יום שישי , דצמבר 2 2022

קיץ 2022 במוזיאון נחום גוטמן

קיץ 2022 במוזיאון נחום גוטמן:

  • "פאול צלאן/69/ביקור"–תערוכה קבוצתית בעקבות ביקורו של פאול צלאן בישראל

בשנת 1969

שיח גלריה עם האמנית מאיה ז"ק יתקיים ביום שבת, 16.7 בשעה 12:00

  • "ציפור דעה" – תערוכת יחיד לשמעון פינטו, שתחנוך את חדר הפרויקטים החדש

יום עיון בעקבות התערוכה יתקיים ביום שישי 29 ביולי

***

 

על 'פאול צלאן/69/ביקור': תערוכה קבוצתית עם: מאיה ז"ק, צבי לחמן ושי עבאדי. אוצרת: שלומית ברויר

תוצג עד 30.11.22.

פאול צֵלָאן (1920 – 1970), משורר ומתרגם יהודי יליד צ'רנוביץ רומניה. כתב בעיקר בגרמנית ונחשב לגדול המשוררים במחצית השנייה של המאה ה-20 ולגדול המשוררים היהודים במאה ה-20‏.  צלאן ביקר בישראל פעם אחת ויחידה באוקטובר 1969. ביקור זה הותיר רשמים עמוקים בחייו ובשירתו המאוחרת. מקומות שראה, אנשים ונשים שפגש, שיחות שקיים ונאומים שנשא. 

 

האמנים המשתתפים בתערוכה ניסחו בשפתם את השאלות הפתוחותשביקור זה הותיר.. עבודותיהם הן במובן אחד תולדה של שיחה עם דמויות מפתח בעולמו של צלאן ובמובן אחר הן עדויות: כולן נענות לקריאה של שירתו – למצוא לה נמענים/ות. עבודות אלה אינן פרשנות או ייצוג של שירתו אלא מבע של חומר וצורה האצורים בכתביו. 

 

התערוכה היא תולדה של "סדנת עבודה" ששותפים לה חוקרים, מתרגמים ואמנים ישראלים. הסדנה, שהתאספה בין השנים 2021-2018, עסקה בביקורהמדובר של צלאן;למדה וניסחה "שאלות פתוחות" בעולמו, ובראשן שאלת השיחה – על מה וכיצד לדבר כראוי לאור ובצל מאורעות הזמן?

הקבוצה חקרה את שפת השירה של צלאן ושוחחה על התרגום, על משלבי העדות ולשון הקינה, על דמות האם ושמות האב של שירתו ועל העיוורון – צורות הראייה הקודרות המסתמנות בכתביו. הסדנה הלכה גם בעקבות ביקורו בירושלים, על קווי התפר של ישראל/פלסטין ושאלה על החומות, הגבולות, והזיקות בין העברית לערבית. 

 

ביום שבת, 16.7 בשעה 12:00 , יתקיים במוזיאון שיח גלריה עם האמנית מאיה ז"ק (הכניסה ללא עלות)

כיוצרת בת לדור השלישי לשואה, ז"ק עושה שימוש ביצירת אמנות ככלי לעיבוד הזיכרון וטראומת השואה דרך שחזורי מציאות העבר בדרך חדשה המערבת דמיון, בדיון ופרשנות יצירתית. עבודת הוידיאו "אור נגדי" המוצגת בתערוכה מונעת ע"י האימה שז"ק חשה אל מול השכחה, שבריריות העובדות וקלות הכחשתן, במיוחד נוכח מציאות המאה ה-21, כשהעדים לשואה הולכים ונעלמים וטכנולוגיות כגון מציאות-מדומה ומרחבים וירטואליים מהווים תחליפי מציאות.

 

על 'ציפור דעה' – תערוכת יחיד לאמן שמעון פינטו.  אוצרת: מוניקה לביא

תערוכת בכורה המוצגת בחדר הפרויקטים החדש במוזיאון הממוקם באגף בית הסופרים ההיסטורי.

אחת לחודשיים יוזמנו אמנים להציג במקום תערוכת יחיד.  תוצג עד 31.8.22.

 

שם התערוכה לקוח ממדרש הדן במכת הצפרדע בסיפור יציאת מצרים.  המדבר סביב ערד, עיר הולדתו של פינטו, הופך בציוריו למרחב צלול וצחיח המתמלא בחזיונות. זהו מרחב של ילדות, חופש ושיטוטים – מרחב של מקום ושומקום, שבו מלאכים עושים מדיטציה, ציפורים עם נחשים על בטנן ממריאות לשמיים ובני האלוהים באים אל בנות האדם.  ערד, שהוקמה כעיר המתוכנתת הראשונה בישראל, היא עיר של חלום ושבר; עיר שמקימיה חלמו ציונות ואוטופיה מעשית, אך בניה ובנותיה עזבו אותה כדי להתגעגע מרחוק. 

בציוריו חוזר פינטו  אל המדבר המקיף את העיר, מתמקם מול מרחבי החלום ולנגד עיניו עולים חזיונות על אודות מלאכים, ציפורים, בני אלוהים,עצים יבשים ונחשים. תחושת הרליגיוזיות היא מרכיב חשוב ביצירתו והיא מוּכרת לבני המדבר העומדים מול נוף הנפתח אל האופק, שאווירו היבש והצלול מעניק לו חדות יוצאת דופן. 

התחושה הלא טבעית העולה אל מול מישורי המדבר בציוריו מופיעה דווקא בשל הבהירות: כציירי הרנסנס, שהעדיפו את הקווי על פני הציורי, את הידוע על פני הנראה. פינטו מצייר בבהירות את הקרוב ואת הרחוק. שילוב שיוצר חיזיון בטבע, תיאטרון של קדושה ודורש מהצופה מאמץ. 

 

שמעון פינטו הוא אמן דתי שחי ויוצר בירושלים, אב ל-8 ילדים. הוא גדל בערד ולמד אמנות במרכז לאמנות חזותית בב"ש ותולדות האמנות באונ' ב"ש.  כסטודנט עבד בשחזור ושימור פרסקאות במצדה. בתום לימודיו חזר בתשובה. עבודותיו הוצגו בעשרות תערוכות יחיד ברחבי הארץ וחלקן נמצאות באוספים פרטים ובאוסף מוזיאון ישראל, ירושלים.

 

בכל  יום שישי, בין השעות 10:00-13:00, מזמין פינטו את הקהל לפגישה אינטימית בתערוכה. כמעין טקס, הוא יקבל את המבקר בדממה ויאפשר להם לדבר את שעל ליבם ולשאול שאלות. במהלך השיחה יצייר פינטו על כף ידו של המבקר ברכה מצוירת באמצעות חינה שתבטא את הלך הדברים הסמויים שנאמרו ואולי לא נאמרו.  הציור יוטבע בחתיכת בד שתתלה בתערוכה.

 

בשישי, 29 ביולי בשעה 11:00 יתקיים יום עיון בעקבות התערוכה בהשתתפות שמעון פינטו, מאיה ז"ק, חוקרת האמנות- ד"ר אביבה וינטר, אוצרת התערוכה מוניקה לביא ובהנחיית ד"ר נגה פרידמן. (הכניסה ללא עלות)

 

לכל הילדים והמשפחה:

עם בוא הקיץ יתקיימו במוזיון שלל סיורים ופעילות לכל המשפחה: סדנאות בנושאים שונים. וביניהם: סדנת פירות קיץ, סדנת ים ושמיים בצבעי מים בהשראת נחום גוטמן וציורי הסירות שלו, סדנת ארמון בחול בעקבות תערוכת פסלי החרס של גוטמן.  בעקבות המפגש עם פסלי החימר יכינו המשתתפים ארמונות בחול משולבים עם חימר, צדפים וחרוזים.

סדנאות מובייל ציפורים משונות וקסם המדבר בעקבות התערוכה של שמעון פינטו "ציפור דעה".

 

לרכישת כרטיסים ופרטים נוספים:

https://www.gutmanmuseum.co.il/exhibitions/

03-5103346  // nahum.gutman@gmail.com

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, שמעון רוקח 21 נווה צדק ת"א   |   טלפון:  03-5161970

יש לבדוק גם

דצמבר 2022 בבית ליבלינג

  אירועי ילדים בבית ליבלינג דצמבר 2022 https://www.lieblinghaus.org/   משחקי בית ליבלינג 3.12.22, יום שבת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.