שבת , דצמבר 3 2022

טונים גבוהים #2


*השימוש בתמונות בקרדיט ולפרסום בפרויקט זה בלבד*

מוסררה, ביה"ס לאמנות וחברה ע"ש נגר גאה להציג: 

פסטיבל מוסררה מיקס 2022

״טונים גבוהים #2״

אמנות ומוזיקה מהארץ ומהעולם בתוככי חללי בית הספר מוסררה, ירושלים

24-26.5.2022 | 19:00-23:00

 בהמשך לפסטיבל מוסררה מיקס 21, השנה הפסטיבל יעמיק בנושא המחאות ויתמקד בשאלה כיצד הטכנולוגיה משפיעה על ההתנגדות ובהתאמה איך מגיבה האמנות לטכנולוגיה, כמו גם לכוח ולפריבילגיות הגלומים בה. מחאות ממלאות תפקיד חשוב בהתפתחותן הפוליטית של מדינות, אך כיום, בעולם של רשתות חברתיות, המחאה אינה מותנית במרחב הפיזי ואף יכולה לחתור תחת המדיום הדיגיטלי שהפך כלי הן למחאה הן למשטור.

הפסטיבל השנה עוסק גם הוא במהפכות, מחאות ופריעות-סדר. עצם הרעיון של "מוזיקה חדשה" מכיל יסוד הכרחי של אי-שקט והפרה מתמדת של הסדר הקיים: מוזיקה שתמצא תמיד במצב של היות-חדש. התוכנית המוזיקלית בנויה למעשה כאוסף של מבטים שונים על אתרים ואפשרויות לקריאות תגר מעיין אלו סביב המדיום הצלילי. בכך, תוכנית הפסטיבל משלימה את מהלך הלימודים במחלקה למוזיקה חדשה, שם לומדים הסטודנטים על "מוזיקה ומהפכה". 

 

בין האמנים המשתתפים בפסטיבל:

רותי סלע ומעיין אמיר, חנה אנושייק מנהיימר, מתן דסקל ודניאל גרוסמן, מרינה אברמוביץ, נמרוד גרשוני, רותם וולק,  ארקדי זיידס, דור זליכה לוי, סתיו פרגוס, רות פתיר ואנה ויילד, יוסי למפל וצחי זקי אבינועם, עוז מלול, יונתן עומר מזרחי 

 

בין מופעי המוזיקה בפסטיבל:

אהד פישוף, ליונל מרקטי (צרפת), מרטינה קלאוסן (אוסטריה), להקת "מדאם סוזצקה" (עם עובד אפרת), ההרכב "רדיו בגדד", מרתה צפרולי (ברלין/איטליה), מיול דרייבר, קבוצת "סדק" הירושלמית, הזמרת RON, כרמל ריבוח, מקהלת בי"ס מוסררה ופרוייקטים שונים שנוצרו במסגרת המחלקה למוזיקה חדשה בבית הספר ועל ידי הסטודנטים שלומדים בה. 

………………………………………………………………………………  

 מנהל הפסטיבל ואוצר ראשי: אבי סבג | אוצרת התערוכות והמיצגים: ורה קורמן | מנהל מוזיקלי "מוסררסוניקס" – התוכנית האלקטרו-אקוסטית: ערן זקס | מפיקההדרה שטיינברג 

 

לאתר הפסטיבל 

פירוט התערוכות והתוכניות המיוחדות בפסטיבל:

 

פסטיבל מוסררה מיקס הוא אירוע בינלאומי רב-תחומי, המתקיים בשכונת התפר מוסררה בירושלים משנת 2000 ביוזמתו ובהפקתו של מוסררה, ביה"ס לאמנות וחברה ע"ש נגר. הפסטיבל משמש מוקד להתרחשויות אמנותיות וחברתיות, המגלמות את ההוויה התרבותית והפוליטית של ירושלים בפרט, ושל ישראל בכלל, תוך כדי התכתבות עם רעיון מרכזי אחד, המתחלף בכל שנה.

 

התוכנית האמנותית:

 

 הקרנת וידאו ארט של מרינה אברמוביץ ״The Onion״

אם המיצגים המוקדמים של אברמוביץ עוסקים בגבולות המנטליים והפיזיים של כאב, "הבצל" חוזרת לעיסוק של מרינה בחוסר ההפרדה בין גוף לנפש דרך ערעור גבולות הסיבולת הפיזית. הווידאו הוא גם חלק מ"גלריית דיוקנאות וידאו" –מיצב ווידאו בן 16 ערוצים (אברמוביץ' 1975–2022).

  

פסטיבל הפנזינים – יוסי למפל וצחי זקי אבינועם

אמונת השלטון בטכנולוגיה יצרה אזור אוטונומי זמני, איי של חופש שמחוץ לאימפריות, שטח הפקר בו ניתן לפעול באין מפריע, אזורים חסרי טכנולוגיה או בעלי טכנולוגיה מיושנת.

 המרחב הדיגיטלי מהווה תצוגת תכלית מרהיבה של חברת בקרה ופיקוח. נדמה שהרשת שפורס העולם הדיגיטלי על המציאות האנושית צפופה ובלתי עבירה אולם הדרך למחות מבלי לעבור מתחת לפנס של השלטונות היא דרך ללא עקבות דיגיטליים. הסדנה שתוקם במתחם הפסטיבל תאפשר יצירה אינטראקטיבית של תוצרי דפוס מחרחרי מחאה.

 

חנה אנושיק מנהיימר  – פרפורמנס ומיצב וידאו

מופע המשלב הקרנות משחקי מחשב וסביבות וירטואליות. העבודה מבוססת מחקר מעשי על תנועה, תקשורת בלתי מילולית, שפת גוף של אווטרים וייצוגים שונים של ישויות אנושיות בסביבות מדומות. בזמן שהטכנולוגיה נמצאת במרוץ  לחקות את האנושי באופן משכנע ביותר, קבוצה של פרפורמרים  עושה את הפעולה ההפוכה – מחקה את הטכנולוגיה בחיים האמיתיים ודרך פעולת החיקוי חושפת כשלים וניואנסים באופן שבו אנחנו חווים את המציאות ומבחינים בינה לבין מציאות כוזבת. קונספט, הפקה ובימוי: חנה אנושיק מנהיימר, ליווי פרפורמנס: כינרת חיה מקס.

 

רותם וולק – To Be Produced

אוזני פנתר היא עבודת סאונד באוזניות אשר שולחת את המשתתפים.ות והמאזינים.ות לה למסע אינטימי בין עבר, הווה ועתיד ברחבי שכונת מוסררה בעקבות תנועת המחאה של הפנתרים השחורים שקמה בשנות ה-70 בשכונה. את הסיור מוביל קולו של קוקו דרעי- ממנהיגי התנועה שממשיך להתגורר במוסררה גם כיום. אליו מצטרפים גם קולותיהם של תושבים נוספים שגדלו וצפו מן הצד או היו מעורבים במאבק הפנתרים ההיסטורי על שיוויון זכויות ליוצאי עדות המזרח שסבלו מדיכוי ואפליה מצד המדינה. זהו פרויקט Site Specific (תלוי מקום) אשר תוכנן כולו תוך כדי ובהשראת סדרת שיטוטים במוסררה של האמנית יחד עם קוקו דרעי והוקלט באמצעות אוזניות בינואוראליות המקליטות ב-360 מעלות כך שהסאונד מדמה גם עבור המאזינ.ה הליכה משותפת ברחובות השכונה ומייצר מעיין חווית פסקול קולונעי במציאות.

העבודה מזמינה את המאזינים.ות להתבונן בשכונת מוסררה של היום, לנסות לדמיין את מוסררה של אז ולקבל הצצה לסיפור אישי וייחודי דרכו נרקם גם סיפור פוליטי-חברתי רחב יותר על המקום הקטן אך היוצא דופן הזה הממוקם בנקודת המפגש היפהפייה אך הסוערת, הבוערת והמדממת, שבין מזרח ומערב ירושלים.

רעיון, ביצוע ועריכה: רותם וולק

דוברים: קוקו דרעי, מזל מויאל, שרלי לאיני

הפרויקט פותח במסגרת תוכנית הרזידנסי של מוסררה המתאפשרת תודות לתמיכת מועצת התרבות של מפעל הפיס.

 – – – – – – –  

כחלק מתערוכות הסטודנטים של מחלקות צילום, אמנות מדיה חדשה ומוזיקה חדשה, המוצגות במוסררה מיקס, תיפתח גם תערוכה אינטרקטיבית גדולה – האצה האטה – בפעולת הצילום

מעשה של צילום ברוח מחאה בגלריה ע"ש דרפלר

סטודנטים מהמחלקה לצילום | ליווי אוצרותי: אסף אלבוחר

 

בנוסף, יתקיים פרויקט מציאות מדומה שיכלול עבודות סטודנטים בנושא המטא־וורסMetaverse) בהנחיית ניר כהן ובשיתוף סטודיו אינסומניה.

בעבודותיהם, חקרו הסטודנטים את נוכחות האדם הפיזי במרחב הווירטואלי ממספר כיוונים שונים: מה ההרגשה של האדם שהופך למצלמה במרחב וירטואלי, מהם מוקדי העוצמה בעולם הווירטואלי והאם הם זהים לאלה בעולם הממשי, יצור דינמי שניזון מנוכחות בני אדם, ועוד.

מגישים: בר זרמון, גיא בנמו, שי וגנר, אמין אבו זהרה. 

  

מוסררסוניקס התוכנית האלקטרו אקוסטית 

התוכנית הפעם כוללת שני אלמנטים חדשים, מעבר לתוכנית המופעים באולם "הפנתר": אפטר-פרטי של מוזיקה חדשה באוריינטציה "מסיבתית\רקידה" בשיתוף "המזקקה" בסיומו של היום הראשון של הפסטיבל, וכן שילוב של עבודות של סטודנטים שנבחרו בתהליך של "קול קורא" ושולבו באופנים שונים בתוכנית הפסטיבל כולו.

 

אוהד פישוף – שירים חדשים 

פישוף יעלה עם מופע סולו מוזיקלי, ״שירים חדשים״. זה מופע מינימליסטי המבוסס על מחזור שירים שנכתב כולו בזמן קצר ומרוכז, בשיאה של המגיפה, בתקופה של שינויים גדולים.

 

מרטינה קלאוסן (אוסטריה)

קולות, הקלטות שונות ואובייקטים צליליים נשזרים יחדיו ואורגים "שטיח סאונד", שמשמש בסיס למסע אלקטרואקוסטי. השילוב בין המרקמים הללו יוצר מעיין משחה, או "עיסה בוצית של קולות", שמתוכה הם בוקעים שוב ושוב כרסיסים מקוטעים, ומזמנים הקשרים ואסוציאציות מסוגים מגוונים ובלתי צפויים.

האירוע מאורגן על ידי פסטיבל מוסררמיקס בשיתוף עם פורום התרבות האוסטרי תל אביב.

 

מרתה צפרולי – "סונטה לְנֶצַח" (ברלין/איטליה)

"סונטה לְנֶצַח" היא יצירה רגשית ועמוקה שבה נקשרים אלו באלו צירופים של מילים מסויימות עם הקלטות שהקליטה מרתה ובהן מיני קרינות אלקטרומגנטיות. היצירה שואבת השראה מרעיון אישי ורומנטי, הניזון גם ממושגים מדעיים. בהופעה תבוצע היצירה בזמן אמת באמצעות טייפ סלילים, טייפים של קלטות ומטאוריט.

מרתה צפרולי היא אמנית סאונד, אמנית אילתור, פרפורמרית וחוקרת אוטודידקטית, הפועלת בברלין מאז 2007. במשך שנים רבות בחנה את הפוטנציאל הנרטיבי של הקלטות שטח בהפקה עצמית. מאז 2014 חומר הגלם העיקרי בו היא מתמקדת הוא הספקטרום האלקטרומגנטי (למשל בגלי רדיו וגלים בתדרים נמוכים מאוד), שאותותיו מגיעים מן האטמוספירה ומן היקום, והם משמשים לה כחומר ליצירה.

האירוע מאורגן על ידי פסטיבל מוסררמיקס בשיתוף עם המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב.

 

ליונל מרקטי (צרפת)

אחד מהאורחים המרכזיים של הפסטיבל השנה הוא המוזיקאי הצרפתי ליונל מרקטי. מן היוצרים הבולטים במה שמכונה "הדור השלישי של המוזיקה הקונקרטית". ליונל מרקטי הוא וירטואוז, בזכות היכולות עוצרות הנשימה שלו לפסל את הצליל באופן כמעט פלסטי הוא מצליח לרקוח עולמות שמע סוחפים, מופרכים, מהפנטים, פואטיים ונוגעים ללב ולגוף. בפסטיבל הוא יופיע בשתי הופעות שונות: 

״אנטי עדן״ ביצוע אקוסטי ליצירה שכתב בתקופת הקורונה שתושמע מתוך מערך של 8 רמקולים פרוסים במרחב בו יושב הקהל. במעיין "קולנוע שנוצר לאוזניים", הוא ינווט בזמן אמת את הפריסה המרחבית של צלילי היצירה. 

הופעה אלקטרואקוסטית מאולתרת, אותה יבצע על מערך של סינתיסייזרים, מכשירי לעיבוד צליל ושלל אמצעים אלקטרוניים אנלוגיים. 

נוסף לכך, מרקטי יקיים מפגש-אמן במסגרת הפסטיבל ויעביר כיתת אמן לתלמידי המחלקה למוזיקה שיוצרים יצירות "מוזיקה קונקרטית" במסגר הלימודים. 

האירוע מאורגן על ידי פסטיבל מוסררה מיקס בשיתוף עם המכון הצרפתי בירושלים על שם רומן גארי.

 

  

 

יש לבדוק גם

דצמבר 2022 בבית ליבלינג

  אירועי ילדים בבית ליבלינג דצמבר 2022 https://www.lieblinghaus.org/   משחקי בית ליבלינג 3.12.22, יום שבת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.