יום שישי , דצמבר 8 2023
לוגו פופ טארטס

דיוקנאות

גלריה גורדון בשיתוף First Africa

תערוכה קבוצתית

דיוקנאות

17.8.22 – 19.9.22

פול אייהאוו (נולד 1995 ,ניגריה) מופולי בלו (נולדה 1987 ,בנין) דניאל גיאקי גיאן (נולד 1992 ,גאנה) קוואמננדה מאסוואנה (נולד 1991 ,דרום אפריקה) סינת'יה סיפה מולנגה (נולדה 1987 ,הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו) נירית טקלה (נולדה 1995 ,אתיופיה) טפאדדזווה טגה (נולד 1985 ,זימבבואה) גודווין שאמפס נאמויימבה (נולד 1989 ,אוגנדה)

קרדיט לכל הצילומים המצורפים: First Africa

התערוכה הקבוצתית "דיוקנאות" כוללת עבודות של שמונה אמנים אפריקאים עכשוויים, העושים שימוש בציורי הדיוקן ככלי לתיקון ושחרור של הדימוי האפריקאי, דרך חגיגה של יופי וגיוון תרבותי.

במובנים רבים ניתן לראות את קהינדה ויילי כמבשר התנועה הזאת. כבר לפני כ-20 שנה החל ויילי לצייר אנשים שחורים (שליהק ברחובות ברחבי העולם) במקומם של גיבורי מלחמה, פוליטיקאים ואנשי החברה הגבוהה בתנוחות השאולות מקאֹנון ההיסטוריה של האמנות. השפעתו  על הדור הצעיר נמתחת מעבר למושאיו וכוללת את שימושו בבדים עשירים כרקע לקומפוזיציות צבעוניות המאדירות את הדמות השחורה.

האמניות והאמנים הצעירים המציגים בתערוכה "דיוקנאות", נולדו בין השנים 1985 ל1995. הם גדלו בתקופה שבה התפיסה ההיסטורית המוטעית, והסטריאוטיפים לגבי אנשים שחורים הופרכו בהדרגתיות, עד לנקודה שבה כיום אנשים שחורים הם המובילים העולמיים בתחומים רבים (כגון בתחומי הספורט, האמנות והאופנה).

הדיוקנאות המוצגים בתערוכה זו מתארים אנשים שחורים בתנוחות שלוות ונהנתנות. אנשים מסופקים מיופיים העצמי ומעמדם החברתי. בין אם בבתיהם או בטבע, נראה כי הם מישירים מבט לצופה מתוך עמדה של גאווה וביטחון עצמי.

 

גלריה גורדון – הפלך 6, תל אביב – שעות פעילות הגלריה:ראשון -חמישי 10:00-17:00

www.gordongallery.co.il

 

לפרטים נוספים: הדס שפירא, יחסי ציבור: 050-8862743   hadashapirapr@gmail.com

על שיתוף הפעולה בין גלריה גורדון ו Africa First
גלריה גורדון ואוסף Africa First  יזמו שיתוף פעולה לקידום אמנים אפריקאים בישראל. סרג' תירוש מאוסף Africa First ואמון יריב מגלריה גורדון עובדים בצמוד לאורך העשור האחרון, תוך פיתוח ידידות חזקה וקשרים עסקיים שנבנים על אמון וערכים משותפים. בין השאר, השניים קידמו יחד את עבודתו של מישל פלטניק. בעקבות מגפת הקורונה וההפסקה הזמנית של תוכנית הרזידנסי של Africa First בישראל, החליטו השניים ליזום תכנית תערוכות שתקדם אמנים אפריקאים מבטיחים. התוכנית נשענת על המוניטין והידע של תירוש בסצנה האפריקאית העכשווית ועל הניסיון הרב של יריב בקידום ומכירת אמנות בשדה המקומי. האמנים ייהנו מחשיפה לקהל בישראל ומערוץ מכירה לאספנים מסורים של אמנות אפריקאית עכשווית ברחבי העולם, וציבור האספנים הישראלי ייחשף לאמנות שכבשה בסערה את הבמה הבינלאומית בשנים האחרונות. התוכנית כוללת שש תערוכות בשנה, בעיקר תערוכות יחיד, בחללי התצוגה של גלריה גורדון בתל אביב ובירושלים. כחלק משיתוף הפעולה משרדי Africa First עברו להתארח בגלריה גורדון ברחוב הפלך 6 בתל אביב, שם גם מוצגות רוב התערוכות.

אודות גלריה גורדון
גלריה גורדון הוקמה ב-1966 על ידי ישעיהו (שיה) יריב, ברחוב גורדון בתל אביב, ומאז קיימה מאות תערוכות ופרסמה אינספור קטלוגים וספרי אמנות. הגלריה ידועה באוסף האמנות הישראלי המשובח שלה, מהגדולים מסוגו, ועל ייצוג האמנים הישראלים המובילים כיום וכן כמה מהעיזבונות החשובים. בשנת 1977 הגלריה הפכה לבית המכירות הפומביות הרשמי הראשון בישראל, מה שהפך אותה לאבן דרך בשוק האמנות הישראלי. הגלריה ובית המכירות הפומביות מילאו תפקיד אינסטרומנטלי בבניית כמה מהאוספים היוקרתיים ביותר של אמנות ישראלית, הן מקומית והן מחוץ לארץ. בשנת 2004 עברה הגלריה לידיו של אמון יריב, המכהן מאז. היא שבה להציג תערוכות אמנות עכשווית מקומיות, והפכה לאחת הגלריות המסחריות המשפיעות בישראל, ולבעלים של אחד מעשרת האוספים הפרטיים הגדולים של אמנות ישראלית בישראל. בין האמנים שמייצגת הגלריה היום נמנים בין היתר לארי אברמסון, יאיר גרבוז, יעקב דורצ'ין, עדו בר אל, מיכל נאמן, שרון פוליאקין, פיליפ רנצר, יאן ראוכוורגר, אמיר שפט, רון ארד ואדם יקותיאלי(Know Hope) .  בשנת 2016 ,במלאת 50 שנה להיווסדות הגלריה, נפתח חלל חדש ברחוב הפלך 6 בדרום תל אביב. בחלל החדש, הוחלט להתמקד באמנות ישראלית ובינלאומית עכשווית, עם דגש על תערוכות בינלאומיות, ותשומת הלב הוקדשה לדור הבא של אמנים וחובבי אמנות. בין התערוכות שהוצגו בגלריה- רון ארד "הכל וכלום", לואיז בורג'ואה "ימים ורודים/ ימים כחולים FAILE" זרמים חזקים. בשנת 2018 נחנך חלל נוסף של 400 מ"ר ברח' הזרם הצמוד, ובכך הושלמה העתקת מרכז הכובד של הגלריה לדרום העיר. בדצמבר 2019 נפתח ברחוב המנוע 4 גן פסלים חדש, יחיד מסוגו בארץ, בו מוצגות עבודות פיסול עכשוויות ואייקוניות, המשתנות תדיר- לפחות פעם בעונה. יחד, הגלריות וגן הפסלים מציעים מבט מקיף על אמנות ישראלית, המשלב פרספקטיבה מעשרות שנים של הצגת אמנות עכשווית מובילה. ב-2021 נפתחה בירושלים שלוחה חדשה של גלריה גורדון, הממוקמת במרכז ספיר, אזור תעשייה במערב העיר.

אודות Africa First  
בראשית דרכה הוקמה Africa First על ידי סרג' תירוש בשנת 2017 כאוסף פרטי לאמנות עכשווית מאפריקה והפזורה, ובמהרה הפכה לפלטפורמה בינלאומית לקידומם של אמנים צעירים מהיבשת. היא היוותה חלק בלתי נפרד מרגע תוסס ודינמי בהכרה חוזרת של אמנות אפריקאית עכשווית, אשר נשכחה במשך עשורים רבים. באמצעות תוכנית השאלות מבוססת, תוכנית רזידנסי שהקימה בארץ, אתרי אינטרנט ונוכחות ברשתות החברתיות, תרמה Africa First  להנגשה של אמנות זו ולשיפור והרחבת התשתית עבור כישרונות צעירים, שהפכו בשנים האחרונות לבעלי שם גלובלי. בין היתר פועלת הפלטפורמה להחדרת אמנים לגלריות, ירידים, בתי מכירות פומביות ותערוכות מוזיאליות, ותומכת כלכלית בפרויקטים של אמנים, בירידים, בפרסים ובהפקת ספרים ותערוכות ברחבי העולם. שיתוף הפעולה עם גלריה גורדון מהווה המשך לוגי ומתבקש לאור הימצאותה של Africa First בישראל. האוסף של Africa First כולל כיום כ-500 יצירות של כ-200 אמנים. הוא מייצג את העושר והמגוון של אמנות אפריקאית עכשווית, עם עבודות של כמה מהאמנים הצעירים והמרגשים ביותר הפועלים בימינו.

יש לבדוק גם

מה שקרה

תערוכת איור במוסררה, ביה"ס לאמנות וחברה ע"ש נגר ״מה שקרה״ אאוטליין – איור ומילים בירושלים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.