שבת , מאי 28 2022

האבנים הטובות

פתיחת תערוכה חדשה בבית ליבלינג:

האבנים הטובות- דניאל אלחסיד

אוצרת: סברינה צגלה

6.1.2022 | בשעה 20:00 | כניסה חופשית

האמנית דניאל אלחסיד מתייחסת בתערוכתה אל השאלה "מהי העיר הלבנה?" באמצעות המיצג "האבנים הטובות", סדרה של סרטי וידאו באנימציה סטופ-מושן שחוקרים את החוויה האורבנית וזיכרון.

סרטי האנימציה מתמקדים בהיסטוריה ובמיתוס של עיר הולדתה של אלחסיד, תל אביב, המוכרת גם כ"עיר הלבנה". הם מביטים במבט ביקורתי על הנרטיב הרשמי שהתגבש סביב העיר ומבקשים לחשוף עקבות של היסטוריות סמויות. בד בבד אלחסיד מציגה את הגרסה שלה לסיפור של העיר הלבנה. העיר של אלחסיד שוכנת ברווח שבין מיתוס לזיכרונות אישיים, בין המטפורה האוניברסלית לחוויה הקונקרטית. באמצעות הסדקים האלה היא קוראת לדמויות ולסיפורי השוליים לחזור אל המרחב האורבני ההיסטורי.

בסרט "מקצף גל" קולות שונים מתערבבים עם קולה של האמנית, לוחשים שמות של כפרים פלסטינאים נשכחים. בסרט "מה שהיה היה" משוחחת האמנית עם סבתה, שמסבירה מדוע חתכה את דמותה מתוך תצלומים. בסרט השלישי, "אליהו", הסבא-רבא של אלחסיד מופיע כמלאך ההיסטוריה שמתהלך בעיר שפעם הכיר. בכל סרט מופיעות אבנים כסימבולים של זיכרון שמחזיק אשליה של הקיום של סיפור "אמיתי" שאותו הן אף פעם לא חושפות. בעבודותיה מבקשת אלחסיד להציף פרקטיקות יומיומיות של הדחקה ויצירה של זיכרון.

סרטי האנימציה מהווים יחד מיצב שיוצר נוף מפורק שלא ניתן לתפוס בשלמותו. כל סרט מספר סיפור אחר. באופן הזה המיצב נותר נאמן לחוויה של העיר אותה הוא שואף לייצג. 

*****

התערוכה "האבנים הטובות" מוצגת בחדר הפרויקטים בבית ליבלינג, מרחב אליו מוזמנים יוצרות ויוצרים מתחומים שונים לבוא ולקחת חלק פעיל בחקירה ביקורתית של השאלה "מהי העיר הלבנה?", כחלק ממחקר אלטרנטיבי, שיתופי ומתמשך הרואה בעיר הלבנה פלטפורמה לדיון עכשווי על שימור, עירוניות, זהות ותרבות בתל אביב. חדר הפרויקטים הוא הקצה הפתוח של תערוכת הקבע בבית ליבלינג, המספרת את סיפור העיר הלבנה כנקודת מוצא לסיפור מתהווה.

 

 במסגרת התערוכה תקיים האמנית סיור פרפורמטיבי ׳זה יפתר בהליכה׳:

יום שבת, 8.1.2022 | בשעה 11:00 

יום שבת, 8.1.2022 | בשעה 13:00

לצד התערוכה "האבנים הטובות" תקיים דניאל אלחסיד סדרה של סיורים פרפורמטיביים במרחב העירוני, שיעוררו שאלות על אודות הנרטיב של המקום. דרך פעולת הסיור, אלחסיד יוצרת קונפליקט אצל המדריכה בין הסיפור ההגמוני על המקום לבין הסיפור האישי, בין גילוי להסתרה ובין אמת לבדיה. היא שואלת, מה משמעות פעולת הסיור במרחב העירוני? מה תפקיד המדריכה ולאיזה "אמת" היא מחויבת? בסיור, המדריכה נמשכת לאמת שונה מזו ההיסטורית, לאמת שמעוגנת בחוויה האישית וברבדים נסתרים מהעין. 

 

** התערוכה תוצג בבית ליבלינג בתאריכים: 30.4.2022 – 6.1.2022 **

 

יש לבדוק גם

פסטיבל א-ז'אנר 2022 בתיאטרון תמונע

פסטיבל א-ז'אנר 2022 בתיאטרון תמונע נתיב מילוט   יום ד' 15.6.22 עד שבת 18.6.22   …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.