יום שני , אוגוסט 8 2022
ויקינגים: העלייה והנפילה, נשיונל ג'יאוגרפיק

ויקינגים: העלייה והנפילה

ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק מציג את הסדרה התיעודית החדשה – 'ויקינגים: העלייה והנפילה'

6 פרקי הסדרה החדשה של הערוץ חושפים תגליות חדשות ופורצות דרך על הויקינגים, ומספקים נקודת מבט חדשה על ההישגים חובקי-העולם של "הלוחמים הגדולים ביותר בהיסטוריה"
החל מ-6 ביוני, ימי שני בשעה 21:00 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק

 

ערוץ  נשיונל ג'יאוגרפיק לוקח את הצופים למסע מטלטל, החושף תגליות חדשות ופורצות דרך על הויקינגים ומגלה לנו מי הם היו באמת, בסדרה התיעודית החדשה והמרתקת "ויקינגים: העלייה והנפילה". 

לאורך ההיסטוריה נלחמו הויקינגים באכזריות ידועה לשמצה ובהתאם למערכת חוקים משלהם. ההתרחבות הויקינגית הייתה חסרת תקדים. הויקינגים תפסו את מקומם כאנשים המפחידים ביותר בהיסטוריה עקב שפיכת הדמים חסרת הרחמים שנודעו בה. אולם הסיפור סופר תמיד מנקודת מבט חד-צדדית, ורק כעת, לאחר מחקרים מעמיקים של מיתוסים וממצאים ארכיאולוגים, ניתן לחשוף את האמת על הויקינגים. 

בסדרה החדשה נתבונן מבעד לעדשה של נשיונל ג'יאוגרפיק ונחזה במסעות הראשונים של הוויקינגים מעבר לחופי סקנדינביה, ביזת העיר יורק, והמצור על פריז. נגלה גם את דרכי המסחר שפיתחו הויקינגים מבגדד במזרח ועד גלוי אמריקה במערב. נשמע את המיתוסים, נכיר את האגדות ונצפה בעלייתם ונפילתם של הלוחמים הגדולים ביותר בהיסטוריה.   

מפיקי הסדרה חיברו את פיסות המידע וגיבשו את נקודת המבט החדשה על הויקינגים בעזרתם של 17 מהמומחים הגדולים בעולם בתחום זה, בהם: ד"ר טורפי טליניוס (פרופסור לחקר ימי הביניים, אוניברסיטת איסלנד); ד"ר קייטלין אליס (היסטוריה של ראשית ימי הביניים, אוניברסיטת דורהאם); טרי גאנל (פרופסור לחקר הפולקלור, אוניברסיטת איסלנד); סטפן ברינק (פרופסור לאנגלו-סקסונית / נורדית, אוניברסיטת קיימברידג'); ד"ר דייויד פטס (מרצה במחלקה לארכיאולוגיה, אוניברסיטת דרהאם); ד"ר כריסטיאן קוימנס (מחבר הספר "ויקינגים באירופה", אוניברסיטת ליברפול) ורבים נוספים.

 

לאורך ההיסטוריה העלו הסיפורים על הויקינגים מטילי-המורא דימויים של אימה וטבח, ביזה ושפיכות דמים, אך מתחת לאלימות הנודעת לשמצה מסתתר סיפור אמיתי ומרתק. הויקינגים היו לוחמים נועזים, אבל גם נווטים מנוסים, מגלי ארצות אמיצים, אומנים, סוחרים, פוליטיקאים ומשוררים.

בין השנים 700-1100, כבשו הלוחמים הנורדיים את בריטניה ואירלנד, הטילו מצור על פריז, הקימו רשתות מסחר מסועפות עד קונסטנטינופול ובגדד במזרח, והיו האירופאים הראשונים שכף רגלם דרכה בערבות אמריקה, לפני שנעלמו מן ההיסטוריה. הסדרה החדשה מתחקה אחר עלייתם ונפילתם במסע ברחבי העולם, החל מהמאה ה-8. הסדרה בוחנת לעומק מי היו הויקינגים ומדוע הפליגו לראשונה אל מעבר לחופי סקנדינביה כדי לפשוט על מנזרים לאורך חופי בריטניה ואירלנד.

 

תקצירי הפרקים

 

פרק 1: הדרך ללינדיספארן THE ROAD TO LINDISFARNE (ישודר ב-6.6 בשעה 21:00)

מתקפה על קהילה דתית קטנה באי הקדוש לינדיספארן בשנת 793 לספירה סימנה את תחילתו של עידן הכיבושים וההתרחבות של הויקינגים. אך לפני כן נבחן את ימיהם הראשונים של הויקינגים בסקנדינביה.

 

פרק 2: צבא עובדי האלילים הגדול THE GREAT HEATHEN ARMY (ישודר ב-13.6 בשעה 21:00)

המצור על העיר יורק, בירת נורת'מבריה, החל בשנת 866, עם פלישת צבא עובדי האלילים הגדול לעיר. נסקור את הקרבות, השחקנים והמאחזים החשובים באנגליה במאה ה-9.

 

פרק 3: מזרחה עד בגדד AS FAR EAST AS BAGHDAD (ישודר ב-20.6 בשעה 21:00)

"דרך המשי" פתחה עבור הסקנדינבים עולם שלם של מסחר במזרח. במטרה להגדיל את עושרם, הויקינגים שכונו במזרח "אנשי רוס" תקפו את קונסטנטינופול בשנת 860. אנשי רוס היו לחלק קבוע מהאימפריה הביזנטית והטילו את מוראם עליה.

 

פרק 4: נפילתה של פרנקיה THE FALL OF FRANCIA (ישודר ב-27.6 בשעה 21:00)

המצור על פריז בשנת 885 היה השיא של פלישות הויקינגים לפרנקיה. נבחן את המתקפות החוזרות ונשנות של הויקינגים על פרנקיה ואת הנוכחות המתמשכת של הסקנדינבים באימפריה הפרנקית ומעבר לה.

 

פרק 5: המערב הפרוע THE WILD WEST

תהפוכות פוליטיות בנורבגיה מובילות למסע מערבה שכולו תגליות. הויקינגים מגלים את איסלנד ומקימים בה התיישבות מבוססת. המסעות מעבר לאיסלנד מובילים לגילויה של גרינלנד ולחופי ניופאונדלנד, כך שהם היו לאירופאים הראשונים שגילו את אמריקה.

 

פרק 6: עידן הויקינגים השני THE SECOND VIKING AGE

באמצע המאה ה-10, שלטונו של האראלד "כחול השן", כמלך של דנמרק חזקה שזה עתה אוחדה והתנצרה, סימן את תחילתו של עידן הוויקינגים השני. אך שלטונם לא האריך ימים, לאחר שהנורמנים סוף סוף הצליחו לכבוש את ממלכת אנגליה בשנת 1066. נתבונן בימיה האחרונים של האימפריה הויקינגית.

 

בין המשתתפים:

ד"ר טורפי טליניוס (פרופסור לחקר ימי הביניים, אוניברסיטת איסלנד)

ד"ר קייטלין אליס (היסטוריה של ראשית ימי הביניים, אוניברסיטת דרהאם)

טרי גאנל (פרופסור לחקר הפולקלור, אוניברסיטת איסלנד)

סטפן ברינק (פרופסור לאנגלו-סקסונית/נורדית, אוניברסיטת קיימברידג')

ד"ר דייויד פטס (מרצה בכיר במחלקה לארכיאולוגיה, אוניברסיטת דרהאם)

קים הרדר (מחבר הספר Vikings at War)

ד"ר כריסטיאן קוימנס (ויקינגים באירופה, אוניברסיטת ליברפול)

ד"ר סיימון קופלנד (הממלכה הפרנקית, אוניברסיטת קיימברידג')

ג'ודית דש (פרופסור לחקר הויקינגים, אוניברסיטת נוטינגהם)

אנדרס וינרות (פרופסור להיסטוריה של ימי הביניים, אוניברסיטת אוסלו)

ג'יין סמיילי (מחברת הספר Greenlanders וזוכת פרס פוליצר)

קאט ג'רמן (ביו-ארכיאולוגית ומחברת הספר The River Kings)

ת'וריר יונסון הרונדל (פרופסור ללימודים נורדיים, אוניברסיטת (מזרח) איסלנד)

יאן ביל (המרכז לארכיאולוגיה ימית, אוניברסיטת איסלנד)

סבריר יאקובסון (פרופסור להיסטוריה של ימי הביניים, אוניברסיטת איסלנד)

ססילי ספאל (ארכיאולוגית, יורק)

ד"ר סורן סינדבק (ארכיאולוג, אוניברסיטת ארהוס)

יש לבדוק גם

אוגוסט 2022 בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק

המלצות צפייה ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק  אוגוסט 2022   מבט על – אירופה ע.4 | Europe …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.