שבת , מאי 21 2022
לוגו פופ טארטס

תערוכה זוגית – גלריית מכון המים גבעתיים

תערוכה זוגית – גלריית מכון המים גבעתיים

פועלות באמנות

דנה בראון / נגה יודקוביק-עציוני

אוצר: דורון פולק

התערוכה תוצג עד  11.2.22 – הכניסה חופשית

שיח נעילה פתוח לקהל עם האמניות והאוצר יתקיים בשבת 12.2.22 בשעה 12:00

התערוכה "פועלות באמנות" מציגה שתי שפות שונות בדיאלוג חד פעמי קסום בין שתי יוצרות. הקהל  מוזמן לצפות ולפרש את סוד החיבור ביניהן.

שתי אמניות עכשוויות יוצרות פס ייצור מאגי של עבודות מופשטות, מפעל אישי של כל אחת מהן, שמטרתו העיקרית היא לתרגם את מאווי הנפש.

שתי היוצרות עמלות פיזית, כדי ליצור את אמנותן, שתיהן מסורות לתהליך עבודת היד באופן טוטאלי. שתיהן פועלות באמנות בשני מסלולים: הראשון, כיוצרות באופן פיזי של "יש מאין" חדש. השני, פועלות בפירוש הישיר ביותר, עובדות מסורות למשימתן היוצרת.

דנה בראון היא אמנית טוטאלית שיצירתה נובעת מעולמה הפנימי ומתייחסת לתרבות ולסביבה הקרובה בה היא חיה. כפועלת מסורה המתגייסת לייצור עבודות הנייר שלה היא מביעה בראש ובראשונה את הנעשה במגירות הנפש שלה. אצל דנה, שגדלה בבית של אספני אמנות, יש דיאלוג יומיומי עם כל סגנונות האמנות, ואולי כתגובה לכך, היא בוחרת ליצור בשפה דאדאיסטית מופשטת וכל כך חוצפנית. האמן דב אורנר ראה ביצירתה "שלמות טוטאלית" ובחן את עבודתה, כיאה לפועלת מסורה, ע"פ כמויות האנרגיה שהיא משקיעה בכל ציור. האוצר יונה פישר קבע כי הציור של דנה הוא ציור תמים. הוא לא אכל מפרי הדעת ואין הוא מתבושש. דומה שהיא מסתפקת בכך שהיא יודעת לאהוב ציור, ואין היא מחפשת לאהבותיה טעמים בנוסחאות, בתיאוריה. אינסטינקטיבית היא אוהבת או דוחה, ללא דעות קדומות, ללא חשדות.  את ההלימה משקפת את תכלית עבודתה. דנה בונה באינטואיציה מוחלטת. האחידות והתאמת הצורות בעבודתה, מייצגים את ההתנסחות המאוזנת שלהן. האמן מנשה קדישמן הוסיף וקבע, כי "דנה יוצרת אמנות בלי שום פוליטיקה, ממש כמו ציפור ששרה בטבע."

נגה יודקוביק-עציוני יוצרת גופים, משקלים ונפחים מנייר, פרטים הנראים לצופה כחלקי מכונות כבדים ומסיביים. במיצבים שלה היא מקיימת דיאלוג עם חלל המבנה שבו היא מציגה, מציבה את פס הייצור שלה במרכזו, תוך כדי שהוא מתריס בעצם נוכחותו על המתרחש סביבו. יש ליצירה של נגה מקצב משלה, והיא מקיימת אינטראקציה עם כל הצופה בה. פסי הפריטים המוצגים במיצב, נפרש לאורכו של חלל הגלריה, מתכתבים עם עצמם בראש ובראשונה, אך מקיימים גם במקביל, דו שיח עם הפסים המטפסים על הקיר המרכזי. עבודותיה נבנות בתהליך מתמשך של ניסיונות חוזרים ונשנים להרכיב ולפרק. האוצר ניר הרמט כתב עליה בתערוכתה "קו רץ", כי "עבודותיה קושרות יחד ערכים של אמנות עם מציאות".

הגלריה העירונית “מכון המים" – רחוב השומר 7, גבעתיים

שעות פתיחה:  שלישי, רביעי, שישי, שבת 14:00-11:00 , חמישי 17:00-11:00

יש לבדוק גם

עכשיו באפל: NOW AND THEN

רגע לפני מסיבת האיחוד של הקולג', מתחילים חלק מהחברים להיסחט על אירוע מהעבר. וכשהכל בשפה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.