יום רביעי , יולי 6 2022
המועדים, בני מר, אפרסמון

המועדים

״המועדים״ הוא ממואר, שבו בני מֵר חוזר לשנות השמונים והתשעים ומספר את סיפור ילדותו בתל אביב, נעוריו בבני ברק והחזרה לתל אביב, הפעם כדתל"ש בוגר. הספר מחולק לפרקים, שכל אחד מהם עוסק במועד אחר, בהשראת ״ספר המועדים״ בעריכת יום טוב לוינסקי: אלה הם חגי ישראל, אבל גם חג המולד, החופש הגדול וימי העצמאות של פולין ובלגיה, שתי ארצות שהמחבר קשור אליהן במיוחד. זהו דין וחשבון עם העבר ועם המטען היהודי-הדתי של החגים – בחינה ביקורתית של הערכים הישנים, שעולה ממנה תמיד השאלה: מה נשאר מהמועדים הללו אחרי שהתרוקנו מתוכנם הדתי? בתוך כך מתאר הספר את חוויית המיעוט של להיות דתי בתל אביב, את תהליך ההתחרדות שעבר הציבור הדתי, ואת בדידותם – בעבר אבל גם בהווה – של דתל"שים, "המועדים שהמשיכו ללכת".

״יותר מששיוויתי לנגדי את ירושלים ראיתי בעיני רוחי את סבתא כאלמנה, ויותר מחורבן הבית הראשון ראיתי את החורבן האחרון, שבו איבדה את בעלה. בהד הדומם של המילים ממגילת איכה שמעתי את דמעות הבדידות. היא לא היתה צריכה לומר דבר, והיא אכן לא סיפרה לי שום דבר על הימים ההם, אבל ידעתי היטב שכל לילה הוא לסבתא יום השואה, ובמיוחד תשעה באב, היום שבו אירעו לעם ישראל אסונות רבים במרוצת הדורות. "עַל אֵלֶּה אֲנִי בוֹכִיָּה עֵינִי עֵינִי יֹרְדָה מַּיִם, כִּי רָחַק מִמֶּנִּי מְנַחֵם מֵשִׁיב נַפְשִׁי" (איכה א, טז). על אלה היא ואמי בוכיות, ורק קיוויתי שבכל זאת אני קצת מנחם.״ 

בני מֵר נולד בתל אביב ב-1971. סיפוריו הראשונים התפרסמו בכתב העת אֵב, וב-2002 ראה אור ספרו בפרוזה רוב הלילות (הקיבוץ המאוחד). ב-2018 ראה אור ספרו סמוצ'ה: ביוגרפיה של רחוב יהודי (מאגנס). סיפוריו התפרסמו גם בכתב העת הו! ובאנתולוגיות שונות. בין תרגומיו: עירם של האנשים הקטנים מאת שלום עליכם (ידיעות ספרים, 2005); אף על פיל: אוצר שירי ילדים מיידיש (יחד עם מיכל אריאלי, כתר, 2012); חרוזים שחורים: אוטוביוגרפיה מדומיינת של אברהם סוצקבר (הקיבוץ המאוחד, 2015); מסעות בשביס בארץ ישראל (בלימה, 2021); זר שלגים: מבחר משירת יידיש (ה-21 ואפרסמון, 2021). ערך את מוסף "ספרים" בעיתון הארץ ואת כתב העת דווקא: ארץ יידיש ותרבותה. בתשע"ה זכה בפרס מנדלי מוכר ספרים. 

"המועדים״ יוצא לאור בסדרת "ה-21" בעריכת דורי מנור. 

עמותת "הו!" בשיתוף הוצאת "אפרסמון".

יש לבדוק גם

תמציות

תמציות – אנה מריה יוקל תרגם מגרמנית והוסיף הערות: חנן אלשטיין אלה, ברישום כרונולוגי, תמציות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.