יום שני , מרץ 27 2023
יוני 2022 ב- yes דוקו

יוני 2022 ב- yes דוקו

 

עונת הקיץ של yes דוקו נפתחת עם שפע של סרטי מקור חדשים ומרתקים, היישר מפסטיבל דוקאביב 2022: 

 

1341 פריימים מהמצלמה של מיכה בר-עם 

Frames of Love and War 1341

בכורה: יום רביעי, 8.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל ברלין 2022, פסטיבל דוקאביב 2022 

"1341 פריימים מהמצלמה של מיכה בר-עם" הוא סרט על צילום ועל צלם מלחמות. אבל לא פחות מכך, זהו סרט על הצלקות שמותירה ההיסטוריה לא רק בקורבנות שלה, אלא גם במתעדים שלה.  מיכה בר-עם, חתן פרס ישראל לצילום, הקדיש חמישים שנות צילום לתיעוד הפרויקט הישראלי. כיום, כשהוא כבר בן למעלה מתשעים, הוא מביט אחורה על חייו ועל הדימויים שאסף ומנסה להבין בשביל מה ובשביל מי כל זה. 

במשך שנה וחצי איפשר בר-עם לבמאי רן טל (שביים עבור yes דוקו את הסרטים הבלתי-נשכחים "ילדי השמש", "גן עדן", "המוזיאון") כניסה חופשית לארכיון הצילומים העצום שלו שנמצא במרתף ביתו. טל בחר 1341 פריימים, מהם הרכיב את הסרט.

 

תסריט ובימוי: רן טל | מפיקים: רן טל, שריג פקר | עריכה: נילי פלר | צילום סטילס: מיכה בר-עם | מפיקות שותפות: ננסי פומגרין, יעל מלמד | הפקה בפועל: קרין אטדגי | עיצוב פסקול ומיקס: אביב אלדמע | עיצוב גרפי: נועה הבר | קולוריסט: יואב רז | אפטר: ערן פלר.

הסרט הופק עבור yes דוקו בתמיכת קרן מקור, מפעל הפיס, Other Israel, Jewish Film Institute, משרד התרבות, המועצה לקולנוע וקרן רבינוביץ'. 

ישראל 2022

 

זה היה רק לפני 6 שנים, כאשר שני מחבלים פתחו באש במתחם שרונה בתל-אביב, רצחו 4 ישראלים ופצעו 21 איש. דקה אחר דקה, סרט המקור החדש מביא את הסיפור המצמרר – 

 

במעגל סגור | Closed Circuit

בכורה: יום רביעי, 15.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל דוקאביב 2022  

שני גברים בחליפות מתיישבים בבית הקפה מקס ברנר במתחם שרונה בתל אביב, מזמינים מהמלצרית שתייה וקינוחים, ואז ללא התראה מוקדמת, שולפים כלי נשק מאולתרים וטובחים ביושבי בית הקפה. הסרט מאפשר הצצה כירורגית וחד פעמית לאירוע קיצוני, בסדר גודל של תופעת טבע, השוזר בתוכו שלל התנהגויות אנושיות מרתקות. המציאות הישראלית האינטנסיבית והמורכבת מוצאת ביטוי ברגע אחד בו שגרה נהנתנית הופכת לפתע לגיהנום נטול שליטה. משפחה מוסלמית שיצאה לשבור את צום הרמדאן; נערה צעירה שנמלטת מהיריות ומגלה לאחר מכן שאיבדה את אביה; שוטר שנותן מחסה בלי לדעת לאחד המחבלים – הם ורבים אחרים ישתנו לעד בעקבות המפגש האלים עם המציאות.

 

בימוי ותסריט: טל ענבר | עריכה- שרון יעיש | צילום- נהרה מלכין | תחקיר- טל ענבר | עיצוב פסקול- ג'אנגל | מוזיקה- רן בגנו | הפקה: טל בכר, עמרי עוזרד, יואב זאבי, ננסי ספילברג | חברת הפקה- יאללה פילמס, עוזרד הפקות, פליימאונט פרודקשנס.

הסרט הופק עבור yes דוקו בתמיכת מפעל הפיס

ישראל 2022

רבקה מיכאלי: מה קורה לי בזמן האחרון?

What’s Happening to Me Lately? 

בכורה: יום רביעי, 22.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, 

ב-yesVOD וב-STINGTV 

פסטיבל דוקאביב 2022  

"כבר מאוחר יונתן ומיכלי" שרה רבקה מיכאלי לילדיה את שיר הערש שכתבה לה חברתה הטובה נעמי שמר. יונתן ומיכלי כבר ילדים גדולים עם ילדים משל עצמם ובני-זוג, ומתגוררים בארה"ב. 

רבקה, הילדה מירושלים שעזבה את הבית בגיל 14, והפכה די מהר לאגדת תרבות שמוכרת בכל בית בישראל, נוסעת לבקר את ילדיה ונכדיה. 

כשהיא בעשור התשיעי לחייה – על הקו בין משפחתה שהִכּתה שורש בארץ ניכר, לבין המדינה שהיא אוהבת וכואבת – רבקה מרגישה שמשהו קורה לה בזמן האחרון.

 

בימוי ותסריט: תמר טל ענתי | עורך ותסריט – נעם עמית | תחקיר – יונתן אברהמי |

צלמת – עמנואל מאייר | ייעוץ אמנותי – עמיר קליגר | עיצוב פסקול – אביב אלדמע | עיצוב תמונה – אסף ארביב | מפיק פוסט – מיקי שלום | מפיק – אודי זמברג, הפקות תוצרת הארץ. הסרט הופק עבור yes דוקו. 

ישראל 2022

 

המצלמה של ד"ר מוריס | The Camera of Doctor Morris

בכורה: יום רביעי, 29.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל דוקאביב 2022 

שנות החמישים. זוג בריטי צעיר יוצא אחרי החתונה לטיול בעולם. הם מגיעים לעיירה קטנה במדבר, מתאהבים בה, ומחליטים להישאר. 

שם, באילת הרחוקה, יקימו את משפחתם. כך מתחיל סיפורם של ד"ר מוריס – רופא וצלם חובב – ואשתו, פיי, שהיא טיפוס נדיר בפני עצמו.

במשך עשרות שנים מצלם ד"ר מוריס במצלמתו את קורות המשפחה המתרחבת, על השמחות, הטרגדיות, הדרמות המשפחתיות, וכמובן ההתמודדות עם הישראלים/המקומיים, שפחות בקיאים בגינונים הבריטיים; את קורותיה של עיר שקמה ונבנית אל מול עיניהם, והם בשר מבשרה; וגם את קורותיו של התנין קלרנס, שהפך לשם דבר בעיר. 

לאחר מותו מתגלות מאות שעות הצילומים של ד"ר מוריס, שהופכות בידיהם של איתמר אלקלעי ומיטל צביאלי ליצירה מרהיבה ומרגשת, על משפחה יוצאת דופן, שהיא רגילה כמו כולן. 

 

בימוי, תסריט ועריכה: איתמר אלקלעי, מיטל צביאלי | מוסיקה מקורית: אשר גולדשמידט | עיצוב פס-קול ומיקס: אביב אלדמע | עיצוב תמונה: תומר בהט | יעוץ עריכה: דולב מורן

הסרט הופק עבור yes דוקו בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה, קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, משרד התרבות והספורט, המועצה הישראלית לקולנוע, DOC LAB TLV, קופרו – קרן לשיווק תוכן ישראלי, ARTE, rbb

ישראל, 2022

 


* * *

 

לכבוד "חודש הגאווה 2022" נשדר מה-9.6 ועד ה-11.6 סופשבוע של סרטי גאווה, ביניהם שלושה סרטים חדשים בבכורה:

 

גבי: מגיל 8 עד 13 | Gabi, Between Ages 8 and 13

בכורה: יום חמישי, 9.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל IDFA 2021

גבריאל מטורפת על כדורגל. היא אוהבת ללבוש בגדי ספורט, קפוצ'ונים וכובעי בייסבול. ההשראה האופנתית שלה הם שחקני כדורגל מפורסמים עם תסרוקות קצוצות. גבי היא בעצם ילדה רגילה עם חוויות רגילות. היא פשוט לא מרגישה בנוח עם המראה הנשי ועם התנהגות שמאשרת את המגדר שבו נולדה. גבי רק רוצה להיות גבי.

הבמאית אנג'לי ברוברג עוקבת אחרי גבי במשך חמש שנים, מילדה צעירה שלא מבינה למה צריך להיות הבדל בין בנים לבנות, ועד למתבגרת מודעת לעצמה שהולכת יותר ויותר בדרכה שלה, למרות הגוף המשתנה תחת השפעת ההורמונים הנשיים. 

ברורג פשוט מתבוננת, לא מסיקה מסקנות או מנסה לפרש את החיפוש של גבי אחר זהות מגדרית, וכך נוצר דיוקן מרגש של ילדה צעירה שגדלה, סולדת מנורמות מגדריות, ומחפשת זהות ומקום בעולם.

בימוי: אנג'לי ברוברג (78 דק', שוודיה, 2021)

לצפייה בטריילר

 

גב' קאשה דיוויס: מלכת דראג | Workhorse Queen

בכורה ב-yesVOD: מיום חמישי, 9.6. שידור ביום שישי, 10.6, בשעה 22:00 

ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

כבר 18 שנה שאד פופיל עובד, במשך היום, כמנהל מרכז טלמרקטינג ברוצ'סטר, ניו יורק, ובלילה, הופך לדראג קווין – גב' קאשה דייויס. גב' קאשה דיוויס אינה כוכבת פופ עם אבק כוכבים אלא עקרת בית משנות ה-60, שמנסה להשתחרר מעבודות הבית בעזרת הופעות חשאיות בלילה – הומאז' לאימו של אד עצמו. אחרי שבע שנים של אודישנים בהם ניסה להתקבל לתוכנית הריאליטי "המירוץ לדראג של רופול", אד פופיל לוהק לבסוף לתוכנית ופותח בקריירת בידור במשרה מלאה, כשהוא כבר בן 44. 

הסרט התיעודי החדש "גב' קאשה דיוויס: מלכת דראג" יוצא לחקור את המורכבות של השפעת הטלוויזיה המיינסטרימית על התרבות הקווירית. הוא עוקב אחר סיפור חייו והקריירה של אד לפני ואחרי שלוהק ל"מירוץ לדראג של רופול", תוך שהוא מתמקד בפער ההולך וגדל בין חברי קהילת הדראג שהופיעו בטלוויזיה, ואלה שלא. פופיל מנווט בסרט בין השיאים המרגשים לשפל ההרסני של הרדיפה אחר התהילה שמבטיח עולם הריאליטי. כשרגל אחת מתקרבת למפתן דלתה של הוליווד ורגל שניה נצמדת בחוזקה לקהילת רוצ'סטר האהובה עליה, גב' קאשה דייויס מוצאת דווקא בביתה קהל חדש ומפתיע והופכת בעצמה למודל קווירי לצעירים, מודל שלא היה לאד עצמו בילדותו.

בימוי: אנג'לנה וושקו (88 דק', ארה"ב, 2021)

לצפייה בטריילר

 

לא תשתוק | Loud Whisper  

בכורה ב-yesVOD: מיום חמישי, 9.6. 

שידור ביום שבת, 10.6, בשעה 22:00 

ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל אפוס 2021

אהרון חווה פגיעה מינית מתמשכת כנער ישיבה חרדי בבני ברק. עשור אחרי, הוא חי כהומוסקסואל חילוני. השתיקה שכלא בתוכו מתפרצת בקולקציות “לא תשתוק” ו״לא ילבש״ בשחור-אדום-לבן. עם ההצלחה, וכשפניו לבימות האופנה, אהרון לראשונה מתעמת עם עברו ואלוהיו. 

בימוי: נטלי אייכנגרין | הפקה: נטלי אייכנגרין וקליה אייכנגרין (20 דק', ישראל, 2021)

 

כמו כן נשדר את –

 

פרדי מרקורי: המערכה האחרונה | Freddie The Final Act

יום שישי, 10.6, בשעה 23:30 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

הפרק האחרון ויוצא הדופן, בחייו של סולן להקת Queen, פרדי מרקורי, והמסע שהוביל לקונצרט המחווה הענק שנערך לזכרו באצטדיון וומבלי ב-92'. 

בעזרת ארכיונים נדירים, מוסיקה משובחת וראיונות עם האנשים שהיו הכי קרובים אליו, ביניהם חברי "Queen" – בריאן מיי ורוג'ר טיילור, אחותו – קשמירה בולסרה ואמנים שלקחו חלק במופע, מביא הסרט "פרדי מרקיורי: המערכה האחרונה" סיפור נוקב על אחד המוזיקאים הפופולריים והמוכשרים ביותר בהיסטוריה של המוזיקה ועל המורשת שהוא השאיר. 

בימוי: ג'יימס רוגן (90 דק', אנגליה, 2021)

 

איילי | Ailey

יום חמישי, 9.6, בשעה 23:20 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל Sundance 2021, פסטיבל ירושלים 2021

אלווין איילי היה מהכוריאוגרפים החשובים והמשפיעים ביותר בהיסטוריה של המחול המודרני. ב-1957, כשהיה רק בן 27, ייסד את הלהקה הקרויה על שמו, שהיתה הראשונה להציב במרכז את הגוף האפרו־אמריקאי. הבמאית ג'מילה ויגנוט יצרה דיוקן תיעודי עשיר בחומרי ארכיון המקיף ביסודיות את דמותו המורכבת של איילי, אמן מבריק ורב שאיפות שהקדיש את חייו ללהקה שהקים, נאבק בגזענות ובהומופוביה והתמודד עם התמכרויות, אתגרים נפשיים וגם עם מחלת האיידס. ויגנוט אף השיגה הקלטות נדירות מהשנה האחרונה בחייו, המאפשרות לה להגיש את סיפורו במילותיו. 

בימוי: ג'מילה ויגנוט (82 דק', ארה"ב, 2021)

 

משפחה גרעינית | Nuclear Family

ימים חמישי-שבת, 9-11.6, בשעה 18:50 ב-yes דוקו, 

ב-yesVOD וב-STINGTV

סדרת דוקו מרתקת בת 3 פרקים מבית HBO. סיפורה האישי של הבמאית ראי רוסו-יאנג, אשר נולדה לזוג לסביות מתרומת זרע של גבר, שבילדותה שמר עמה על יחסים חמים, עד אשר הגיש תביעה היסטורית על משמורת עליה והכניס את משפחתה לסחרור. (ארה"ב, 2021) 

 

משפחה בטרנס

יום שבת, 11.6, בשעה 20:50 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

זוכה פסטיבל דוקאביב 2018 

ביום שבו עמית מספר לאשתו גלית שתשוקתו הכמוסה היא להפוך לאישה ושהוא מתכוון סופסוף להגשים אותה, חייהם של בני הזוג מנהריה וארבעת ילדיהם משתנים מהקצה אל הקצה. בזמן שעמית מתחיל את המסע המפרך לשינוי המגדר שלו, גלית מקבלת החלטה לא פשוטה: להמשיך את חייהם כזוג נשוי וכמשפחה מאוחדת, מתוך רצון לשמור על התא המשפחתי ועל אהבתה לעמית שלא כבתה. 

הסטיגמות החברתיות, היציאות מהארון מול המשפחה המורחבת ומול השותפים העסקיים, וכמובן ההליך הרפואי המסובך – כל אלה לא מרפים את ידיה של גלית, והיא שם במלוא עוצמתה, תומכת ואוהבת ללא תנאי.

אלא שאחרי שהאבק של המפנה הדרמטי מתחיל לשקוע, כשנדמה שהחיים חוזרים למסלולם השגרתי, גלית מתחילה להבין שמרוב טיפול ברצונותיה של עמית – היא קצת הזניחה את רצונותיה שלה. ואז היא מחליטה לעשות את המפנה הדרמטי שלה…

בימוי: אופיר טריינין (65 דק', ישראל, 2018)

 

וסרטים רבים נוספים.

 

* * *

 

המלצות העורכים מהיבול הבינלאומי:

 

נבלני | Navalny     

בכורה: יום שלישי, 7.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פרס הקהל – סאנדנס 2022, פסטיבל דוקאביב 2022 

אחרי שניצל מניסיון התנקשות, אלכסיי נבלני נחוש להוכיח שפוטין הוא שנתן את ההוראה. הסרט מלווה אותו ואת צוותו בתחקיר מסחרר ואפל כל כך שלרגע נדמה שמדובר בסרט הוליוודי ולא במבט מעציב כל כך במציאות הרוסית.

בימוי: דניאל רוהר (98 דק', ארה"ב, 2022)

לצפייה בטריילר

 

אפלטון הצעיר | Young Plato    

בכורה: יום שלישי, 21.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל DOCNYC 2021, פסטיבל דוקאביב 2022

מר מקארווי הוא מנהל בעל חזון בבית ספר יסודי קתולי באחת השכונות הקשות ביותר של בלפסט, צפון אירלנד. הוא אוהב את אלביס ומלמד את תלמידיו הצעירים איך להתחבר לרגשותיהם, תוך התמודדות עם המורשת של תקופת "הצרות" בבלפסט. בדיוקן יוצא דופן זה של קהילה שעדיין מרפאה עצמה מהטראומה, אנו עוקבים אחר מחנך יוצא דופן, בעודו משתמש בחוכמה יוונית עתיקה כתרופה נגד פסימיות, אלימות וייאוש היסטורי.  

בימוי: ניאסה ני צ'יאניאן, דקלן מק'גרת (52 דק', אירלנד/אנגליה/צרפת/בלגיה, 2021)

לצפייה בטריילר

קורט וונגוט: משוחרר מהזמן  

Kurt Vonnegut: Unstuck in Time  

בכורה: יום שלישי, 28.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל דוקאביב 2022

קשרי ידידות בני 25 שנה בין הקולנוען הצעיר רוברט ווייד ("תרגיע") והסופר קורט וונגוט מביאים אל המסך יצירה עמוקה וסוחפת שמתעדת את חייו של וונגוט לצד יצירתו. 

הכל התחיל לפני 39 שנה, כשווייד כתב מכתב לסופר המוערץ עליו והציע לו לתעד את חייו ויצירתו. הצילומים החלו כבר ב-1988 והסרט שמתקבל על המסך משקף את הידידות והקשר שניטוו בין ווייד וונגוט במשך עשרות השנים. ווייד מביא את סיפור ילדותו של וונגוט באינדיאנפוליס, את חוויותיו כשבוי מלחמה במלחה"ע ה-2, נישואיו, משפחתו וגירושיו, הקריירה המוקדמת שלו כיחצן של ג'נרל אלקטריק ומוכר רכב, ושנותיו הארוכות כסופר מתחיל, עד שכוכבו זרח ב-1969 לאחר פרסום הרומן האנטי-מלחמתי שלו – "בית מטבחיים חמש". התוצאה היא בראש ובראשונה ביוגרפיה של סופר אמריקאי אהוב, אך לצידה מדובר גם בסרט שמתעד את האודיסיאה של יוצר קולנוע בעודו בוחן את ההשפעה של מורשתו של סופר על חייו שלו, המשתרעת הרבה מעבר לדף המודפס.

בימוי: רוברט ווייד, דון ארגוט (127 דק', ארה"ב, 2022)

לצפייה בטריילר 

 

אמא תרזה: בשם אלוהים    

Mother Teresa – For the Love of God

בכורה: ימי ראשון, החל מה-19.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD 

וב-STINGTV. כל הפרקים יעלו ל-VOD 

ב-19.6

האם "מלכת העניים" היתה קדושה או חוטאת?

אמא תרזה היתה נזירה מיסיונרית, פעילה הומניטרית ומקימת מסדר המיסיונרים של הצדקה, שסייע לעשרות אלפי עניים בכלכותה בהודו. פעילותה הענפה הפכה אותה לאחת הנשים המפורסמות בעולם, לסמל לצדקות ויושר ואף הביאו לזכייתה בפרס נובל לשלום בשנת 1979. 

כעת, 25 שנה לאחר מותה, מתברר שהנזירה המפורסמת היתה בעיקר קדושה בעיני התקשורת, אך שמרה לעצמה כספים שקיבלה כתרומות וחשה הנאה מסבלם של העניים – בזמן שטיפלה בעצמה בבית חולים מודרני. תרזה אמנם הפעילה 517 מיסיונים אך אלו סבלו מתנאי תברואה והיגיינה ירודים. במיסיונים שלה היה מחסור במזון ובמשככי כאבים, ולא היה בהם טיפול רפואי של ממש.

הסדרה החדשה, בת 3 פרקים, חושפת את האמת יוצאת הדופן על אחת הדמויות החידתיות והשנויות ביותר במחלוקת בהיסטוריה של העידן המודרני.

בימוי: בנדיקט סנדרסון וזיאד דסאי (3X60 דק', אנגליה, 2022)

לצפייה בטריילר

 

הג'ייניות | The Janes  

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV: מיום חמישי, 9.6. 

שידור ביום שני, 13.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו.

פסטיבל Sundance 2022

באביב 1972, פשטה המשטרה על דירה בדרום שיקגו. שבע נשים נעצרו והואשמו בהקמת שירות מחתרתי לנשים שמעוניינות לעבור הפלות בטוחות בלתי-חוקיות, במחיר סביר. הנאשמות היו חלק מרשת חשאית שפעלה באמצעות שמות קוד, כיסויי עיניים ובתים בטוחים כדי להגן על זהותן ועל עבודתן. הן קראו אחת לשניה – ג'יין ויחדיו הפגינו ה"ג'ייניות" אומץ חסר תקדים וחמלה כלפי אלו שנזקקו להן ביותר – אל מול המאפיה, הכנסייה והמדינה. 

הבמאיות, טיה לסין ואמה פילדס, חושפות את הסיפור המדהים והרלוונטי הזה כדי להדגים כיצד המאבק להפלות בטוחות וחוקיות היה, ועדיין ממשיך להיות, משימה לא ברורה מאליו ומסוכנת. בעזרת קטעי ארכיון מחשמלים של שיקגו בסוף שנות ה-60 ותחילת שנות ה-70, לצד ראיונות כנים עם הג'ייניות עצמן, הן מעוררות לחיים את העיר ואת רוח המהפכה שלה באותו רגע היסטורי.

בימוי: טיה לסין ואמה פילדס (101 דק', ארה"ב, 2022)

 

* * *

1 ביוני – 4 ביוני

 

לתפוס גל | Ride The Wave  

בכורה: יום חמישי, 2.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל BFI London, פסטיבל דוקאביב 2021

בגיל 12 הוא היה אלוף סקוטלנד לנוער בגלישת גלים, והשתתף בתחרויות בכל העולם. בגיל 14 נזקק לאתגר חדש, ומה יכול להיות מסעיר, מפחיד, מרגש ומאתגר יותר מלנסות לדהור על גלי ענק במימי הקרח של אירלנד? 

בן לארג גדל באי הסקוטי הזעיר טיירי. הים הסוער והטמפרטורות הנמוכות לא הפכו את הגלישה לספורט פופולרי במיוחד באי, אבל הוריו של בן לקחו אותו איתם אל המים עוד לפני שלמד ללכת, והוא התאהב. הסרט – השופע צילומים יפהפיים – מלווה אותו בשנות ההתבגרות הרצופות אתגרים לא פשוטים, שבהן הוא נותר מכוון מטרה: להיות הגולש הצעיר ביותר שיכבוש במאלהמור את אחד הגלים העצומים והגבוהים בעולם.

בימוי: מרטין רוברטסון (84 דק', בריטניה, 2021)

לצפייה בטריילר             

                           

5 ביוני – 11 ביוני

 

היינו פעם ילדים | We Were Once Kids  

בכורה: יום ראשון, 5.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פרס העריכה – פסטיבל טרייבקה 2021, פסטיבל דוקאביב 2022

ב-1995 יצא לאקרנים הסרט "קידס", דרמת נעורים מאת הבמאי לארי קלארק, שהפך במהרה לקלאסיקה. הסרט הביא את סיפורה של חבורת נוער שוליים בניו יורק, שהאהבה שלהם  לרכיבה על סקייטבורד חיברה אותם יחדיו, ומה שהיה מיוחד בסרט הוא שגיבוריו לוהקו, ברובם, כנון-אקטרז מתוך קהילת הסקייטרים של הוושינגטון סקוור. 

סרט הדוקו החדש של הבמאי אדי מרטין חוזר 25 שנה אחורה אל אותם הנערים שלוהקו לסרט השנוי במחלוקת ומצא אותם טעונים וכועסים על הניצול שלהם, בזמנו, לצורך צילומי הסרט. בסרט הדוקו הם משחזרים כיצד התסריטאי הרמוני קורין הסתנן אל תוך החבורה, חלק איתם ג'וינטים, והציע דולרים בודדים תמורת השתתפותם, אך עדיין אלה היו סכומים משמעותיים לנערי רחוב חסרי כל.  למרות היותם קטינים, קלארק גרם להם לעשות דברים מביכים ואף מפלילים מול המצלמה, אך במקביל, הוא לא חלק איתם את התהילה. אבל יותר מחוויית הצילומים שהרגישה מגניבה בזמן אמת ומאכזבת בדיעבד, הבעיה העיקרית צצה בהמשך הדרך עם ההסתגלות מחדש לחיי השגרה. בניגוד לרוזריו דוסון וקלואי סביני שהפכו לשחקניות מצליחות בהוליווד (ולכן גם העדיפו לא להתראיין לדוקו), ג'סטין פירס והרולד האנטר, שהיו המובילים בחבורת הסקייטרים וזכו לשבחים על הופעתם, יצאו לנסות את מזלם בתעשיית הקולנוע והתרסקו. אחרי ההצלחה המסחררת של "קידס", הם נותרו עם ציפיות גבוהות אך ללא כל תמיכה, ושניהם שמו קץ לחייהם בגיל צעיר (פירס בהתאבדות בתלייה, האנטר ממנת יתר).  

בימוי: אדי מרטין (91 דק', אוסטרליה, 2021)

 

מפלצות בלתי נראות: רוצחים סדרתיים באמריקה

Invisible Monsters: Serial Killers in America

בכורה: ימי ראשון, החל מה-5.6, בשעה 23:30 ב-yes דוקו, ב-yesVOD 

וב-STINGTV. כל פרקי הסדרה יעלו ל-VOD בבינג' ב-5.6.

סדרה פשע אמיתי חדשה, בת 6 פרקים, יוצאת בעקבות סיפוריהם של חמישה רוצחים סדרתיים ידועים לשמצה – טד בנדי, ג'ון וויין גייסי, ג'פרי דאהמר, "רוצח הנהר הירוק" (גארי רידג'ווי) ו-BTK (דניס ראדר). איך השפיעה הסערה התקשורתית והחברתית, שהתעצמה ככל שגדל מספרם ולא הצליחו ללכוד אותם, על מערכת אכיפת החוק, האמצעים הטכנולוגים, הזיהוי הפלילי ועל מצב החברה והתרבות האמריקאית. 

(6X43 דק', ארה"ב, 2022)

פרקי הסדרה:

פרק 1 – הסערה המושלמת (1972-1974): הפרק שוזר יחדיו את סיפוריהם של חמישה מהרוצחים הסדרתיים הידועים לשמצה באמריקה ומומחים בתחום הרצח הסדרתי מנתחים את הגורמים החברתיים הדומים שאפשרו לרוצחים הללו לרצוח מאות קורבנות ולהתחמק מהמשטרה.

פרק 2 – נסתר מהעין (1974-1977): מאמצע שנות ה-70 עד סוף המאה הקודמת, בנדי, גייסי ו-BTK מתחילים לרצוח, בעוד שדאהמר ורוצח הנהר הירוק מתקרבים יותר ויותר להגשמת הפנטזיות שלהם. הגברים המסוכנים הללו הצליחו להשתלב בקהילות שלהם ולנהל לכאורה חיים רגילים.

פרק 3 – תפוס אותי אם אתה יכול (1978-1979): כשהביטחון העצמי של הרוצחים גדל ב-1978, הם ממשיכים את משחק החתול והעכבר שלהם עם רשויות אכיפת החוק. חלקם אפילו הולכים רחוק ומלגלגים ישירות על המשטרה והתקשורת.

פרק 4 – סופת אש תקשורתית (1979-1982): לאחר שנים של התחמקות, גייסי ובנדי מובאים סוף סוף לדין כששניהם עומדים בפני עונש על פשעיהם הנתעבים. בינתיים, רוצח הנהר הירוק עדיין חופשי והופך לאיום ממשי יותר מאי פעם; דאהמר נאבק בדחפים הרצחניים שלו וגם BTK מקים משפחה ומוריד פרופיל.

פרק 5 – כוח ושליטה (1984-1991): באמצע שנות ה-80, שניים מ"החמישיה", גייסי ובנדי, נידונים למוות וסדרת הרציחות שלהם סוף סוף הופסקה. בינתיים, רוצח הנהר הירוק גובה את חייהם של 41 קורבנות. BTK הורג את שכנו; ועשור לאחר ההרג הראשון שלו, דאהמר נכנע לפנטזיות הערמומיות שלו ומבצע את הפשעים הנתעבים ביותר שלו עד כה.

פרק 6 –  סוף עידן (1991-2005): לאחר שנים של פחד ציבורי שהשליטה החמישיה, שלושת הרוצחים הנותרים נלכדים בין השנים 1991-2005. בתפנית אירונית, הסערה המושלמת של התרבות, התקשורת, רשויות אכיפת החוק והטכנולוגיה שהרוצחים ניצלו כדי להתחמק מלכידה, התפתחה, חתמה את גורלם והביאה לסיום שלטון האימה שלהם.

 

נבלני | Navalny     

בכורה: יום שלישי, 7.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ראה עמ' 12

 

1341 פריימים מהמצלמה של מיכה בר-עם 

Frames of Love and War 1341

בכורה: יום רביעי, 8.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ראה עמ' 4

 

הג'ייניות | The Janes  

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV: מיום חמישי, 9.6. 

שידור ביום שני, 13.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו.

ראה עמ' 14

 

12 ביוני – 18 ביוני

 

השעות הקשות של לבנון | Enough! Lebanon's Darkest Hour

בכורה: ראשון, 12.6, בשעה 22:00  ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ב-4 באוגוסט 2020 הפנה העולם לרגע קצר את תשומת ליבו ללבנון: פיצוץ ענקי החריד והרס את נמל בירות והסביבה. אבל הצרות של לבנון לא התחילו שם. המדינה הקטנה, שסבלה ממילא מעשורים של מלחמת אזרחים, סכסוכים אזוריים (כן, בעיקר עם ישראל אבל ממש לא רק מולה), ממשיכה לסבול מאיום לא פחות מסוכן: שלטון קלפטוקרטי עם שחיתות ממסדית שיש לה השלכות עולמיות. 

העיתונאית האוסטרלית דייזי גדעון, שנולדה וגדלה בלבנון, לוקחת אותנו למסע בנבכי השקרים וההונאה שבלב לבנון, עמוק לתוך הגורמים ההיסטוריים והפסיכולוגיים שמביאים הלכה למעשה להרס של המדינה – פעם פנינת חן מלאת תיירים והיום בית גידול למליציות טרוריסטיות. היא מראיינת מנהיגים פוליטיים מרכזיים בהם רוה"מ לשעבר סעד חרירי, מחמד פנייח – שר בכיר מטעם חיזבאללה, ושמות רבים שמוכרים לציבור הישראלי, ומציירת תמונה עכשווית ומטרידה של המדינה שפעם נחשבה לשווייץ של המזרח התיכון. 

בימוי: דייזי גדעון (94 דק', אוסטרליה, 2021)

לצפייה בטריילר

 

עלייתה והתרסקותה של הסופר-ליג  

 Super Greed: The Fight for Football

בכורה: יום שלישי, 14.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

דוקו-ספורט חדש שמציג את אחת הפרשות הכי סוערות בהיסטוריה המודרנית של הכדורגל: עלייתה והתרסקותה המהירה של ה-ESL – הסופר-ליג של אירופה.

לפני מספר חודשים עבר עולם הכדורגל רעידת אדמה של ממש: 12 קבוצות מובילות, בהן ריאל מדריד, ברצלונה, יובנטוס, ארסנל, ליברפול, מנצ'סטר יונייטד ועוד, הודיעו כי החליטו לפרוש מאופ"א ולהקים ליגה נפרדת. ההודעה הזו היתה שריקת הפתיחה למהומת אלוהים בעולם הכדורגל. עד מהרה פתחה אופ"א בהליכים משפטיים כנגד הקבוצות הפורשות, חלקן ויתרו, ורק שלוש קבוצות מתוך ה-12 (ריאל מדריד, ברצלונה, יובנטוס) המשיכו להילחם על המיזם. בסופו של דבר, עצרה אופ"א את ההליכים המשפטיים נגד המהלך, גם נגד השלוש הנותרות, וביטלה את הקנסות שהטילה על הקבוצות. 

עם מבט אל מאחורי הקלעים של הפרשה, תוך שימוש בחומרי ארכיון וראיונות עם דמויות בולטות מ-12 הקבוצות הפורשות בהם השחקנים עצמם, מציג הסרט את השתלשלות האירועים ואופן קבלת ההחלטות שהובילו לפרישה. (ארה"ב, 2022)

 

במעגל סגור | Closed Circuit

בכורה: יום רביעי, 15.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ראה עמ' 5

 

19 ביוני – 25 ביוני

 

אמא תרזה: בשם אלוהים    

Mother Teresa – For the Love of God

בכורה: ימי ראשון, החל מה-19.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD 

וב-STINGTV. כל הפרקים יעלו ל-VOD ב-19.6

ראה עמ' 13

 

רצח בשטיפת מוח | Mind Over Murder

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV: מדי יום שלישי, החל מה-21.6.

ג'וזף ווייט, תומאס ווינסלו, אדה ג'ואן טיילור, דברה שלדן, ג'יימס דין וקתי גונזלס, תושבי ביאטריס, נברסקה, מי שכונו בתקשורת – "השישה מביאטריס" הואשמו, באשמה כוזבת, באונס וברצח של הקשישה הלן וילסון ב-1985. במהלך חקירתם הצליחו הבלשים והפסיכולוג המשטרתי במשרד השריף של מחוז גייג' לשכנע אותם שלמרות שהם כלל לא זוכרים שהיו בדירת הרצח, מדובר בזכרונות טראומטיים מודחקים, שעוד יצוצו להם בעתיד בחלומות. ההודאות שהושגו מחמישה מהם התקבלו תוך איומים שינתן להם עונש מוות במידה ולא יודו וכך הואשמו השישה באונס וברצח, למרות שהדם והזרע שנמצאו בזירה כלל לא תאמו לאף אחד מהם. 

ג'וזף וויט, היחיד שהתעקש בחקירה על חפותו, דרש לבחון מחדש את העדויות עבורו ועבור האחרים, לאחר שנות מאסר ארוכות, ובפסק דין שהגיש בתביעה אזרחית ב-2009 נקבע שכל השישה אכן חפים מפשע. בית המשפט העליון קבע להם ב-2019 פיצויים בסך 28.1 מיליון דולר מתקציב המחוז, על הרשעה שלא כדין. 

סדרת ה-True Crime החדשה, בת 6 הפרקים, מביאה את סיפור הפרשה המזעזעת – האשמת החפים מפשע, חקירת זירת הרצח והמשפט המתוקשר והמאבק של ג'וזף ווייט למען זיכויים, מאבק שלא זכה לראות את סופו. 

(6X60 דק', ארה"ב, 2022)

 

אפלטון הצעיר | Young Plato    

בכורה: יום שלישי, 21.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ראה עמ' 12

 

רבקה מיכאלי: מה קורה לי בזמן האחרון?

בכורה: יום רביעי, 22.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, 

ב-yesVOD וב-STINGTV 

ראה עמ' 6

 

כנופיית רחוב: איך הגענו לרחוב סומסום   

Street Gang: How We Got To Sesame Street  

בכורה: יום חמישי, 23.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל Sundance 2021, פסטיבל hotdocs 2021, פסטיבל חיפה 2021

בהשראת הפעילות הפוליטית של סוף שנות השישים החליטו מפיקת הטלוויזיה בעלת המודעות החברתית, ג'ואן גנץ קוני, והמייסד השותף של סדנת "סומסום", לויד מוריסט, לקיים ניסוי מהפכני: לרתום את כוחה העולה של הטלוויזיה כדי ליצור תכנית חינוכית משפיעה ומבדרת שתצליח להגיע אל ילדים ברחבי ארצות הברית, בעיקר מבין שכבות המצוקה העירוניות. קוני גייסה את יוצר "החבובות" פורץ הדרך ג'ים הנסון ואת במאי הטלוויזיה עטור הפרסים ג'ון סטון, ויחד הם יצרו את העולם המוּכּר והאהוב של "רחוב סומסום". 

הסרט התיעודי "כנופיית רחוב: איך הגענו לרחוב סומסום" מציג בפנינו מחדש את הנבחרת שהורכבה מאמנים, כותבים ואנשי חינוך, אשר היטיבו להבין בתעוזה שינויים רדיקליים בחברה והביאו לעולם את אחת מתוכניות הטלוויזיה המשפיעות ביותר בכל הזמנים.

בימוי: מרילין אגרלו (107 דק', ארה"ב, 2021)

לצפייה בטריילר

 

26 ביוני – 2 ביולי

 

אהבה, כסף, מוות: מוזיקה טורקית בגרמניה  

Love, Deutschmarks and Death       

בכורה: ראשון, 26.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל ברלין 2022, פסטיבל דוקאביב 2022  

הם חיים ויוצרים בגרמניה, אבל רק לאחרונה החל הקהל הגרמני לגלות בהם עניין. אלה זמרי הקסטות, יוצרי המוזיקה הטורקית, שהחלו ליצור שירת מחאה כבר בשנות השישים, כשהמוני טורקים שחלמו על חיים טובים יותר, הגיעו כפועלים לארץ החדשה והתאכזבו לגלות שהיא לא מקדמת אותם בידיים פרושות לרווחה. מאז חלפו שנים ודורות, והמוזיקה הטורקית בגרמניה התפתחה ושינתה פנים, קצב ותכנים בהתאם להתפתחויות החברתיות והפוליטיות. הסרט מציג את כוכביה הגדולים של הסצנה לאורך השנים, על רקע חוויות של גזענות, אפליה, אקטיביזם ומודעות חברתית, וגם את האופן שבו שימשה המוזיקה הזו, על גלגוליה, לחיזוק תחושת השייכות והקהילה של המאזינים.

בימוי: צ'ם קאיה (96 דק', גרמניה, 2022)

לצפייה בטריילר

 

קורט וונגוט: משוחרר מהזמן  

Kurt Vonnegut: Unstuck in Time  

בכורה: יום שלישי, 28.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ראה עמ' 13

 

עיתונאים בסכנה | Endangered Journalists

בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV: מיום רביעי, 29.6. 

סיפורם מעורר ההשראה של עיתונאים יוצאי דופן, שנמצאים כל הזמן תחת איום וסכנת חיים, אך ממשיכים לפעול למען חשיפת עוולות וחשיפת שחיתויות.

 

המצלמה של ד"ר מוריס | The Camera of Doctor Morris

בכורה: יום רביעי, 29.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

ראה עמ' 6

 

יש לבדוק גם

חוגגים 90 למייקל קיין

הג'וב האיטלקי (1969) | The Italian Job חוגגים 90 למייקל קיין | 16/3 ב-yesVOD | ספריית yes סינמטק> הקלאסיקות הגדולות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.