יום שישי , ינואר 27 2023

עיצוב זיכרון

עיצוב זיכרון

 

תערוכת עיצוב חדשה תציג את היכל הזיכרון הממלכתי שזכה בפרס הבינלאומי היוקרתי "דדלו מנוס" לאדריכלות

 

 

 

מוזיאון מגדל דוד, אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון והאדריכל איתן קימל משיקים את תערוכת "עיצוב זיכרון" במוזיאון מגדל דוד. בתערוכה מוצגים למעלה מ-26 פרויקטים של אדריכלות מכל העולם, לצד היכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל, הפרויקט שזכה במקום הראשון בתחרות הבינלאומית "דדלו מנוס" של איגוד האדריכלים האיטלקי בשנת 2019.

 

ביום שישי האחרון, 1.7.22 הושקה התערוכה באירוע במעמד מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל') אמיר אשל, ראש עיריית ירושלים משה לאון, סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון אריה מועלם, האדריכל איתן קימל, המנהלת והאוצרת הראשית של מוזיאון מגדל דוד, אילת ליבר ונוספים. 

 

בתערוכה מוצגים פרויקטים מתחרות האדריכלות מרחבי העולם וסקירות רחבות של 26 המועמדים הסופיים לפרס "דדלו מנוס". התערוכה הוצגה לראשונה בוינצ'נצה, איטליה. בשל המגפה, התערוכה הוקפאה, אולם כעת היא נודדת בין ערים גדולות ברחבי העולם. התערוכה מוצגת בישראל באחת הגלריות המחודשות של מוזיאון מגדל דוד. חלל הגלריה ממוקם במגדל פצאל שבנה המלך הורדוס לפני 2,000 שנה, בחדר ששימש את הפאשה העות'מאני בירושלים. כיום, החדר עבר תהליך התחדשות ושימור מלא הכולל רצפה "צפה", חיווט תשתית שהונח בין האבנים העתיקות, והתקרה המקומרת טופלה במיוחד לשיפורים אקוסטיים.

 

דדלו מנוס, התחרות הבינלאומית הדו-שנתית נועדה להגביר את איכות האדריכלות, תוך שימת דגש על תהליך העיצוב והבנייה, בחינת שיתוף הפעולה שבין אדריכל ולקוח והפיכתו של חזון למציאות באמצעות אדריכלות. 

 

בין נימוקי השופטים למתן הפרס להיכל הזיכרון: "היכל הזיכרון מצליח ליצור רוחניות שמימית תוך שהוא נותן צורה מוחשית לחיים ולזיכרון". חבר השופטים מונה 26 שופטים, ומורכב מאדריכלים בכירים מרחבי העולם. חבר השופטים מקדיש תשומת לב ספציפית להיבטים הבאים של הפרויקט: קיימות כלכלית, עיצוב, שימוש בר קיימא באנרגיה; שימור המורשת האדריכלית, השימוש באור הטבעי, המסורות והשפות המקומיות, גישת העיצוב הרב-תחומית והשילוב של אמנות, אדריכלות ועיצוב.

 

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "אני רואה חשיבות רבה בשימור הזיכרון. התערוכה "עיצוב זיכרון" נפתחת במגדל דוד, מבנה מונומנטלי שנבנה במשך 3,000 שנות היסטוריה ואבניו מספרות את סיפורה המרתק של ירושלים. התערוכה שופכת אור על הבניין, היכל הזיכרון הממלכתי, שגם אבניו מספרות סיפור אישי וסיפור לאומי של אלה שהקריבו את חייהם כדי שכולנו נוכל להיות כאן היום".

 

המנהלת והאוצרת הראשית של מוזיאון מגדל דוד, אילת ליבר: "היכל הזיכרון בהר הרצל בירושלים , אשר נבחר לסמל במבנה ובעיצוב הייחודי את ההבטחה לזכור את חללי מערכות ישראל אשר שילמו בחייהם את מחיר עצמאותה של המדינה , תוכנן עבור משרד הביטחון על ידי משרד קימל -אשכולות אדריכלים. מבנה מרגש זה זכה במקום הראשון בתחרות אדריכלית בינלאומית  חשובה , מתוך 50 מבנים אשר נגשו לתחרות מ-22 מדינות שונות. התחרות התקיימה באיטליה ( טרום הקורונה ) 26 השופטים מהעולם התערות ציינו כי ״היכל הזיכרון מצליח לייצר רוחניות שמיימית תוך שהוא נותן צורה מוחשית לחיים ולזיכרון״. אך סמלי שהתערוכה על הפרויקט הזוכה מתקיימת במגדל דוד, הסמל  ההיסטורי של  העיר מדורי דורות, המקשר בין העבר להווה לשרשרת אחת של זיכרון היסטורי".

 

 

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אמיר אשל אמר בטקס: "למשרד הביטחון מאות רבות של תשתיות ברחבי הארץ. התשתית החשובה ביותר נמצאת כאן, בירושלים. היכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל חשוב יותר מכל בסיס וכל טכנולוגיה. בהיכל שזורים הזיכרון האישי של כל אחת ואחד מהנופלים, שציוו לנו את החיים והתוו לנו את הדרך להיות עם חופשי בארצנו. היכל הזיכרון מבטא את הברית שלא תישבר. לזכור, להזכיר ולהיות ביחד, לחיות ליד הכאב, לעולם לא להבין את עומקו, אבל להיות שם לצד המשפחות".

 

סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, אריה מועלם: 

"הקמת היכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל מהווה הגשמה של חזון היסטורי שנרקם בראשית שנותיה של המדינה, חזון להפיכת הזיכרון המופשט לזיכרון מוחשי, מעבר מזיכרון קולקטיבי לזיכרון אישי, יום יומי ומוחשי, בו מתאפשר לגעת בזיכרון- פשוטו כמשמעו.

למדינת ישראל התווסף נכס לאומי בעל חשיבות היסטורית עמוקה המסמל את התגשמות הציווי שנטלה המדינה על עצמה "נזכור את כולם".  

ההיכל הוא יציקת זיכרון אמנותית של אבדן עצום. ממדה החזותי מאופיין בחדשנות ארכיטקטונית ומשתלב בנופו הטבעי של הר הזיכרון. 

היכל הזיכרון הוא מקום המבטא הנצחה אישית, חברתית וקולקטיבית כאחת. זהו אתר שעיצובו הייחודי נוסך השראה ושפתו מותאמת אל הדור העכשווי והדורות הבאים, אך יותר מכל הוא נועד ליצור פינת התייחדות של המשפחות השכולות עם זכר יקירן, יקירי האומה לעולמי עד.

תערוכת "עיצוב זיכרון" תציג את השילוב שבין חזון למציאות בבניית היכל הזיכרון, וכן תציג את חווית המבקר אשר כוללת תמהיל מדויק שבין ידע לרגש.

מבנה נצחי לזכרם של חללי מערכות ישראל"

 

איתן קימל, שותף מייסד של קימל אשכולות אדריכלים: "קבלנו משימה קשה – להנציח את שמות כל הנופלים במערכות ישראל באתר הנבחר בהר הרצל. במפגש הראשון שלנו לפני 13 שנים קבלנו הגדרה כללית על מיקום ההיכל באזור הכניסה לבית העלמין הצבאי והגדרה כללית של הפרויקט. כך החל הדיאלוג עם תהליך של חיפוש והעמקה של שנינו בעולם השכול המוכר לאריה מועלם ובעולם האדריכלות שהוא ביתי. את התהליך על אתגריו ניתן לתאר כספיראלי. בדומה לפתרון האדריכלי של ההיכל, לכאורה היינו חוזרים לאותה הנקודה אבל ההבנה והידע היו בנקודה גבוהה יותר במרחב היצירה. ישנם רגעים מכוננים בתהליך שהיוו נקודת מפנה ומעין הארה משותפת, כזה היה הרגע בו החלטנו להנציח כל חלל על לבנת הנצחה עצמאית וזהה עם שמו של החלל ותאריך נפילתו חקוק על הלבנה. הלבנה משמשת אותנו בכדי לבנות את קיר השמות ואת ההיכל, ואופן הבנייה של קיר ההנצחה מאפשר, לצערנו, להוסיף עוד שמות של נופלים בעתיד. אריה ידע להוביל יחד אתנו לפתרונות שטרם נוסו בעבר. האחריות הכבדה שהייתה מוטלת על כתפי שנינו כאשר תהליך התכנון הוביל לפתרונות אדריכליים והנדסיים רדיקליים לא הרתיעה אותנו כצוות להאמין שנצליח".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.