, הצלחנו להעניק לשירים המוכרים גוון שתואם ומחדד את המצב הרגשי של כל דמות ודמות ואת תפקידו של השיר בחייה. רציתי שהצופה יזהה את השיר אבל יתקשה לשים את האצבע, ורק שיגיע הביתה ימצא אותו ויתחבר מחדש לסרט דרכו.

גם השימוש במוזיקה יוונית כחלק מהשפה של הסרט ומהעלילה שלו הגיע בצורה אינטואיטיבית, והיה חלק מהעולם התרבותי של הדמויות עוד בשלב כתיבת התסריט. גדלתי בבית של חובבי מוזיקה יוונית, הריקודים של אימא שלי תמיד ליוו כל אירוע משפחתי והיו לצורת ביטוי מפתיעה ויוצאת דופן בדרמטיות שלה. עם השנים, המוזיקה הזו גם נכנסה ללב שלי והיה לי ברור ששילובה בסרט הוא הזדמנות לחגוג תרבות שלמה שחיה ובועטת בישראל. עבור השיר היווני שלצליליו טובה רוקדת, שיתפתי פעולה עם בני משפחתי, שכמוני גם נדבקו בחיידק היוונית בעקבות הורי – בן דודי ליאור פרלה שניגן והלחין יחד עם בת דודתי מעיין צפריר שכתבה ושרה את השיר. האהבה למוזיקה היתה נוכחת בבתים שלנו אך רק בבגרותנו מצאנו בה עניין והשראה, ורצינו לא רק לחזור להאזין לה, אלא גם ליצור אותה יחד.

הסרט זכה בפרס אופיר למוזיקה המקורית ולפסקול הטובים ביותר.

על הבמאי, משה רוזנטל

משה רוזנטל הוא בוגר החוג לקולנוע של אוניברסיטת תל אביב.

בשנת 2016 כתב וביים את סדרת הרשת "קונפס" שנמכרה לרשת AMC האמריקאית לעיבוד טלוויזיוני של השחקנית והיוצרת ג'ולי דלפי. באותה שנה זכה סרטו הקצר "שבתון" בפרס הבימוי בפסטיבל ירושלים.

בשנת 2018 סרטו הקצר "בדרך חזרה" הופץ מסחרית בבתי קולנוע לב במסגרת "3 סיפורי ערבה". במקביל עבד משה כתסריטאי בסדרות הקומיות של yes "תום יער עושה את שביל ישראל" ו"תום יער עושה בגרות".

"קריוקי" הוא סרטו העלילתי הראשון באורך מלא.

על השחקנים

ששון גבאי הוא שחקן קולנוע ותיאטרון זוכה 4 פרסי אופיר, פרס האקדמיה האירופאית לקולנוע ופרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה. גבאי זכה בפרס אופיר לשחקן הטוב ביותר על משחקו ב"קריוקי", והפך לשחקן הישראלי המחזיק בשיא זכיות בפרס אופיר. הוא שיחק בסרטי קולנוע ישראלים וזרים רבים ביניהם – "אור מן ההפקר", "עונת הדובדבנים" (עליו זכה בפרס אופיר), "אביבה אהובתי", "לא בלי בתי", "ביקור התזמורת" (עליו זכה בפרס אופיר ובפרס האקדמיה האירופאית לקולנוע) ו"גט" (עליו זכה בפרס אופיר לשחקן המשנה). בטלוויזיה כיכב בין היתר בסדרות "פולישוק" ו"המיוחדת". בשנת 2018 נסע לניו יורק לככב בגרסא התאטרונית של "ביקור התזמורת" שעלתה בברודווי.

ליאור אשכנזי הוא שחקן קולנוע, טלוויזיה ותאטרון, במאי וקומיקאי זוכה 3 פרסי אופיר. ליאור אשכנזי שיחק בין היתר בסרטים "חתונה מאוחרת" (עליו זכה בפרס אופיר), "איש החשמל", "מתנה משמיים", "ללכת על המים", "אבדות ומציאות", "שלום ולהתראות" (סרט צרפתי בכיכובם של ז'ראר דה פרדיו ופאני ארדן), "שבעה ימים באנטבה", "כלבת", "הערת שוליים" (עליו זכה בפרס אופיר לשחקן המשנה), "מי מפחד מהזאב הרע", פוקסטרוט" (עליו זכה בפרס אופיר).

ריטה שוקרון היא שחקנית קולנוע, טלוויזיה ותאטרון. זוכת פרס אופיר לשחקנית הטובה ביותר על משחקה ב"קריוקי". שיחקה בין היתר בסרטים "לחם", "סיפור שמתחיל בלוויה של נחש", "הכוכבים של שלומי", "מטאליק בלוז" ו"אנשים כתומים" ובסדרות הטלוויזיה "טירונות", "תיק סגור" ו"עספור".

על המפיקה, גאודאמוס הפקות – אפרת כהן

גאודאמוס הפקות הוקמה על ידי ביה"ס לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב במטרה לקדם את הבוגרים המוכשרים של ביה"ס ביצירות הביכורים שלהם.

שיתוף הפעולה עם קרן סטיב טיש מאפשר לחברה את החופש האמנותי ליצור קולנוע חדשני, פורץ דרך. מאז 2013 אפרת כהן מנהלת את החברה ומפיקה ראשית.בין הסרטים זוכי הפרסים של החברה: מכולת (בפרה פרודקשן, 100 דק', 2023) של יובל שני, זוכה פרס נחמה ריבלין ליוצר מבטיח, פסטיבל ירושלים; קריוקי (103 דק', 2022) של משה רוזנטל, בכיכובם של ששון גבאי וליאור אשכנזי, פסטיבל טרייבקה, פרס סרט הביכורים, חביב הקהל – פסטיבל ירושלים, זוכה 14 מועמדויות כולל לסרט הטוב ביותר; הצלילה (98 דק', 2019) של יונה רוזנקיאר, פסטיבל לוקרנו, פסטיבל טורונטו, זוכה פרס הסרט הישראלי הטוב – פסטיבל ירושלים; הביקור (קצר, 2021) של מיה קפלן, הבחירה הרשמית סינפונדסיון, פסטיבל קאן; אחורה (קצר, 2018) של דנה גלמן, פרס חבר השופטים – IDFA; מכתב אהבה למ"מ שלי (קצר, 2017) של עטרה פריש, ציון לשבח – פסטיבל טרייבקה, פאלם ספרינגס, מועמד פרסי אופיר 2018, בעקבותיו פותחה הסדרה "המפקדת" לכאן 11, ועוד.

יש לבדוק גם

מהיום בדיסני פלוס: "בית הספר היסודי אבוט"

בית הספר היסודי אבוט | 7 בדצמבר Abbott Elementary קומדיה העוקבת אחר קבוצה של מורים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.