יום ראשון , יוני 26 2022
הנשיאות האמריקאית עם ביל קלינטון, ערוץ ההיסטוריה

וידאו: הנשיאות האמריקאית עם ביל קלינטון

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, הוא אחד מהאנשים הבודדים החיים כיום, המבין לאשורו את מלוא כובד האחריות, הכבד מנשוא לעתים, של כהונה מורכבת בתפקיד נשיא, מנהיג ומפקד הכוחות המזוינים, ברגעים קריטיים בחייה של האומה האמריקאית.

הסדרה התיעודית החדשה והמושקעת של ערוץ ההיסטוריה, "הנשיאות האמריקאית עם ביל קלינטון", בהגשת הנשיא ה-42 של ארה"ב, ביל קלינטון, שאף משמש כמפיק בפועל שלה, תיבחן דרך עיניו, אמונותיו והשקפותיו של קלינטון, כשהבולטת שבהן: מיומו הראשון, הניסוי הפוליטי האמריקאי, הוא תהליך של תיקון תוך כדי תנועה.

כל אחד מששת פרקי הסדרה, עוסק בנושא בולט לאורך היסטוריה האמריקאית – וכיצד נשיאי ארה"ב השונים, נמדדו באופן התייחסותם ופועלם בנוגע לנושאים הללו:

גזע: גזענות ומתח בין-גזעי: שקיימים באמריקה מיום היווסדה. כיצד יכול נשיא במעשיו והחלטותיו, להביא את האומה האמריקאית למצב של "אומה שלמה"?
זכויות: מתן (או אי-מתן), זכויות שוות לכלל הקבוצות המרכיבות את האומה (מהגרים, נשים, עבדים משוחררים, אמריקאים ילידים).
קיצוניות: כיצד התייחסו נשיאים שונים לגורמים קיצוניים בשולי החברה, שנקטו במעשי מרד אלימות, ולעיתים נדירות אף הפכו למיינסטרים.
עוצמה גלובלית: הפיכתה של ארה"ב למעצמת-על, והאחריות הרבה הכרוכה בהפעלת כוח בזירה הבינלאומית.
חזון נשיאותי: יישום חזון מעשי לעתיד טוב יותר לאומה האמריקאית. אלו נשיאים הוציאו לפועל את חזונם, ואלו רק שימרו את המצב הקיים?
עוצמה כלכלית: שימוש באמצעים פוליטיים שונים (חקיקה, מיסוי, יבוא, יצוא) במטרה להעניק לאזרח אמריקאי הזדמנויות טובות יותר לשפר את מצבו הכלכלי.

פרקי הסדרה בוחנים לעומק פעולות בולטות שנקטו נשיאי ארה"ב לדורותיהם, שחלקן גרמו לאיחודה של האומה, ואחרות שדווקא הגבירו את הפילוג והשסע הפנימי.

החלטת הנשיא אייזנהאואר לשלוח חיילים לארקנסו, לאכוף החלטה של ביהמ"ש העליון שאסרה על הפרדה בין-גזעית בבתי ספר, נאום גטיסבורג והצהרת האמנציפציה – שתי פעולות מכוננות בהם נקט הנשיא לינקולן בזמן מלחמת האזרחים, וחתימת הנשיא לינדון ג'ונסון על חוק זכות ההצבעה ב-1965, אבן דרך היסטורית ביחסי שחורים-לבנים במדינה.

לצד זאת, היו נשיאים שבמעשיהם והחלטותיהם, הרחיבו את הפער והפילוג הפנימי בארה"ב: החלטת הנשיא הרברט הובר על גירוש אלפי אמריקנים ממוצא ממקסיקני בחזרה למקסיקו בתקופת השפל הכלכלי הגדול בתואנה כי הם "גוזלים מקורות פרנסה של אמריקאים", והצו הנשיאותי המביש עליו הנשיא פרנקלין דלאנו רוזוולט בזמן מלחמת העולם השנייה, במסגרתו נכלאו קרוב ל-120,000 אמריקאים ממוצא יפני במחנות מעצר.

הנשיאות האמריקאית עם ביל קלינטון / The American Presidency With Bill Clinton
ימי חמישי ב-22:30, החל מ-23 ביוני

יש לבדוק גם

וידאו: טריילר לסרט התעודה על מקלין ו"אמריקן פאי"

סרט התעודה The Day The Music Died: American Pie יעלה ב"פרמאונט פלוס" ב-19 ביולי. האם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.