שבת , פברואר 4 2023
עומדים בשער, עומר עינב, ספריית אופקים, עם עובד

עומדים בשער

ספר חדש בספריית אופקים/עם עובד

עומר עינב

עומדים בשער

כדורגל ויחסי יהודים וערבים

בא"י-פלסטין, 1948-1917

                                                            416 עמ' * 118 ש"ח               

כשחושבים על כדורגל, הסכסוך הישראלי-פלסטיני ניצב בתחתית רשימת האסוציאציות הנקשרות לנושא. כשחושבים על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, כדורגל אינו הדבר הראשון ש"קופץ לראש".  ספר זה מבקש לקשור בין שני הדברים – כדורגל ויחסי יהודים-ערבים – ולנסות להאיר כל אחד מהם בעזרתו של האחר באור שונה וחדש.

משחק הכדורגל צבר תאוצה בארץ בימי המנדט הבריטי, באותן שנים שהתעצב הסכסוך ונהיה המשחק הפופולרי ביותר בקרב יהודים וערבים כאחד. זו היתה השפה המשותפת היחידה לשני הצדדים. התפתח מרחב חלופי ומרתק להבנת היחסים הין שני הלאומים שנלחמו על הארץ, וביניהם – מולדת הכדורגל בריטניה. "עומדים בשער" חוזר לדמויות, לאירועים ולמקומות שעיצבו את המפגש היהודי-ערבי בשנים שקדמו להקמת המדינה. הוא עושה זאת במגרש הכדורגל ומתכתב עם דרכי ההתבוננות שלנו במציאות המשותפת כיום.

 

אמנם משחק הכדורגל המודרני נולד באנגלייה, ובעיקר בבתי הספר המיוחסים שלה, אך הוא נפוץ במהירות לכל חלקי העולם. עומר עינב, מחבר הספר עומדים בשער, מספר לנו כי משחק הכדורגל הפופולרי הגיע לגבולות ארץ ישראל עוד בימי האימפריה העות'מאנית. עם זה, אין ספק כי כיבושה של הארץ בידי הבריטים ב-1917 והנהגת משטר המנדט חוללו תפנית דרמטית במעמדו ובמקומו של המשחק.

 

השלטונות הבריטיים קיוו שהמשחק יהיה אמצעי של קירוב לבבות בין הקהילות בארץ, הרחק מן הפוליטיקה והעימותים הלאומיים. תקוותם נכזבה, וברבות הימים לא היססו גם הם להשתמש במשחק ככלי לקידום מדיניות במיטב כללי ההפרד ומשול. 

 

יהודים וערבים נפגשו במגרשים ושיחקו כדורגל, אך שני הצדדים התקשו מאוד להרחיק את המחלוקות העדתיות והלאומיות מן השדה. ואכן, הניסיונות ללכד את השורות, להקים התאחדות כדורגל אחת רב-לאומית משקפים, כמו שהמחבר מתאר, את שלבי היחסים בין הקהילות. 

 

עומר עינב כתב מחקר חלוצי מרתק על החיים בתקופת המנדט הרחק ממטות התנועות הלאומיות, ומחקרו מוסיף נדבך חשוב ונסתר עד כה על הווי החיים בארץ בצילם של הסכסוכים. 

ד"ר עומר עינב כתב את עבודת הדוקטור שלו בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב. היה עמית פוסט-דוקטורט במכון לחקר הציונות וישראל על שם חיים וייצמן באוניברסיטת תל אביב ומנהל פורום חוקרי המנדט בישראל.

____________________________________________________________

 

יש לבדוק גם

אילו נולד איטלקי

ספר חדש ב"ספריה לעם" מאת מחבר רב המכר "השופט" שי אספריל אילו נולד איטלקי 300 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.