שבת , דצמבר 3 2022
ג'ארד לטו, מורביוס, MORBIUS

מהיום בקולנוע: מורביוס

מורביוס
Morbius

 

ארה"ב, 2022

 

בימוי: דניאל אספינוזה

תסריט: מאט סזמה, ברק שארפלס

הפקה: אבי ארד, מאט טולמך, לוקאס פוסטר, לואיז רוזנר, אמה לאדברוק

צילום: אוליבר ווד

עריכה: פייטרו סקאליה

פסקול: ג'ון אקסטרנד

 

שחקנים:

ג'ארד לטו – מייקל מורביוס

מאט סמית – מיילו

אדריה ארג'ונה – מרטין

ג'ארד האריס – ניקולס

 

אורך הסרט: 104 דקות 

הסרט מופץ ע"י פורום פילם ומגיע לבתי הקולנוע החל מה-31.3.22

 

אריה ברק – כרמל רבינוביץ' יחסי ציבור

 

תקציר:

 

אחת הדמויות המרתקות ומלאות הניגודים ביותר של מארוול מגיעה אל המסך הגדול בגילומו של זוכה האוסקר ג'ארד לטו, אשר יהפוך לאנטי-גיבור האניגמטי מייקל מורביוס. 

ד"ר מורביוס חולה במחלת דם מסוכנת. נחוש בדעתו להציל אחרים הסובלים מאותו הגורל, הוא מנסה הימור אחד נואש אחרון. למרות שהניסוי נתפס תחילה כהצלחה מהפכנית מסחררת, המהפך משחרר אצלו צד אפל ומסוכן. 
האם האור יגבר על האופל – או שמורביוס ייכנע לדחפים המסתוריים שרכש לעצמו?

 

על ההפקה:

 

"אני נמשך לתפקידים אשר מספקים הזדמנות לשינוי – שינוי פיזי אבל גם שינוי מנטלי, רגשי, אני אוהב תפקידים שדורשים אחד מהם או את שלושתם יחד," אומר ג'ארד לטו, הידוע כשחקן המבצע טרנספורמציות דרסטיות עבור תפקידיו. החל מהתפקיד עבורו זכה בפרס האוסקר בסרט 'מועדון הלקוחות של דאלאס' ועד לתפקידו האחרון כפאולו גוצ'י בסרט 'בית גוצ'י', לטו נוטה להיעלם אל תוך תפקידיו ומספק הופעות מרגשות, מבהילות או מעוררות שאלות, ותמיד בלתי נשכחות.

 

בסרטו הנוכחי 'מורביוס', המבוסס על דמות האנטי גיבור של מארוול, לטו מביא לידי ביטוי את כל הספקטרום שלו כשחקן בתפקיד דוקטור מייקל מורביוס. רופא מבריק עם מחלת דם נדירה וקטלנית, אשר נחוש למצוא את התרופה למחלה. הגאונות של מורביוס לא רק מאפשרת לו למצוא תרופה למחלה אלא גם מספקת לו כוחות מעבר לכל דמיון אך במחיר כבד: דחף בלתי נשלט לדם אנושי.

 

"ג'ארד לטו היה השחקן היחידי שבאמת יכול לגלם את מורביוס, לא באמת הייתה כאן בחירה – זה היה יעד ידוע מראש," אומר במאי הסרט דניאל אספינוזה. "מורביוס עובר מספר טרנספורמציות במהלך הסרט," מוסיף לוקאס פוסטר, אחד ממפיקי הסרט, וממשיך: "הוא מתחיל את דרכו כמישהו עם סיכויים קלושים לשרוד, עסוק  בניסויים אשר דוחקים את גבולות הרפואה הקונבנציונלית ונמצאים על גבול האתיקה הרפואית. הוא מתקן את אשר רצה לתקן – ולא רק שהוא מוצא תרופה למחלה, הטיפול מביא אותו להיות עם כוחות על אנושיים. "

 

"גילמתי את מורביוס מהשלב הכי שברירי שלו, לשלב הכי עוצמתי שלו ועד לשלב המפלצתי שלו," מספר לטו וממשיך: "יש כאן מנעד רחב למשחק אז זה בהחלט היה מהנה… בכל פעם שהוא נלחם בצד הערפדי שלו בניסיון למנוע ממנו לצאת, הוא נמשך לכמה כיוונים במקביל, בדומה לתהליך גמילה, זו חוויה כלל גופית."

 

חבר הילדות של מורביוס הוא מיילו – זו חברות כה ארוכת שנים עד שמורביוס נתן למיילו את שמו.  מיילו (במקור לושיאן), אובחן עם אותה מחלת דם נדירה כמו של מורביוס. מורביוס הצעיר שינה את שמו של ידידו למיילו כאשר הם נפגשו כילדים. המחלה הנדירה גרמה גם לאחוות אחים בין השניים.

 

"את מייקל תמיד עניין מדע. את מיילו מניעים דברים אחרים כמו תחושות ואמנות," אומר מאט סמית המגלם את התפקיד, וממשיך: "בעוד מייקל למד את המבנה האטומי של יסודות היקום, מיילו שתה את הוויסקי הכי משובח, צפה בסרטים של ברגמן ואכל במסעדות מפוארות. הוא חי את הרגע."

 

את הניסויים המסוכנים שמורביוס עורך, מיילו מממן. כאשר מורביוס מוצא את התרופה/קללה התגובה הטבעית שלו היא להגן על מיילו החולה – זו תגובה שמיילו מסרב להבין או לכבד והוא גונב את הנסיוב שיצר מורביוס והופך את עצמו למפלצת בדומה למורביוס. אך בעוד מורביוס מפחד מכוחותיו מיילו מקבל אותם בזרועות פתוחות. "לשניהם יש את אותם הכוחות – והם הולכים בכיוונים שונים," אומר סמית וממשיך: "בפעם הראשונה בחייו, מיילו מרגיש שהוא חי וחופשי, ובמצב פיזי מעולה. נותנים לך את המפתחות לממלכה – איך תגיב?

בייחוד אם אתה אדם שבילה את רוב חייו בסבל ועכשיו בבעלותך כוחות על."

 

אספינוזה מוסיף, כאשר המפלצות ששוכנות במורביוס ומיילו יוצאות החוצה זה שיקוף של האני האמיתי שלהם – והניגוד ביניהם זה מה שיפריד ביניהם: "מיילו רוצה לנקום בכל מי שפגע בו במהלך חייו, הוא בוחן את כוחותיו כמו חיה בטבע."

 

מאט סמית מוסיף: "התאווה לעוד דם, עוד תחושות, עוד כוח – מיילו לא פוחד מזה, הוא לא מונע את זה מעצמו. הוא לא מנסה להתנהל עם ההתמכרות שלו כמו מורביוס. עצם העובדה שמייקל מנסה להתכחש לאינסטינקטים הללו לא מובנית בעיניי מיילו. מדוע להתכחש לכוחות הללו? כל חיינו דידינו ממקום למקום, הרגשנו בני אדם סוג ב' ולפתע אנחנו חשים כמו אלים. ואתה (מורביוס) רוצה להשליך את כל זה לפח בגלל שזה הדבר הנכון לעשות?"

 

לדעת אספינוזה מה שמעניין בדמות בנוסף הוא גם המלחמה הפנימית שמורביוס חווה, הדואליות בין צדיק למפלצת אשר הופכת את הסיפור למעניין: "מייקל מורביוס הוא אחת הדמויות הכי אלטרואיסטיות ביקום של מארוול, הוא אחד מהבודדים אשר מאמין בטוב האדם." 

ברוב סרטי גיבורי העל יש רצף עלילתי קלאסי בו הגיבור מגלה את הכוחות החדשים שלו, זה לא המצב עבור מורביוס. אספינוזה מוסיף: "כאשר מורביוס מגלה את המפלצת השוכנת בתוכו, הוא מפחד ממנה ובגלל הפחד ממנה הוא מפחד גם לחקור את הכוחות שלו, הוא מפחד שהמפלצת הזו תשנה אותו אז הוא במלחמה מתמדת איתה."

 

לטו מוסיף: "בסופו של יום, הוא אדם טוב מאוד, הוא משתמש ביכולות שלו בחינוך שקיבל ובכישרון שלו בחיפוש מטרות נעלות. כמובן שיש לו חסרונות – הוא שובר מעט את הכללים, אך הוא עושה זאת על מנת למצוא תרופה לסובלים כמוהו מהמחלה." בנוסף אומר לטו: "התרגשתי לעשות דמות שמעולם לא עובדה למסך, זה נהיה קשה יותר ויותר למצוא דמות שכזו – דמות מארוול שמעולם לא נגעו בה פרט לשני פרקים בסדרת האנימציה משנות התשעים של ספיידרמן."

 

על הבמאי והשחקנים:

 

דניאל אספינוזה – במאי

הבמאי והמפיק נולד בצ'ילה, גדל באפריקה והתחנך בשוודיה. אספינוזה זכה להכרה רחבה לאחר שביים את הסרט הדני 'Outside Love' בשנת 2007. בשנת 2010 סרטו 'כסף מהיר' הפך לסרט הרווחי ביותר בשוודיה. בין סרטיו המוכרים: 'כסף מהיר 2', 'טעון הגנה', 'ילד 44' ו'סימן חיים'. 

 

ג'ארד לטו – מייקל מורביוס

השחקן והמוזיקאי האמריקאי זכה בפרס האוסקר ובפרס גלובוס הזהב בקטגוריית שחקן המשנה הטוב ביותר על תפקידו בסרט 'מועדון הלקוחות של דאלאס'. בין סרטיו המוכרים: 'נערה בהפרעה', 'מועדון קרב', אמריקן פסיכו', 'רקוויאם לחלום', 'שר המלחמה', 'יחידת המתאבדים', 'בלייד ראנר 2049', 'ליגת הצדק: גרסת סניידר'. לאחרונה שיחק בסרטו של רידלי סקוט 'בית גוצ'י'.

כמוזיקאי הוא מוכר בעיקר ככותב השירים והסולן של הלהקה '30 Seconds to Mars'.

 

מאט סמית – מיילו

השחקן הבריטי מוכר בעיקר מגילומו של דוקטור הו (אשר היה ה-11 להיכנס לנעלי הדוקטור) ומדמותו של הנסיך פיליפ בסדרת הדרמה 'הכתר'. עבור תפקידו בסדרה היה מועמד לפרס האמי לשחקן משנה בסדרת דרמה. בין הסרטים בהם השתתף: 'שליחות קטלנית: ג'נסיס', 'גאווה ודעה קדומה וזומבים', 'סודות המדינה' ו'אתמול בלילה בסוהו'. 

 

בקרוב עתיד סמית לשחק בסדרה 'בית הדרקון' אשר נוצרה על ידי ג'ורג' ר. ר. מרטין ומהווה סדרת הקדם ל'משחקי הכס'.

 

יש לבדוק גם

טריילרים לשבת

"הקפסולה": "הקפסולה" היא קומדיה על קבוצה של שחקנים ושחקניות שתקועים בקפסולה בבית מלון בעיצומה של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.