יום שני , פברואר 6 2023
לוגו פופ טארטס

שמיים מגינים מעל

ספר חדש ב"ספריה לעם"

פול בולס

שמיים מגינים מעל

תרגמה מאנגלית: סמדר גונן

293 עמ' * 94 ש"ח

"השמיים כאן מאוד מוזרים. כשאני מתבונן בהם, לעיתים קרובות יש לי תחושה שיש שם למעלה משהו מוצק שמגן עלינו ממה שמאחוריהם."

[…] "אבל מה יש מאחוריהם?" קולה היה חרישי מאוד.

"כלום, אני משער. רק אפלה. לילה מוחלט."

 

פורט וקיט מורסבי, בני זוג מניו יורק, יוצאים למסע תעתועים בסהרה כדי לא ליפול למדבר שבתוכם ולתהום שביניהם. הם מתעלמים לחלוטין מהאותות ומהסימנים שהם מקבלים לאורך הדרך בנוגע למנהגים, לשפה ולתרבות של בני המקום ומגיעים לקצה החד של הארץ. 

שמיים מגינים מעל הוא רומן אקזיסטנציאליסטי, מהפנט ורב-עוצמה כמו נופי הפרא המתוארים בו. מאז ראה אור ב-1949 הוא היה לספר פולחן. ברנרדו ברטולוצ'י עיבד אותו לסרט מרתק ב-1990. זהו ספרו הראשון והידוע ביותר של פול בולס והראשון מספריו המתורגם לעברית.

הספר […] מביא את הקורא במגע פתאומי ומפתיע עם כישרון בעל בשלות אמיתית ותחכום שכמוהו כבר התחלתי לחשוש שמצוי בימינו רק בקרב הסופרים הצרפתיים המורדים, כמו ז'ן ז'נה ואלבר קאמי וז'ן-פול סארטר. […] כנראה רבים וטובים יקראו את הספר ויהיו מרותקים אליו בלי לחשוד שהוא משקף את מה שמפחיד ונסתר ביותר בסהרה של ניהיליזם מוסרי, שגזע האדם נודד אליו בעיוורונו.

טנסי ויליאמס, ניו יורק טיימס

 

פול בולס (1999-1910) נולד בניו יורק. הוא למד מוזיקה אצל אהרן קופלנד. בגיל 21 נסע לפריז ונמנה עם באי ביתה של גרטרוד סטיין. הוא הלחין מוזיקה לתיאטרון, בין השאר למחזות של אורסון ולס ושל טנסי ויליאמס, שהיה לחברו הטוב. 

ב-1947 קבע את ביתו בטנג'יר והחל לכתוב את שמיים מגינים מעל. הוא היה לגיבור תרבות, וגדולי הסופרים והמוזיקאים מאירופה ומארצות הברית עלו אליו לרגל. בולס פרסם ארבעה רומנים, עשרות סיפורים קצרים, הלחין עשות יצירות מוזיקליות, תרגם משפות אחדות ותיעד סיפורי עם מרוקאיים ומוזיקה מרוקאית עממית, ובכלל זה את המוזיקה של יהודי מקנס ואסואירה. הוא מת בטנג'יר בגיל 89.

 

יש לבדוק גם

רונית מטלון – אושר מאחורי העצים

                                                                                       חדש בעם עובד רונית מטלון אושר מאחורי העצים נובלה וסיפורים עריכה: מיכל בן-נפתלי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.