יום שישי , אוגוסט 12 2022
על משכבי בלילות , אושרת אסייג לופז, כנרת זמורה

על משכבי בלילות

חדש בהוצאת כנרת, זמורה

 

על משכבי בלילות 

אושרת אסייג־לופז

 

מה אנו יודעים על יוסף טרומפלדור? שהוא 'גיבור אגדי'; נולד ברוסיה, איבד יד במלחמת רוסיה־יפן, היה מפקד הגדוד העברי בגליפולי, וחרש וזרע וירה ביד אחת ובעיקר, שנפל בתל-חי ואמר, או לא, "טוב למות בעד ארצנו", וזהו. מדוע? מפני שזה גורלו של אדם שהופכים אותו למיתוס. קורותיו ומניעיו נכרכים בערפילים. אין תמה אפוא שטרומפלדור כונה "גיבור חידה".
בעל משכבי בלילות עושה אושרת אסייג־לופז מעשה גדול – אנושית, היסטורית וספרותית. היא מחזירה לטרומפלדור את קורותיו ותכונותיו האנושיות, שהסיפור המיתי גזל ממנו, על שלל פרטיהן וגווניהן. זהו רומן היסטורי מופתי, רחב יריעה, שעלילתו מתרחשת בסערות מלחמת העולם הראשונה, המהפכה הבולשביקית והפרעות באוקראינה. הוא עשיר בעובדות ביוגרפיות והיסטוריות – שחלקן נחשפות כאן לראשונה – ומשלב, בדרך כמו אורגנית, פרטים בדיוניים. במלאכת מחשבת סגנונית משחזרת אסייג־לופז את העברית האותנטית של ראשית המאה העשרים ומפיחה בה חיוניות כובשת.
יפה־תואר, אינטלקטואל ובה בעת ציוני מסור לעמו, טרומפלדור מתגלה כאן כאדם מורכב, אמיץ ו… חדור פחדים. סמכותי, כריזמטי ו… ביישן. גבר שבגברים, הכמה לקרבה, אך סגירותו מכשילה אותו שוב ושוב במערכות יחסים עם נשים. אֶמָה לבונטין, הגיבורה הבדיונית שאסייג־לופז בראה ושידכה לגיבור שלה, היא אישה מרשימה לא פחות מטרומפלדור. היא בת למשפחה יהודית רוסית־אנגלית אמידה ואחות צבאית. דעתנית, מסרבת להיענות או להיכנע לגבולות המגדר התקופתיים ושנונה. הרומן בין השניים מתחיל בסעודות פאר בבית משפחת לבונטין בלונדון, ממשיך באזור כפרי אנגלי. הוא מתפתח ומשתנה ועובר טלטולים חריפים באזורים שונים ברוסיה ובאוקראינה, באיסטנבול ובלבנון – ומגיע לשיאו בארץ־ישראל. 
אני משוכנע – יקשה עליכם להניח מידכם את הרומן המחכים והמענג הזה. גם כי תרצו לדעת מה עתיד לקרות לטרומפלדור ולאמה, וגם כי תתמסרו לסגנונו: עשיר, אלגנטי, מסולסל ושנון, ברוח סגנונותיהן של ג'ורג' אליוט וג'ין אוסטן.

יגאל שוורץ 

 

אושרת אסייג־לופז סופרת, עורכת־דין ומרצה. בוגרת תואר ראשון ושני במשפטים שניהם בהצטיינות מאוניברסיטת תל־אביב. דוקטורנטית במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן־גוריון בנגב, זוכת "מלגת הנגב" לדוקטורנטים מצטיינים. עבודת המחקר שלה, "'לחיות יפה וחופשי', יוסף טרומפלדור – מונוגרפיה", חושפת לראשונה את קורפוס הסיפורים הקצרים שכתב יוסף טרומפלדור. זכתה פעמיים ברצף ב"תחרות הסיפור הקצר" של עיתון "הארץ" (2014, 2015), וב"ציון לשבח" בתחרות הסיפור הקצר של הוצאת "כנרת־זמורה־דביר" והעיתון "מקור ראשון". סיפורים קצרים פרי עטה פורסמו מעל במות שונות. ספרה על משכבי בלילות זכה בתמיכת "קרן רבינוביץ לאמנויות תל־אביב". ייצגה את המדינה בפני ערכאות שיפוטיות שונות, ובצבא שירתה כקצינה. נשואה ואם לשלושה, מתגוררת ברחובות.

 

674 עמודים, 126 ₪ 

 

יש לבדוק גם

ביום שפָפי שינה את תוכניותיו

חדש בהוצאת כנרת, זמורה   ביום שפָפי שינה את תוכניותיו אפרת גרינברג   ביום שבו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.