יום שני , מאי 23 2022
מודיעין צללים , אוליבר האריס, כנרת-זמורה

מודיעין צללים

חדש בהוצאת כנרת־זמורה

 

מודיעין צללים

אוליבר האריס

מאנגלית: שאול לוין

 

הסוכן אליוט קיין מייצג את צדו האפל של MI6. הוא כלי משחק בידי ארגון שמשקיע יותר ממאה אלף פאונד במשך שנתיים באימון מגויסים חדשים במשימות כגון גנֵבת מכוניות, פריצה לחשבונות בנק ופירוק כלי נשק. ההכשרה שלהם נעה בין סחיטה לבין שימוש בחומרי נפץ מאולתרים, אבל אף אחד לא מכין אותם לחזרה הביתה. לאחר חמש-עשרה שנות שירות מעבר לים, שבהן שרד מיני אירועים שלעולם לא הגיעו ולא יגיעו לכותרות החדשות, קיין הוא רוח רפאים בחייו שלו, לובש ופושט זהויות עם כל סיפור כיסוי חדש.

כשהסוכנת ג'ואנה לייק, האישה שהוא אוהב, נעלמת בקזחסטן, קיין נגרר אל מרכז הבמה. היא משאירה מאחוריה סרטון מטלטל שבו מצולם קיין בחדר שלא היה בו מימיו. הוא יוצא למסע מטורף בעקבות מקורות הסרטון, ובעקבותיה. קיין אמנם מיומן בלוחמה פסיכולוגית מודרנית, אך קזחסטן המושלגת ונטולת המוצא אל הים מציבה בפניו אתגרים מיוחדים במינם. במדינה שנעוצה בין סין, רוסיה והמערב, בין דיקטטורה לדמוקרטיה, בין רשויות מודיעין ממשלתיות לתאגידים פרטיים הצוברים כוח הולך וגובר, אי-אפשר לדעת מי נגד מי. קיין שוקע עמוק יותר ויותר בעולם של הונאה ואג'נדות סותרות, חוצה בהדרגה את הקווים מעולם הריגול שמאחורי הקלעים, אל חזית האירועים. אלא שהוא איננו היחיד שמנסה לפענח לאן נעלמה ג'ואנה לייק, או מה גילתה לפני שנעלמה.

 

אוליבר האריס, יליד לונדון, 1978. בעל תואר שני בלימודי שייקספיר ותואר דוקטור בפסיכואנליזה. כתב סדרה של ספרות בלשית, וכותב מעת לעת למוסף הספרותי של ה"טיימס".

 

"רומן ריגול בן זמננו, שצולל אולי יותר מכל רומן אחר אל העולם החדש והקר של המידע ברשת האפלה, מודיעין ומעקבים טלפוניים… ספר מרתק הכתוב ביד-אמן, שצפוי לתפוס את מקומו כאחד מספרי הריגול הטובים של השנה." 

קירקוס ריוויו

"כתיבה משובחת, דמויות רעננות, מסגרת מקורית ותחושה אמיתית של ידע מבפנים." 

סאנדיי טיימס

"תיאור יוצא דופן של קזחסטן המודרנית ושל גופי המודיעין בני זמננו. אם אלה הם אכן פני הדברים, ולו חלקית, זה מפחיד מאוד." 

סאנדיי טיימס

 

 

 

430 עמודים, 98 ₪ 

לפרטים נוספים: יחסי ציבור, עדו פרץ 052-4207352

אוליבר האריס 

מחבר מודיעין צללים

 

אוליבר האריס הוא סופר מתח בריטי, מודיעין צללים 

הוא ספרו הרביעי והראשון בכיכובו של  הסוכן אליוט קיין. 

קדמו לו טרילוגיה בכיכובו של הבלש המשטרתי ניק בלסי, 

וספר עיון על הקשר בין המיתולוגיה היוונית לפסיכואנליזה. 

האריס נולד בלונדון (1978) ומתגורר במנצ'סטר שם הוא מלמד כתיבה באוניברסיטת מנצ'סטר מטרופוליטן. הוא בעל תואר שני בלימודי שייקספיר ותואר דוקטור בפסיכואנליזה.

 

אוליבר האריס על מודיעין צללים: רציתי לכתוב רומן ריגול עכשווי ככל האפשר, ללכוד משהו מהרגע הגיאופוליטי המטורף בו אנו חיים, ולהבין כיצד הריגול השתנה מאז המלחמה הקרה. למשל השימוש המשוגע בלוחמה פסיכולוגית שאפשרית בעזרת המדיה החברתית. אני מוקסם מהניצול של רוסיה את האופציות הללו וגם מזה של חברות פרטיות כמו "קיימברידג' אנליטיקה."

הנושא השני שרציתי לחקור היה ההפרטה הגוברת של עבודת המודיעין. היום זה תחום עצום ורווחי מאוד, שלרוב מעורבים בו קציני מודיעין בדימוס, שמקבלים שכר מחברות ענק וקונגלומרטים, לפעמים גם מאנשים פרטיים.

אליוט קיין, הגיבור שלי, משקף היבט ישן יותר של ריגול. מתוך הכרח הוא מקיף את עצמו במרגלים מנוסים: רבי אמן בעלי יכולת להחליף דמויות, ממש דמויי זיקית, אינטלקטואלים, עם סתירות פנימיות, שהן כנראה אלמנט בלתי נמנע בחיים שמלוות של מי שמנהל חיים כפולים כמקצוע. המשיכה של קיין לתרבויות זרות, והרעב שקיים אצלו לגמוע ולהבין את העולם – לראות ולחוות את ההיסטוריה נוצרת בזמן אמת – הובילו אותו למודיעין. כשהוא מגיע סוף סוף לרגע בו הוא מחליט לעצור ולנוח, הפנטזיה להיות צופה פסיבי מתפוררת. הוא מוצא את עצמו על חבל דק, בין עולם הריגול המוכר לו, שמטרתו להשיג יידע ומידע, לבין מאבק מול הגורמים ההרסניים ביותר, שפועלים מתוך שירות הביון.

מודיעין צללים מתרחש בעיקר בקזחסטן. אני מנסה לצפות אילו אזורים בעולם יהיו משמעותיים בעתיד, והמדינה הסובייטית לשעבר הזו מרתקת. היא כבשה את דמיוני. אין הרבה מקומות בעולם שאפשר למצוא בהם גמלים משוטטים בשלג, איסלאם חילוני מתחכך במורשת קומוניסטית, השפעה סינית ממזרח, רוסית מצפון, והמערב שנוכח בתרבות צרכנית מתפתחת. הבירה החדשה, אסטנה, היממה אותי: היא נבנתה מכספי־נפט באמצע המדבר – היא מעין דיסנילנד של דיקטטורה – מבריקה ונוצצת , אך חלולה לחלוטין. 

 

יש לבדוק גם

המורדת, אל החופש בברלין

חדש בהוצאת כנרת, זמורה   המורדת אל החופש בברלין דבורה פלדמן מאנגלית: שאול לוין   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.